Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Hey Tekstil işçileri TOBB önünde

Hey Tekstil işçileri TOBB önünde

Hey Tekstil işçileri Güneşli’de bulunan HEY Tekstil fabrikasının önünde sürdürdükleri direnişlerini TOBB önüne taşımak istiyor.

HEY Tekstil işçileri patron Aynur Bektaş’ın TOBB Kadın Girişimciler Konsey Başkanı olmasınından dolayı seslerini muhattaplarına ulaştırmak için direnişlerini TOBB önüne taşımak istediklerini belirtiyorlar.

TOBB önünde bir basın açıklaması yapan Hey Tekstil işçileri daha sonra polislerin engellemelerine rağmen çadırlarını kurarak önünde oturmaya başladılar.

Bir süre sonra polis çadırı dağıtıp parçalayarak işçileri kalkanlarla itekleyerek ve darp ederek TOBB önünden uzaklaştırmaya çalıştı. İşçilere müdahale sırasında, işçilerin demokratik hakları gereği burada durmaları için bir engel bulunmadığını söyleyen ve işçilerin darp edilmesini önlemeye çalışan ÇHD avukatlarından Taylan Tanay ve Gülvin Aydın da darpa maruz kaldılar. İşçiler yarım saatten fazla kalkanlarla ve iteleyerek darp eden çevik kuvvet ve sivil polis ordusuna karşı direniş gösterdiler.
Polis kalkanlarla, işçileri ancak birkaç bina ileriye kadar götürebildi.

İşçiler burada da çevik kuvvet ve sivil polis kuşatması altında yarım saat kadar sloganlarını sürdürdüler.

16:00’a kadar süren gerginlik sonrası HEY Tekstil işçileri Cuma günü 13:00’da yine aynı yerde çadırı kurmak için bulunacaklarını söyleyerek eylemi sonlandırdılar

Hey Tekstil İşçileri Cuma günü saat 13.00’de tekrar TOBB önünde olacaklar.

Hey Tekstil işçilerine ÇHD İstanbul Şubesi avukatları, HDK Emek Konseyi, Mücadele Birliği Platformu, Devrimci İşçi Komiteleri, Emekli-Sen üyeleri, Roseteks işçileri, Kiğılı işçisi Didem Sorhun, BDSP üyeleri destek verdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*