Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sinop’ta HES eylemi

Sinop’ta HES eylemi

Sinop’un Gerze ilçesine bağlı Yaykıl köyüne kurulmak istenen termik santrale karşı çıkan ve yörede nöbet tutan ilçe halkı ve köylüler, gece yarısı gelen sondaj cihazlarının köye girişini engellemeye çalıştı. Güvenlik güçlerinin barikat oluşturduğu alanda eylemcilerin tepkisi üzerine sondaj yapılmasından vazgeçildi.

Bir süredir Yaykıl köyü girişine çadır kurarak nöbet tutan, dün de termik santral kurulacak alanda sondaj çalışması yapılacağı ihbarını alarak köyün girişinde toplanan köy ve ilçe halkının bekleyişleri gece yarısına kadar sürdü.

Gece yarısı çok sayıda asker ve polis eşliğinde, sondaj makineleri ile köye gelen firma yetkilileri, eylemcilerin direnci ile karşılaştı. Polis ve asker eylemcilerin önünde barikat oluştururken, sondaj makinesinin geçişini engellemek için kendisini yere atan bir kişi ise yaralandı.

Olay sırasında kısa süreli bir arbede yaşandı. İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Mehmet Erhan Arıkan, İl Emniyet Müdürü Serdar Meriç’in de bulunduğu alana bir süre sonra Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ve CHP Milletvekili Engin Altay da geldi.

Eylemcilerin sabaha kadar süren tepkisi üzerine sondaj yapılmasından vazgeçilerek makineler köyden uzaklaştırıldı.

Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı gece yarısı sondaj makinelerinin güvenlik güçleri eşliğinde köye getirildiği haberini alınca hemen geldiklerini belirterek, “Halk çoluğu ve çocuğu ile biraya gelerek termik santral istemediğini bir kez daha göstermiştir. Sondaj yapmadan buradan ayrıldılar. Bu tepkilerden umarım ilçemize, köyümüze termik santral istemediğimizi anlamışlardır” dedi.

Yeşil Gerze Çevre Platformu Dönüm Sözcüsü Şengül Şahin ise, termik santral karşıtlarının tek yürek olduklarını belirterek, “Tek yürek halinde ’köyümüze termik santral yaptırmayız’ dedik. Biz termik santral istemiyoruz, bu kadar insanının feryadını görmüyorlar mı, bu kadar insana rağmen bu ısrar niye anlamakta güçlük çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Eylemciler sondaj makinelerinin köylerinden ayrılmasına rağmen termik santral kararından vazgeçilene kadar köylerinin girişinde kurdukları çadırda nöbetlerinin süreceğini vurguladılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*