Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hopa davası: Kitlesel eylem ve dayanışma sonucu herkese tahliye

Hopa davası: Kitlesel eylem ve dayanışma sonucu herkese tahliye

17.45 Ozan Gündoğdu: “Soner benim kitaplarıma bakılırsa idam alırım dedi, o zaman ben, SBF’nin kapatılması gerek diyorum.”

18.00 Adliyede görevli olmayan ama salona giren polisler, avukatların talebi üzerine salondan çıkarıldı.

18.05 Ozan Gündoğdu: “Bugün yargılanan dünyadaki öğrencilerin kullandığı araçlar ve eylemlerdir. (…) Olayın 30. saniyesinde kafam yarıldı ve hastaneye götürüldüm. Dikiş varken, doktorlar tedavi gerek derken polisler ‘biz ona gözaltında bakarız’ dediler. İşkencede özellikle dikişlerime çalıştılar ve patlatmayı başardılar.”

18.20 Can Türkyılmaz: (İddianamedeki ulaşım eylemlerine dair savunmasını yapıyor) “Ben Mamaklıyım. Ege Mahallesi’nin otobüs durağının kuyruğu 70’lerin yağ ve ekmek kuyrukları gibidir. Birgün siz ve savcı Hakan Bey cübbelerinizi çıkartıp o durağa gelin de görün… HEr şeye zam, elektrik, su, ulaşım,doğalgaz… İnsanım ben yahu… Bunlara tepki göstermek haktır. ”

18.25 Can Türkyılmaz:”Küçük kardeşim bana şunu söylüyor; abi çıktıktan sonra polis yine evi basacak mı?(…) Polisin verdiği yemeği yemediğimiz için bize terörist denmiş. Siz, sizi döven, küfür eden birinin verdiği ekmeği yer misiniz?”

Lenin dışarıda yasak hapishanede serbest
18.30 Can Türkyılmaz, iddianamede delil olarak sunulan Lenin’in Emperyalizm adlı kitabını “görülmüştür” damgasıyla mahkeme başkanına sundu.

18.35 Zafer Algül: “Hem öğretmenim, hem HES yapılmak istenen Karadenizliyim. (…) Gözaltında açlık grevi yapmakla suçlanıyorum. Bana bunları yapanların o yemeğini kabul etmek onursuzluktu. Ben Halkevciyim, öğretmenim. Halkevi’nde eğitim ve sağlık söyleşileri düzenledik, başkentte eşek görmemiş cocukları alıp Nasrettin Hoca’nın eşeğine bindirdik. Bu nasıl teröristliktir. Bugün yargılanan AKP’ye muhalefettir.”

18.40 Zafer Algül: “Biz CHP’li belediyelere karşı da ulaşım ve barınma hakkını savunanların yanında olduk. (…) bugün Hopa davası var ve savcının mantığına göre terör örgütleri bugüne de çağrı yaptı. Anam babam geldi. Onlar da mı terör örgütünden yargılanacak yarın öbür gün. Bu dava toplumsal muhalefetin ve hak mücadelelerinin davasıdır.”

18.45 Ferhat Konukçu: “Otobüste 4-5 saat boyunca 5’er dakika arayla, indir boşalt yöntemiyle dayak yedik. Gelen ışığı kapıyor giderken açıyordu.”

18.50 Sevgi Sönmez:”70 polis uzerime atladi 4 saat iskence ettiler. Gözaltında taciz edildim ve tecavüzle tehdit edildim. Ağır travma yaşadım”. Sönmez gözaltı aracında, araçta kadın polisler olmasına rağmen, yanına erkek polisin oturduğunu, ağır işkence gördükten sonra bir polisin kendisine “Seni bu saatten sonra kimse almaz” dediğini anlattı.

