Anasayfa » GENÇLİK » Hizbulkontra ve Polis Öğrencilere Saldırdı

Hizbulkontra ve Polis Öğrencilere Saldırdı

Diyarbakır Dicle Üniversitesinde Kutlu Doğum haftası bahanesiyle stant açan hizbulkontracılar, polisle birlikte devrimci ve yurtsever öğrencilere saldırdı.

Dicle Üniversitesindeki olaylarda 50′yi aşkın öğrenci, polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınırken, üniversitedeki gerginlik devam ediyor. Çıkan olayların ardından üniversitede sınavlar ve dersler iptal edildi.

Dicle Üniversitesinde sabah saatlerinde Bilge Gençlik Kulübü adında ki hizbulkonrta örgütlenme 30-40 kişilik bir grup ile Mimarlık Fakültesi önünde stant açan yurtsever öğrencilere bıçak ve sopalar göstererek tahrik etti. Olayın ardından devrimci ve yurtsever öğrenciler mimarlık önünde toplandılar.

Öğrencilerin burada toplandığı sırada HÜDAPAR ve Bilge Gençlik Kulübü üyesi hizbulkontracılar bir grubun da Tıp Fakültesi Acil Servisi önünde toplandığı bilgisi üzerine öğrenciler buraya doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen bini aşkın öğrencinin önü Fen-Edebiyat Fakültesi önünde polis tarafından kesildi. Polislerin yürüyüşe izin vermeyeceğini belirtmesi üzerine öğrenciler burada basın açıklaması yaptı.

Öğrenciler adına yapılan açıklama da geçen yılda üniversitede polis gözetiminde aynı olayların yaşandığını hatırlatıldı. “Rojava’daki çetelere buradan eleman kazandıran bu çetelerin örgütlenmesine polis ve rektörlük izin vermiştir. Geçen yılda müdahale yapılmadığından dolayı olaylar bu aşamaya geldi” denildi. Basın açıklaması sloganlar ve alkışlarla sona buldu.

c488a4f915bcc44d_400x250

Ardından öğrenciler Fen-Edebiyat Fakültesi’ne girdi. Öğrencilerin fakülteye girmesinin ardından polisler fakülteye girerek öğrencilere müdahale etti. Polisin özellikle hedef göstererek bazı öğrencilere saldırdığı ve kadın öğrencileri yerlerde tekmeleyerek gözaltına aldığı, polisin olaylarda silah çektiği de gelen bilgiler arasında.

Yaşanan saldırıda 50 öğrenci gözaltına alınırken polis kampüs içerisinde akrep ve TOMA’larla ablukasına devam ediyor. BDP yöneticileri okula alınmaz iken polisin yer yer saldırıları ve gözaltına alma girişimleri sürüyor.

Geçen yılda hizbulkontra çeteleri yine aynı dönemde çeşitli okullarda bu saldırılarına devam etmişlerdi.

www.sinifsiz.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*