Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İşçi Meclisi’nin çağrısı: Her yer GreiV, her yer direniş!

İşçi Meclisi’nin çağrısı: Her yer GreiV, her yer direniş!

Greif işçilerinin 60 gündür sürdürdüğü fiili kitle grevi ve fabrika işgali, Türkiye’de son dönemlerin en önemli işçi eylemidir.

Greif işçileri, Türkiye işçi sınıfının mücadelesinde önemli bir kilometre taşı, bir sıçrama dinamiği ve eşiğinin ifadesidir.

Greif işçileri, çürümüş sendika bürokrasine değil, taban inisiyatif ve örgütlülüğüne dayanan bir direniş sürdürüyorlar.

Greif işçileri, burjuvazinin sefil temsili seçim kapanına değil kendi özgüç ve inisiyatiflerine dayanan bir direniş sürdürüyorlar.

Greif işçileri, kendi mücadele istemleriyle ayaktadır.

Greif işçileri, işçi sınıfının sesi ve umududur.

Halen burjuva güçler arasındaki çatlaklardan “yüksek politika” yapmaya çalışan sınıf körlerinin beklediğinin aksine, seçim sonrasına sermaye ve devletinin ilk saldırısının “Cemaate” filan değil Greif işçilerinin direnişine olması, burjuvazi için “seçim sonrası istikrar”ın ne anlama geldiğini de açıkça ortaya koymaktadır. Aralarındaki güç ve iktidar çekişmeleri ne olursa olsun, ABDsi, ABsi, TÜSİAD’ı, MÜSİAD’ı, TUSKON’u, AKPsi, CHPsi hepsi işçi sınıfına karşı tek bir vahşi sömürücü sınıf ve diktatörlük aygıtının bileşenidirler.

Greif direnişi, işçi sınıfının sınıf karakterini tahrip eden, kat kat köleleştirici taşeronluk sistemlerinde açılan bir gedik olarak hepsini aynı ölçüde korkuttu.

Greif direnişi, işçi sınıfını sermaye adına kontrol altında tutup satan çürümüş sendika bürokrasinin surlarında açılan bir gedik olarak hepsini aynı ölçüde rahatsız etti.

Greif direnişi, işçi sınıfının kendi bağımsız mücadele kararlarını kendi taban organları ve inisiyatifiyle aldığı bir direniş olarak tüm sermaye ve devlet zevatını aynı ölçüde tedirgin etti.

Greif direnişi, işçi sınıfının sınıf savaşımında önünde yeni bir yol açmaya başladığı için hepsini aynı ölçüde telaşlandırdı.

Greif direnişi, işçi sınıfı ile devrimci inisiyatifin, kahrolsun ücretli kölelik düzeni sloganının bütünleştiği bir direniş olduğu için hepsini aynı ölçüde endişelendirdi.

Greif direnişi, işçi sınıfına karşı vites büyütecek saldırıların önünde tüm işçiler için esinleyici ve öncü bir direniş mevzisi olduğu için “Greif sorununu çözmeden kemer sıkma paketini, Ulusal İstihdam Stratejisi paketlerini uygulayamayız” parolasıyla bir şafak operasyonu düzenlediler.

Greif işçilerinin direnişi, polis saldırısına karşı çatıda devam ediyor.

Greif işçilerinin direnişi, İstanbul’da, Ankara’da, öncü işçilerin, devrimcilerin olduğu her yerde devam edecek.

Şimdi her yer Greif, her yer Greif direşine saldıran sermaye ve devletini protesto, her yer Greif işçileri ile eylemli dayanışma, her yer Greif direnişidir.

Polis derhal fabrikadan çekilmelidir. Gözaltına alınan işçi ve devrimciler derhal serbest bırakılmalıdır. Greif işçilerinin mücadele istemleri derhal kabul edilmeli, atılan tüm işçiler haklarıyla birlikte işe geri alınmalıdır. Taşeronluk sistemi kaldırılmalıdır. İşçiler toplu sözleşmelerini kendi taban inisiyatif ve komiteleriyle yürütmelidir.

Greif işçileriyle dayanışma için, Greif işçilerin mücadele istemlerini her yerde yükseltmek için, sokağa eyleme!

İŞÇİ MECLİSİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*