18.56 Hakim taciz olaylarını detaylı olarak dinlemek istedi. Ardından Eda Dışkaya savunmasını yaptı.

19.00 Ozan Sürer, kendisini ÖDP Parti Meclis Üyesi olarak tanıttığı savunmasını tamamladı.

19.02 Tutuksuz olarak yargılanan Mehmet Cem Çıplak savunmasını tamamladı.

NÇ’ye taczüz edenler 4 yılla yargılanıyor, biz 52 yılla
19.07 Hazal Kangal yaptığı savunmada, “Vatandaşın vergisinden maaş alan polis nasıl insan öldürür?” diye sordu. Kangal, “Burada yargılanan düşüncelerim ve sosyalizmdir. Travma geçirdim, rapor aldım. Ben Metin Lokumcu’yu öldürmedim. Ben N.Ç’ye tecavüz edenler 4 yılla yargılanıyorlar, biz 52 yılla!” dedi.

19.15 Cüneyt Çakır savunmasını yaptı.

19.16 Duruşmaya en az yarım saatlik bir ara verildi.

20.10 Duruşmaya devam ediliyor.

20.14 Avukatların savunması alınmadan önce savcı 5 kişinin tahliyesini istedi. Bu beş kişi: Eda Dışkaya, Cüneyt Çakır, Göksel Ilgın, Ferat Konukçu, Ozan Sürer. Savcı suçun mahiyeti değiştiği için bu tahliyeleri istediğini söyledi. Sabah, Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri dışındaki sanıkların terör örgütü üyeliğinden değil, terör örgütü doğrultusunda eylemden yargılanmaları istenmişti.

20.22 Avukat Ayhan Erdoğan ortak savunmayı yapıyor.
Ayhan Erdoğan: “Özel Yetkili Mahkemeler’in yöntemleri DGM’lerin yöntemlerini anımsatıyor. Bir örgüt aranacaksa polis teşkilatı içinde aranmalıdır.”

Ayhan Erdoğan: “Savcılık lehte delilleri toplamamış, sahte delil şmal etmiştir. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bunların olması kasıtlıdır.”

Ayhan Erdoğan şu an Sendika.Org’un savunmasını yapıyor. Delil olarak Sendika.Org çıktılarının kullanıldığını hatırlatan Erdoğan “en fazla kabahatler kanununa göre yargılanması gereken kişiler terör suçlamasıyla yargılanıyor” dedi. Erdoğan tüm sanıkların tahliyesini isteyerek savunmasını bitirdi.

20.32 Salonda bir jandarma bayıldı.

İkinci savunma Avukat Arzu Becerik tarafından yapılıyor. Bu olayda, silahın, copun, tacizin poliste olduğunu ancak protestocuların terörle yargılandığını hatırlattı.

“Düşünce özgürlüğü insanın kendi kendine düşünmesi demek değildir”
20.35 Becerik: “Burada yargılanan muhalefet etme ve ifade özgürlüğüdür. Düşünce özgürlüğü insanın kendi kendine düşünmesi demek değildir. Ne zaman düşünce dile getirilmeye başlansa saldırı ve kısıtlama olmaktadır. Türkiye AİHM’de defalarca bu konuda mahkum olmuştur.”

Arzu Becerik savunmaya devam ediyor: “Halkın partilerin bir bölümü protesto edilebilir. Öğrenciler katil AKP demiştir. Çünkü bir ölüm vardır ve sorumluları bulunamamıştır. Sorumlu AKP’dir. Herkes mitinglerde ‘Son Osmanlı Padişahı Tayyip Erdoğan’ pankartı taşımak zorunda değildir. Bu gösteriler en fazla 2911 ile yargılanabilirdi. Kaldı ki biz suçu da kabul etmiyoruz. O halde biz neden DGM’deyiz.”

‘Mahkemenin tarafsızlık ilkesi bozulmuştur’
20.46 Avukat Becerik: “Polisler kanunsuz şiddet uyguladığında yargılanmalı. AİHS’e göre hiç kimse kimseye işkence, taciz, hakaret uygulayamaz. Sanıklar da bunu beyan etmiştir. Burada yargılanması gereken kimdir? Savcı neden ses etmemektedir? Mahkemenizin tarafsızlık ilkesi bozulmuştur. Çünkü soruşturmayı yürüten savcı mütalayı da sundu ve düşüncesini aynen sürdürmektedir. Savcı polisler hakkında da, Lokumcu’nun ölümü hakkında da işlem yapmamıştır.”
Becerik savunmasında sanıkların eylemden televizyon ve internet yoluyla haberdar olduğunu belirtti.Bunun suçlanmasının iletişim özgürlüğüne saldırı olduğunu belirtti.

