Anasayfa » DÜNYA » Hindistan’da sendika üye sayısı 4 yılda 4 kat arttı

Hindistan’da sendika üye sayısı 4 yılda 4 kat arttı

Hindistan’da sendikalar 2008 yılından bu yana 4 kata yakın üye artışı gerçekleştirdi. 400 milyon civarında işçi bulunan Hindistan’da, işçi sendikalarının toplam üye sayısı 2008’de 20 milyon iken, bu yılbaşında 80 milyon işçiyi aştı.

Ulusal Sendikalar Kongresi (İNTUC), 3.9 milyondan 33.3 milyon üyeye, Bharatiya Mazdor Sangh (BMS) 6.6 milyondan 17.6 milyon üyeye, Tüm Hindistan Sendikalar Kongresi (AİTUC, Hindistan Komünist Partisine bağlı) 3.4 milyondan 14.2 milyon üyeye, Hind Mazdor Sabha (HMS) 3.2 milyondan 9.1 milyon üyeye, Hindistan Sendikalar Merkezi (CİTU, Hindistan Komünist Partisi/Marksist’e bağlı) 3 milyondan 5.7 milyon üyeye ulaştı.

Bu sendikaların yanısıra, bazıları yeni kurulan ve üye sayıları 1 milyon ile 5 milyon işçi arasında değişen çok sayıda sendika var.

Hindistan’da 2008 krizinden bu yana gerçekleşen sendikal büyüme, ekonomik kriz ve azgınlaşan sermaye saldırganlığına ve işçi hareketinde grev, genel grev ve direniş dalgalarına dayanıyor. Sendikal örgütlenme dalgası içinde taşeron ve güvencesiz işçiler ile kadın ve genç işçiler önemli bir yer tutuyor.

İşçi sendikaları son 30 yılda dünya çapında bir erime süreci yaşarken, Hindistan’daki sendikal patlama, özellikle dünyanın yeni büyük işçi havzalarında bu trendin tersine çevrilmesine doğru bir dinamiğin de harekete geçmeye başladığını gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*