Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Her Patron Birgün Grevi Tadacak!

Her Patron Birgün Grevi Tadacak!

DİSK Birleşik Metal İş Sendikası‘nın çağrısıyla grev kararı alınan fabrikalardan olan Mersin ÇİMSATAŞ işçileri grevi coşkuyla karşıladı.

ÇİMSATAŞ’ta saat 09:00da yapılan açıklamanın ardından halaylar çekildi ve grev pankartı işyerinin girişine asıldı. Açıklamayı Birleşik Metal İş Genel Eğitim Daire Başkanı Seyfettin Gülengül yaptı.

Gülengül konuşmasına başlarken ilk olarak greve çıkan metal işçilerini selamladı.

Gülengül açıklamada “Bugün metal işçileri tarih yazıyor. Bu ülkeyi sırtlayan metal işçilerinin ezilmesine izin vermeyeceğiz! Metal fabrikalarını MESS’ten koparta koparta dev olarak gösterilen patron sendikasını yerle bir edeceğiz. Bu yaklaşık 10 aylık mücadelenin sonucudur. İki gündür bütün vardiyalar burada nöbet tutuyor. Nöbet tutmak zorunda kaldık çünkü sicilleri bozuk, çünkü biz bunları 1976’da ÇUMİTAŞ’ta aracın altında ezdikleri ürünlerden tanıyoruz. Asla bizi o günleri unuttu sanmasınlar.
Toplu sözleşme düzenine ve adına sendika diyen iki tane kuruluşun atmış olduğu imzaya karşı çıkıyoruz. Vergileri zenginler ödesin, vergiler sabitlensin, daha ücretler cebimize girmeden yarısı vergi olarak gidiyor diyoruz, çalışma saatleri azaltılsın diyoruz. MESS buna karşılık işçiler politik grev yapıyor diyor.” dedi.
Gülengül MESS’in grev oylaması istediğini, oylama yapılan fabrikalarda hiçbir metal işçisinin greve hayır demediğini belirtti. Açıklamasını şöyle tamamladı “MESS’ten ayrıldığını duyuran sekiz fabrikadan biri hariç diğerlerinde de grev kararı devam ediyor. Hani mezarlıklarda yazıyor ya “her fani birgün ölümü tadacaktır” diye biz de diyoruz ki : her işveren birgün grevi tadacaktır. Adına ne derlerse desinler bu ülkede hepimizin sorunlarını çözmek için ilk kıvılcımı ateşlediğimizi biliyoruz. Bizler ne için mücadele ettiğimizi biliyoruz.”

Açıklama sırasında “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “İsyan, direniş, Birleşik Metal-iş”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Fabrikalar MESS’e mezar olacak” sloganları atıldı.

İşten atılan ve Özgür Çocuk Parkı’nda direnişlerine devam eden DİSK Genel İş’e bağlı belediye işçileri de sabah saatlerinden itibaren fabrikaya gelerek direnişe destek verdi.

cimse

cimsetaş

cimtaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*