21.06 Becerik: “Biber gazının böyle kullanılması PVSK’nın ihlalidir. Kişi özgürlükleri de ihlal edilmiştir. Savcı başka bir iddianameyi delil olarak sunmuştur. Ama kesinleşmiş bir karar yoktur. Nasıl delil olur? Delillerin karartılmasından söz ediliyor, tüm deliller sizde, nasıl karartılsın? Bir yargılama olacaksa, olağan mahkemelerde olmalıdır.

21.09 Avukat Kazım Erkut Güzel savunmaya başladı. Hopa örneğini hatırlattı. Hopa’da mahkemenin sadece 2911’den yargılama yaptığını söyleyen Güzel, Sendika.Org’un terör örgütü ile bağlantılı olduğu yönündeki değerlendirmeye kanıt istedi.

Avukat Mehmet Ümit Erdem’in söz aldı. Erdem, iddia makamının THKP-C’yi anlatmasını istedi. Erdem, illegal örgüt orataya konmadan legal bağlantısının nasıl kurulduğunu sordu.

21.13 Dışarıda bekleyen kitlenin sabrı iyice taştı. Sloganlar ilerleyen saatlere rağmen daha da güçlendi. “Her yer Hopa, her yer direniş” sloganı belki de bugünün en sesli şekilde atılan sloganı.

21.14 Diğer sanıkların avukatları da kısaca savunma yaparak, tahliye istedi.

Ozan Sürer’in avukatı Mehti Bektaş 12 Eylül döneminde de davalara baktığını ve son yıllara bakınca o günleri mumla aradığını söyledi. “Devrimci Yol davası yargılanmış, bitmiştir” diyen Bektaş “Hukuk fikre değil fiile bakar” diye konuştu. Bektaş “Buradan tahliye çıkmaması AKP’ye yandaş olmaktır” dedi.

21.20 Dışarıdaki kitle avukatların sesini duyar gibi haykırıyor: “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Halkın hakları yargılanamaz!”

21.24 Adliye önünde Kolektifler hep bir ağızdan kendi besteledikleri şarkıları söylüyor. Heyecan herkesin sesine yansımış durumda.

21.28 Tüm kitle hep birlikte Gündoğdu marşını okuyor.

Avukat Sevinç Hocaoğlu iddianamade oluşum olarak bahsedilen Halkevlerinin 80 yıllık bir halk örgütü olduğunu söyledi. Dabaya konu olanın 31 Mayıs günü olan eylem olduğunu fakat dava dosyasında başka eylemlerin de bulunduğun u belirtti. Hocaoğulları uzun tutukluluk sürelerine dikkat çekti.

21.40 Avukat Deniz Özbilgin, bu dava sanıkların çoğunu oluşturan üniversitelilerin bir öğretmenin öldürülmesine tepki gösterdiğini belirtereki bu davada öğrenciler şahsında tüm okumuş insanların ve muhalif üniversitelilerin yargılandığını söyledi. Özbilgin, söz konusu davanın Burhan Kuzu’ya yumurta atma eylemi ile hesaplaşmaya döndüğünü kaydetti.

21.48 Avukat Ender Büyükçulha müvekkillerinin adalet talebinin bu davada yerine getirilmediğini söyledi.

21.50 Avukat Selçuk Kozağaçlı “Biz Çağdaş Hukukçular Derneği olarak yaşananların tanığıyız. Çatışmayı kimin başlattığını da gördük. Terör suçlaması için önce bize bir örgüt gerek. Bu THKP- C olamaz. Çünkü terör kanuna 1991’de girdi. Kanun geriye yürüyemez. THKP-C de Devrimci Yol da terör örgütü olamaz.

22.07 Dışarıdakiler halaylarla lehe karar bekliyor.

22.10 Salon açıldı.

22.13 Müjde: Herkese tahliye!