Anasayfa » GENÇLİK » Hiçten herşeye, şeyden insan olmaya: İşçi sınıfı!

Hiçten herşeye, şeyden insan olmaya: İşçi sınıfı!

Asgari ücrete, emeklilerin ücretine, emekçi memurun ücretine, zam!
22 lira, 25 lira, 30 artı 15 (enflasyon farkı) lira, zam!…

Sermayenin, “asgari ücret” kavramı; sermayenin işçi sınıfını en büyük kandırmacalarından biridir. Asgari değil, azamidir: Örgütsüz işçinin azami ücreti!

Sermayenin, sermaye birikiminin biricik kaynağı olan; sömürdüğü işgücünü, değerinin çok çok altına, devlet zoruyla bastırmasıdır.

“Asgari” ücret, sömürülen işçinin lütfen, sadaka niyetine ve şimdilik (işçilerin, sadece ücretlerini almak için yaptıkları direnişlerin, özellikle son dönemde ne denli arttığını; aylarca ücret almaksızın sömürülmeye zorlandıklarını hatırlayalım!) içeri alınması; fakat ailesinin mutlak olarak dışarda bırakılmasıdır.

“Asgari” ücret ve zammı, örgütlü işçilerin ve işçileşmekte olan örgütlü emekçi memurların, TİS zamlarında, temeldir.

“Asgari” ücret; sermayenin sendikasızlaştırma ve sendikaları sermayeleştirme, teslim alma saldırısıyla; neredeyse mutlak olarak örgütsüzleştirilmeye sürülen işçi sınıfının, ortalama ücreti haline geliyor.

Ancak, sermayeye bu da yetmiyor. Kirli savaşıyla, topraklarından sürdüğü milyonlarca Kürt emekçisinin zorla proleterleştirilmesinden başlayarak; “Bölgesel asgari ücret”i getiriyor…

“Asgari” ücret, 599,12 lira oldu!

Üstelik, işçi sınıfı için, artık, “asgari” ücretten başka hiçbir şey yoktur: Ne kırdaki büyük aileden gelecek gıda vb. destekleri, ne köydeki kıraç toprak, ne belediye hizmetleri, ne eğitim, ne kondu, …

İşte bunun için; azami ve ortalama ücret olarak “asgari” ücret, işçi sınıfının, elindeki biricik şeydir. “Asgari” ücret, işçi sınıfının herşeyidir. “Asgari” ücret, işçi sınıfıdır!

İşçi sınıfı: Elindeki biricik şey; herşeyi olan şey; hiçbir şey olduğundan…
İşçi sınıfı: Gözünü karartıp…
İşçi sınıfı: Dünyayı istiyoruz, kırıntı değil.
İşçi sınıfı: Proletaryanın sosyalist diktatörlüğü.
İşçi sınıfı: Kapitalizmden komünizme. Kapitalizmde, sömürü nesnesi olma dışında hiçbir şey olmamaktan; komünizmde, kendini bir sınıf olarak ortadan kaldırıp, herşey olmaya.
İşçi sınıfı: Hiçleşmiş şey olmaktan, insan olmaya.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*