Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Hey Tekstil’de Direniş Sürüyor!

Hey Tekstil’de Direniş Sürüyor!

Güneşli’de bulunan Hey Tekstil işçileri 9 Şubat’ta patronları Aynur ve Süreyya Bektaş tarafından 3-4 aylık maaşları, kıdem tazminatları verilmeden işten çıkarıldı. Haklarını alabilmek için işten çıkarıldıkları günden bu yana Hey Tekstil fabrikası önünde direnişe başlayan ve çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan Hey Tekstil işçileri 4 Ağustos günü de Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla “Hey Tekstil işçileri gasp edilen hakları için mücadeleyi sürdürüyor. Kimse çalınan emeğimizden vazgeçtiğimizi düşünmesin” diyerek bir kez daha Aynur Bektaş ve devlet yetkililerine seslendiler.

4 Ağustos günü saat 17.00’de Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda “Direne Direne Kazanacağız – Direnişteki Hey Tektil İşçileri” yazılı pankart açan işçiler “Sadaka Değil Hakkımızı İstiyoruz”, “Hey Tekstil’de Direniş Kazanacak”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Hey Tekstil İşçisi Köle Değildir”, “İşçiler Burada Aynur Bektaş Nerede”, “Kavga Bitmedi Daha Yeni Başlıyor”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” sloganları attılar.

Hey Tekstil işçileri adına basın açıklamasını Zeki Güngör okudu.

“Bizler 9 Şubat’ta bir kış günü kapının önüne atılan Hey Tekstil işçileriyiz. Yıllarca çalıştığımız, alınterimizi döktüğümüz fabrikaydı atıldığımız yer. Patronlarımız Aynur-Süreyya Bektaş bizleri işten atarken birkaç aylık maaşımızı ve kıdem tazminatlarımızı gasp etti ve bizler 9 Şubat’tan beri gasp edilen maaşlarımızı ve kıdem tazminatlarımızı almak için mücadele ediyoruz. Biz işçiyiz patronlarımızın çaldığı emeğimizdir. Ekmek paramızdır, Çalınan sofradaki ekmeğimizdir, ev kiramızdır. Çalınan bizim yaşamımızdır” diyen Güngör, patronların kendilerini köle yerine koymak istediğini, AKP iktidarının ise işçilerin verdikleri mücadeleye saldırırken, onların haklarını gasp eden patronları aylardır koruduğunu ifade etti.

“Bu ülkede baklava çalan çocuklara on yıllarca hapis cezası verilirken yüzlerce işçinin emeğini çalan Aynur-Süreyya Bektaş’a kimse dokunmuyor” diyen Güngör, Aynur Bektaş’ın TOBB (Türkiye Odalar Borsalar Birliği) üyesi olduğunu hatırlatarak, patronlarının iktidar partisinin koruması altında olduğunu, adaletin terazisinin hep olduğu gibi bugün de patronlardan yana olduğunu ifade etti.

Güngör “Adalet hep patronlar için vardır. Biz işçilere düşen açlık, yoksulluk ve zulümdür Türkiye’nin her yanında ramazan ayında iftar çadırları kuran, kardeşlik çağrıları yapan AKP’ye sesleniyoruz ama sesimizi aylardır duymadılar.” diyerek sadaka değil emeklerinin karşılığını istediklerini ve bunu alıncaya kadar da mücadeleyi sürdürdüklerini belirtti.

Birçok işyerinde işçilerin hak gasplarıyla, çalışma koşullarıyla ve ücretlerinin gaspedilmesiyle, işten atmalarla karşılaştıklarını ve hakları için mücadele verdiklerini belirten Güngör, aralarında işten atılan ve direnişte bulunan bir işçi kardeşlerinin de bulunduğunu belirterek 20 Temmuz günü Kiğılı Yenibosna fabrikasında işten atıldığı için direnişte olan Kiğılı işçisi Didem Sorhun’a da söz verdi.

Didem Sorhun 20 Temmuz günü paydos saatlerine yakın hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığını belirten Sorhun, işten atılmayı kabul etmeyerek işbaşı yapmak istediğinde ise fiziki müdahale ile işyerine girişinin engellendiğini ve bu nedenle fabrika önünde direnişe başladığını belirtti. Kiğılı Tekstil patronlarının çalışanlarına karşı dürüst haklarına saygılı bir dünya markası oldukları iddiasında bulunduğunu ama işyerinde ise işçilerin yoğun çalışma saatleri, hak gaspları ve hakaretlere maruz kaldıklarını belirtti. Kiğılı’daki hak gaspları ve sömürüyü teşhir etmek için basın açıklaması yapmak istediğinde patronun o gün erkenden paydos yaptığını, bir gün önce de kendisine destek vermek için gelenlerle birlikte bir basın açıklaması yapacağını duyurması üzerine her zaman dakikaları bile hesaplayan patronun fabrikayı bir gün önce yıllık tatile soktuğunu belirtti. Emeğinin karşılığını almak ve işine geri dönmek için mücadeleyi sürdüreceğini belirterek, Hey Tekstil işçileriyle dayanışma içinde olacağını ifade etti.

Hey Tekstil işçilerinin basın açıklamasına İşçi Meclisi, Mücadele Birliği Platformu’ndan Devrimci İşçi Komiteleri, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Devrimci İşçi Hareketi destek verdi.

Hey Tekstil işçileri bir süre çevreye bildiriler dağıtarak eylemlerini aktardıktan sonra alandan ayrıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*