Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Heseke kantonu: “Türkiye’nin tehditlerine karşı kazanımlarımızı koruyacağız!”

Heseke kantonu: “Türkiye’nin tehditlerine karşı kazanımlarımızı koruyacağız!”

Hesekê kantonunda binlerce kişi, Türkiye’nin tehditlerine karşı dün akşam Til Erqem’de bulunan uluslararası koalisyon üssüne yürüyerek, taleplerini iletti.  Kuzey Doğu Suriye ile Türkiye sınırına doğru toplanan binlerce kişi, burada sloganlarla Türkiye’nin tehditlerini protesto etti. Yürüyüş, Til Helef kasabasından başlayarak 10 kilometre uzaklıktaki uluslararası koalisyon üssünün bulunduğu Til Erqem kasabasına kadar sürdü.   Binlerce kişiden oluşan yürüyüşte Arap ve Kürt kanaat önderleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum temsilcileri de yer aldı. Yürüyüş boyunca işgalle karış direniş sloganları atıldı.  

KOALİSYON YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞÜLDÜ   

Uluslararası koalisyon üssüne yönelen protestocular, uluslararası koalisyonun Türkiye’nin tutumuna tepki göstermesini istedi. Üs önünde protesto eylemine başlayan halk, yürüyüşe katılanlar arasından seçilen bir heyeti görüşme için içeri gönderdi. Halkın taleplerini uluslararası koalisyon temsilcilerine ileten heyet, burada uluslararası koalisyon adına askeri komutan Mike ile görüştü. Eylemcilerin taleplerini içeren mektubu komutana ileten heyet, uluslararası koalisyona da dayanışma çağrısında bulundu.  

SAVAŞ İSTEMİYORUZ   

Koalisyon ile görüşen heyette yer alan Hesekê Kanaat Önderi Meclisi Başkanı Fewaz El-Zewba, “Biz barış ve diyalog istiyoruz. Türk devleti ile savaşmak istemiyoruz. Türkiye’nin bahsettiği ve kendi çıkarları doğrultusunda dayattığı ‘güvenli bölgeyi’ reddediyoruz. Türkiye’nin güvenli bölge planlarını bölgenin işgali olarak görüyoruz. Uluslararası koalisyonu müttefik olarak görüyoruz. DAİŞ terörüne karşı bizimle müttefiklik yaptılar. Terör halen bu topraklarda son bulmuş değil. Türkiye’nin tehditleri son bulmuyor. Türkiye’nin tehditleri DAİŞ’in hücre yapılanmalarıyla mücadelemizi aksatıyor” ifadelerini kullandı.

  ‘TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ GÜÇLERLE MÜCADELE EDİYORUZ’   

Türkiye’nin bölgeyi işgal etmeye çalıştığını savunan El-Zewba, “Türk devleti, Kürtlerin terörist olduğunu iddia ederek bölgeyi işgal etmek istiyor. Biz de Türk devletine diyoruz ki, Kürtler terörist değil, Kürtler, Suriye’de sizin desteklediğiniz terörle mücadele ediyor” dedi.   Eylemcilerin taleplerine cevap veren askeri komutan Mike, “Biz burada DAİŞ tehdidini ortadan kaldırana dek ortak hareket etmeye devam edelim. Mektubunuzu uluslararası koalisyonun ilgili yetkililerine ileteceğime söz veriyorum” dedi.  

‘KAZANIMLARIMIZI KORUYALIM’   

Eylemin sonunda Hesekê Meclisi Eşbaşkanı Ebdulxenî Oso ise şunları söyledi: “Türkiye, topraklarımıza saldırırsa buna sessiz kalmayacağız. Biz teröre karşı 11 bin şehit verdik. Kazanımlarımızı korumaya hazırız. Tehditlerin karşısında sırtımızı dış devletlere değil kendi öz gücümüze ve halkımızın iradesine vermeliyiz.”   Eylem sloganlar eşliğinde sona erdi.

mezopotamyahaberajansi20.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*