Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hemşireler haftasında hemşirelerin durumu ve istemleri…

Hemşireler haftasında hemşirelerin durumu ve istemleri…

Hemşireler haftası vesilesiyle Türkiye genelinde hemşirelerin sorunları ile ilgili yapılan ankete göre hemşirelerin yüzde 69’unun mesleğini icra ederken şiddete uğruyor.

Hemşirelerin yüzde 10’unun bir kez, yüzde 31’inin birkaç defa, yüzde 19’unun ise birçok kez mesleğini icra ederken şiddete maruz kalıyor. Sayısını hatırlamadığı kadar şiddete uğrayan hemşirelerin oranı ise yüzde 9.

Anket, hemşirelerin yüzde 32’sinin amirlerle sorun yaşamaktan endişe duyduğunu, yüzde 23’ünün baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan, yüzde 22’sinin ise çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamaktan, yüzde 15’inin de ekonomik olarak geçinememekten dolayı endişeli olduğunu ortaya koyuyor.

Hemşirelerin yüzde 72’si idarecilerin çalışanlar arasında ayrım yaptığı, keyfe göre yönetim gösterdiklerini ve psikolojik basık uyguladığını düşünmektedir. Yalnızca yüzde 28’i amirleri hoşgörülü ve adaletli bulmaktadır. Bu iki sonuç şiddet ve işyerinde mobbingin ulaştığı durumu anlatmaya yeterlidir.

Ankete göre hemşirelerin yüzde 67’si son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünmektedir. Döner sermayelerin emekliliğe yansıması hemşirelerin gerçekleşmesini istedikleri taleplerden biri.

Öne çıkan talep ise, sözleşmeli, vekil ebe hemşire gibi ekonomik ve özlük hakları kısıtlı istihdam türlerine son verilmesi ve tüm sağlık çalışanlarının kadrolu yapılması. Hemşirelerin görev alanları dışında çalıştırılmaması.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*