Anasayfa » GÜNDEM » Hidromek’te İşçi Kıyımı

Hidromek’te İşçi Kıyımı

Ekonominin “millileştirilmesi” konusunda Türkiye’nin önemli iş makinesi üreticilerinden biri olan Hidromek bu noktada önemli bir yatırıma imza atmış ve 2017 yılında Sincan Organize Sanayi Bölgesinde 1 milyon metrekarelik bir alanda üretim üssü kurmuştu. 4 bin kişiye istihdam sağlama vaadinde bulunan firmada ise bugünlerde işçi kıyımı yaşanıyor.

“Ankara Sincan OSB’de kurulu bulunan Hidromek’te son dönem kriz gerekçesi ile yoğun bir şekilde işçi çıkışları yaşanıyor. Son iki haftada bu çerçevede işten atılan işçi sayısı 150’yi bulmuş durumda.
Ayrıca Hidromek’te yaşanan işten atma saldırısı sırasında işçilere hukuksuz bir şekilde ve baskı ile “Arabulucu Tutanağı” da imzalatılıyor.
Geçtiğimiz yıl yasalaşan arabulucu uygulaması normal şartlar altında işten çıkış işlemi tamamlandıktan sonra ve taraflardan biri üzerine yapılan arabulucu görüşmelerinin ardından hazırlanıyor ve imzalanıyor.
Ancak Hidromek’te işçi çıkış işlemleri için idareye çağrıldığı anda “arabulucu” da çıkış görüşmesinin yapıldığı odada hazır bulunuyor ve çıkış belgeleri ile birlikte arabulucu tutanağı da işçiye imzalatılıyor.
Bu imzalatılan belgeye göre ise işçinin eksik ödenen ücretleri için hukuki bir talepte bulunma ya da işe iade davası açma hakkı bütünüyle gasp edilmiş oluyor.
İncelediğimiz belgelere göre işçilerin kıdem tazminatının kimi sosyal hakların eklenmemesi nedeniyle eksik hesaplandığını görmüş bulunuyoruz.
Ayrıca yine bu belgeye işçinin işe iade davası açmayacağını kendi beyanı ile tutanağa dahil etmek istediği ifadesi yer alıyor.
Tüm bunlar Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasında yer alan ve milyonlarca dolarlık yatırım ile yeni fabrika inşaatını tam gaz devam ettiren Hidromek’te yaşanıyor.”

Sincan İşçi Birliği

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*