Anasayfa » GÜNDEM » İbrahim Gökçek’in cenazesine saldırı!

İbrahim Gökçek’in cenazesine saldırı!

Girdiği ölüm orucuna 323’üncü gününde ara vermesinin ardından kaldırıldığı hastanede dün hayatını kaybeden eden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesi dün hastaneden alınıp Gazi Cemevi’ne getirilmişti. Bugün memleketi Kayseri’ye gönderilmesi öncesinde,yürüyüş yapılacak olması nedeniyle Gazi Mahallesi polis ablukasına alındı. Cemevinin her iki girişine TOMA konumlandırılırken, çevredeki yollar polisler tarafından tutuldu.Halkın Hukuk Bürosu, İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek’in de gözaltına alındığını açıkladı.

Giriş ve çıkışları kapatılan cemevine sabahın erken saatlerinde gelen küçük bir grubun ve basın mensuplarının dışında kimsenin girmesine izin verilmedi. Cemevine gelen İbrahim Gökçek’in anne ve babasına polisin girişte GBT yapmak istemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Tepkiler üzerine Gökçek’in anne ve babası GBT yapılmadan cemevine geçti.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Gazi Mahallesi’ne gelerek polis yetkilileri ile görüştü. Kaya, kısa bir yürüyüş yapılacağını belirterek, engellemenin kaldırılmasını istedi. Polis yetkilileri, dün yapılan anmada “sosyal mesafe korunmadığı” gerekçesiyle bugün ki yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi.

Mahalle aralarında toplanıp cemevine girmek isteyenlere polis gaz bombaları attı. Halkın Hukuk Bürosu, Gökçek’in ailesinin ve Grup Yorum üyelerinin bulunduğu cemevine gaz atıldığını açıkladı.

Ardından polisler Gazi Cemevi içerisine girdi ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek, Grup Yorum üyeleri, avukatlar Didem Baydar Ünsal ve Seda Şaraldı, Stajyer Avukat Doğa İncesu’nun da aralarında bulunduğu kişiler gözaltında. 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*