Anasayfa » BASINDAN » Hopa Savcılığı’na Lokumcu tepkisi

Hopa Savcılığı’na Lokumcu tepkisi

Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı, tüm basın kuruluşlarına yazı göndererek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Artvin ziyareti sırasında hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu ile ilgili yayımlanmış ve yayımlanmamış görüntü ve fotoğrafları istedi.

Başsavcılık, gönderdiği yazıda şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan soruşturmaya esas olmak üzere; 31.05.2011 tarihinde meydana gelen, kamuoyunda ‘Hopa Olayları’ olarak da bilinen, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği miting öncesi, esnası ve sonrasında meydana gelen olaylar ile bu olaylarda rahatsızlanarak hayatını kaybeden Metin Lokumcu’nun 01.06.2011 günü düzenlenen cenaze törenine ilişkin yayınlanmış ya da yayınlanmamış tüm görüntü ve fotoğraflarının -boyutları nedeniyle tercihen dijital ortamda (CD veya DVD)- Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur.”

Basın kuruluşlarından 10 gün içinde cevap isteyen Başsavcılık, sözkonusu belgelerin kendilerine gönderilmemesi durumunda yasal işlem yapılacağını da vurguladı.

TGC: HUKUKLA BAĞDAŞMAZ
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebine tepki gösterdi.

TGC’nin açıklamasında, başsavcılığın yayın organlarından gösterilere ve güvenlik güçlerinin müdahalesine ilişkin tüm fotoğraf ve görüntü kayıtlarını istemesi, verilmemesi halinde soruşturma açılacağını belirtmesinin bir zorlama olarak değerlendirildiği kaydedildi.

Savcılığın delil toplamak amacıyla böyle bir yola başvurduğunun düşünüldüğü belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

”Ancak hemen belirtelim ki, istek 5187 sayılı Basın Yasası’nın 12. maddesine aykırıdır. Söz konusu madde şöyledir; ‘Süreli yayın sahibi sorumlu müdür ve eser sahibi bilgi belge dahil her türlü haber kaynaklarını açıklamaya ve bu konuda tanıklık yapmaya zorlanamaz.’ Basın Yasası’nın 3. maddesinin radyo ve TV yayınlarının yasaklanması için kullanılmakta oluşu ve TCK’nın basın yayın fiillerini tanımlayan 6. maddesi yoluyla, 12. maddedeki güvencenin tüm yayın organlarını kapsadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenlerle Cumhuriyet Savcılığının isteğinin yasaya aykırı olduğunu, aksi taktirde uygulanılacağı belirtilen TCK’nın 257. maddesinin de kamu görevlileriyle ilgili olduğunu ayrıca vurgulamak isteriz. Gazetecilerin kamu görevi yaptığı, kamu görevlisi olmadığı ise bir başka gerçektir. Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi de gazetecileri basın özgürlüğünü korumak için çaba harcamaya ve ödün vermemeye çağırmaktadır. Cumhuriyet savcılığının isteklerinin hukukla bağdaşmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

ÖĞRETMEN ÖLMÜŞ, POLİS YARALANMIŞTI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Artvin’in Hopa’da düzenlediği miting için yapılan protestolarda Metin Lokumcu isimli emekli öğretmen hayatını kaybetmişti. Olaylar sırasında Başbakanlık koruma polisi de seçim otobüsünden düşerek ağır yaralanmıştı.

Başbakan Erdoğan, olaylarla ilgili olarak ”Hopa’ya eşkıyaların indiğini bilmiyordum” demişti.

Miting öncesinde başlayan olaylar, mitingden sonrasında da devam etmişti. Gözaltına alınan 60 kişiden 33’ü tutuklanmıştı. (ntvmsnbc)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*