Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Hey Tekstil işçileri gözaltında

Hey Tekstil işçileri gözaltında

HEY Tekstil işçileri Levent’te bulunan TOBB binası önüne çadır açmak istediler. Polis işçilerin çadır açmalarını engelledi ve işçilere tazyikli su ve gaz ile saldırdı. HEY Tekstil işçileri Güneşli’de bulunan HEY Tekstil fabrikasının önünde direnişlerini sürdürüyorlar. Patron Aynur Bektaş’ın TOBB Kadın Girişimciler Konsey Başkanı olmasınıdan dolayı seslerini muhataplarına ulaştırmak için direnişi TOBB önüne taşımak istiyorlardı.

Yürüyüş Kanyon alışveriş merkezi önünde toplanılıp kortej oluşturularak başladı. Polis TOBB’a giden 3-4 sokağa da yığınak yapmıştı. Yürüyüş Kanyon’un önünden Sarıyer istikametinde sürdü ve TOBB’a yakın bir hizada sokağa girilmek istendi ama polis barikatı kıpırdamadı. Burada uzun süre “İşçiyiz haklıyız kazanacağız, İşçiye değil hırsızlara barikat, Bektaşlara hakkımızı yedirmeyiz, Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Daha sonra burada bir basın açıklaması yapıldı, ardından da oturma eylemi gerçekleşti.Sloganlar-ıslıklar ile bugünkü eylem sonlandırıldı.

Fakat Kanyon’un önüne doğru kortejli yürünürken yol neredeyse tamamen trafiğe kapanınca polis devreye girdi. Polis önce tazyikli suyla dağıtmak istedi, yoğun su ile saflar bozulsa da genel olarak işe yaramadı ve biber gazıyla son hamle yapıldı. Yoğun gaza maruz kalan işçiler ve destekçi güçler Kanyon alışveriş merkezine doğru koştular ve içeri girmek istediler. Fakat döner kapının içine girilince güvenlikler kapıları tutarak kitlenin içeri girmesine izin vermedi ve burada sıkışan kitleye polis saldırdı ve eylemcileri darp ederek ve yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. İşçilere gaz sıkan ve coplayan polis 11 işçiyi gözaltına alırken, 5 avukatı da darp etti.

Kurul üyeleri Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Başkanı avukat Taylan Tanay ile Fatma Elif Koru’nun yanı sıra, diğer avukatlar Gülvin Aydın, Naciye Demir ve Şükriye Erden, polisin cop ve kalkan darbeleri ile sıktığı gaza maruz kaldı. Olayda yaralanan avukatlardan Fatma Elif Koru ve Gülvin Aydın, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda (TİHV) doktor kontrolünden geçti ve polisin şiddetini belgeyen rapor aldı. Diğer avukatlar da polisin darbeleri ile yaralandı. Avukatlar adına açıklamada bulunan Taylan Tanay, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Polisin müdahalesi sırasında 11 işçi ve destekçi gözaltına alındı. Polisin gözaltına aldığı işçilerin isimleri şöyle: Mahmut Zeki Gördeğir, Vural Küçükoğlu, Zeynep Gültekin, Ercan Tilmaş, Adil Kaya, Mahmut Koç, Burak Keskin, Ali Bircan, İrfan Ethemi, Aysu Baykal ve Meral Özdilek.

11 kişinin gözaltına alındığı saldırının ardından gözaltındakiler önce sağlık kontrolu için hastaneye oradan da emniyete götürülecekler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*