Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Hey Tekstil işçileri TOBB ve İSO önündeydi

Hey Tekstil işçileri TOBB ve İSO önündeydi

Hey Tekstil işçileri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) önünde basın açıklamaları yaptı.

Birçok ilde tekstil fabrikaları olan Aynur Bektaş’ın şirketin iflasa girmesiyle iş makinelerini fabrikalardan kaçırdığı, öte yandan bazı tekstil fabrikalarıyla analaşarak üretimi sürdürdüğü söyleniyor. Bektaş’ın iflas sürecine girmesiyle işçilerin kıdem ve ihbar tazminat hakları ve ödenmeyen aylık maaşlarını vermeden ortan kaybolduğunu söyleyen işçiler, 145 gündür eylem yaparak haklarını istiyorlar.

Bugün Levent Gültepe Mahallesinde bulunan TOBB binası önünde bir araya gelen işçiler, “Aynur Bektaş’tan Hesap Sorulsun”, “Gece Gündüz Çalıştık Sokaklara Atıldık” sloganlarını attılar. Eylemde “İşçilerin hesabı Bektaş’tan sorulsun”, “Sadaka değil hakkımızı isteriz”, “Patrona adalet işçiye sefalet”, “TÖBANK’ın hortumcusu, emek hırsızı Aynur Bektaş İSO’dan ihraç edilsin” yazılı dövizler taşındı. Hey Tekstil işçileri Aynur Bektaş TOBB Kadın Komisyonu başkanı olduğu için TOBB başkanıyla görüşme talep ettiler. TOBB’tan yönetimden kimse olmadığı bilgisi gelince, işçiler “biz üç dört günde bir burayı ziyaret edeceğiz” dediler.

Ardından Taksim Tepebaşı’nda bulunan İstanbul Sanayiciler Odasına gelen işçiler burada da sloganlar atarak Aynur Bektaş’ı protesto ettiler. “İSO Aynur Bektaş’ı Koruma”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları atıldı. İSO yetkileri ile görüşen işçiler, İSO’nun ancak Aynur Bektaş’ın üyeliğini düşerebileceğini, bunun için de mahkeme kararının sonuçlanması gerektiği bilgisini aldılar.

İşçiler adına konuşan Melek Sönmez, burada yaptığı açıklamada da, “Biz buraya ilk defa gelmiyoruz, bir kaç ay önce yine gelmiştik ve İSO’ya demiştik ki; artık Aynur Bektaş’a bu işçilerin neden sokakta olduğunu, 422 işçisini nasıl sokağa koyduğunu, neden koyduğunu, 17. maddeden çıkardınsa haklarını verdin mi diye sormasını istedik” diye konuştu. Sönmez, Aynur Bektaş’ın devletin korumasında olduğunu belirterek, artık İSO’nun da korumasında olduğunu düşündüklerini belirtti.

Eylem, “Çözüm bulunsun haklarımız verilsin”, “Aynur Bektaş bulunsun haklarımız verilsin”, “Gece gündüz çalıştık işten atıldık”, “Direnişin simgesi Hey Tekstil işçisi”, “Patronlara adalet işçilere sefalet”, “Hakkımızı Bektaşlara yedirmeyiz” sloganlarının atılmasıyla sona erdi.

Hey Tekstil işçileri yarın saat 15.00’de Galatasaray Lisesi önünde yapılacak ortak işçi eylemine katılacaklar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*