Anasayfa » GÜNDEM » İç Güvenlik Paketi Yürürlükte

İç Güvenlik Paketi Yürürlükte

Polislere keyfi arama, makul şüpheli yalanıyla gözaltına alma ve silah kullnama yetkisi gibi ağır sonuçlara yol aça bilecek baskı ve zorbalık yasası dün gece 69 maddelik haliyle yasallaştı.

Bu yasadan önce fiili olarak sermaye devletinin uyguladığı bir çok keyfi uygulama şimdi “yasal” hale gelmiş oldu.

Tasarı, Komisyon’a çekilen 63 maddenin metinden çıkarılmasıyla, 69 madde olarak yasalaştı.

Yasa sayesinde süper yetkili vali ve mülki amirler uygulamasıda uygulanmış olacak. Hukukçuların dikkat çektiği bir noktada polise hakim yetkisi verilmesi. Kendini hakim yerine koyan polis her türlü keyfi uygulamayı ve hatta katliam yapmayı bir hak olarak görecek.

Berkin’in,  ve bir çok genç ve çocuğun kanı ve katiileri daha ortaya çıkarılmadan yargılanmadan ve yargılananlarında göstermelik hükümler giydiği bir ülkede yeni katliamlar için bir ön açma yasasıdır bu yasanız.

Mülki amirler hükümetin beklentileri doğrultusunda baskı ve terör ortamı oluşturabilecek. Polis kendi keyfine göre suç saydığı bir şeyden dolayı insanları engelleyebilecek, arayabilecek, gözaltına alabilecek ve vurabilecek.

Yasaya göre, elle dıştan kontrol hariç kişinin üstü ve eşyası ile aracının dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin aranması; İçişleri Bakanlığı’nca belirlenecek esaslar dahilinde mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sonradan yazıyla teyit edilmek üzere sözlü emriyle yapılabilecek. Kolluk amirinin kararı 24 saat içinde görevli hakimin onayına sunulacak. Bu kapsamda yapılacak aramalarda, kişiye, arama gerekçesini de içeren belge verilecek.

Polis istediği yerde “başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürüyorsunuz” diye insanların seyahat, toplantı ve yürüyüş hakkını “yasal dayanakla” engelleyebilecek.

biber-gazi, polis1

Polis suç duyurusunda bulunanların isteği ile evleri karakola çevirerek orada ifade alabilecek.

Polis, kendisine veya başkalarına, işyerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara, kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek.

Toplantı ve gösteri yürüyüşlerini dağıtmak için kullanılan gazlı su yasallaştı. Polis böcek ilacı gibi bu suyu istediği gibi kullana bilecek.

Yasaya göre demir bilye de suç kapsamında sayılacak.

Polis saldırısı karşısında kitle eylemlerinde savunma amaçlı kullanılan “havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar, demir bilye ve sapan” bulundurulması ve taşınması yasak olan maddeler kapsamında ele alınacak.

Yasak sayılan bu aletleri taşıyanlara verilecek cezalar artırılacak. Bunları taşıyanlar, 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Polis “toplumsal olaylarda” gözaltına alınan kişileri 48 saate kadar alıkoyma kararı verilebilecek. Gözaltına alınan kişi en geç 48 saat, toplu olarak işlenen suçlarda 4 gün içinde hakim önüne çıkarılacak.

Vali, lüzumu halinde, kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için gereken emirleri verebilecek.

Vali, askeri kuruluşlar dışında, mahalli idareler dahil bütün kamu kurum ve kuruluşlarının itfaiye, ambulans, çekici, iş makinesi ve tedbirlerin zorunlu kıldığı diğer araç ve gereçlerinden yararlanabilecek, personeline görev verebilecek.

Valilerin bu yetkileri, ilçelerde kaymakamlar tarafından kullanılabilecek.

Bu uygulamalar ile yaşanan kriz ile birlikte açığa çıkan toplumsal patlama ve isyanların önünü kesmeye çalışan burjuva diktatörlüğünün hesapları sokakta tutmamıştır. Ve tutmayacaktır. Yasanızı sokakta parçalamak için 1 Mayıs davetiniz kabulumuzdur.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*