Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » HDP sınıf mücadelesini nasıl verecek?

HDP sınıf mücadelesini nasıl verecek?

HDP Meclis Grup Başkenvekili Ayhan Bilgen, HDP’nin yeni yol haritası hazırlık çalışmaları konusunda Birgün gazetesine yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

“Artık Kürt sorununu sadece kimlik sorunu üzerinden tartışamayız. Artık sınıf mücadelesi ile kültürel haklar mücadelesi iç içe geçmiş durumda. Bunun önemli nedenlerinden birisi göçtür. Kürt illerinden batıya göç, Kürt sorununu bir bölge sorunu olmaktan çıkardı. Büyük şehirlerdeki işsizlik sorunu, iş cinayetleri, sosyal bozulma gibi sorunlar da Kürt sorununun bir parçası haline geldi. Kürt sorununu yorumlayanların bunu diğer sorunlardan tecrit ederek salt bireysel haklar bağlamında ele alması sorunlu bir yaklaşım olur. 90’larda yaşanan sorundan çok daha başka bir hale geldik.”

Doğru ve güzel sözler. Ama ne kadar inandırıcı?

Bunları görmeniz ve söylemeniz için, “sınıflar üstü”cü “radikal demokrasi”cilik çizgisinin iflasını mı beklemek gerekiyordu? Kaynaklarının en büyük bölümünü Kürt burjuvazisi ve orta sınıflarının rant alanlarına aktaran Kürt belediyelerine kayyum atanmasını mı beklemeniz gerekiyordu? Her yıl yüzlerce Kürt mevsimlik tarım işçisi ve Kürt taşeron inşaat işçisi ölürken ne yaptınız?

Bu sorular uzatılabilir. Ama söyleyene değil söyletene bak derler! Kimlik-kültür siyasetinin, liberal halkçılığın tıkandığı yerde, Kürt işçilerin, yarı-proleter kent ve kır yoksullarının mücadelesinin yükseliş eğilimidir bunları HDP’ye söyleten. Kürdistan’da Türkiye toplam istihdamının yüzde 5’i olduğu halde, toplam işçi direnişlerinin yüzde 10’u gerçekleşmektedir. Aynı şekilde Türkiye’de ağırlıklı olarak emek yoğun, taşeron, enformal sektörlerde çalışan Kürt işçilerin direniş oranı da Türkiye’deki istihdam oranının üzerindedir.

Ama ne Kürt sorunu basitçe bir “kültürel haklar sorunudur”, ne de Kürt burjuvazisi ve orta sınıflarından, liberallerinden, liberal halkçı ve sınıflar üstü görünümlü “radikal demokrasi”cilikten ayrışmadan sınıf mücadelesi verilebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*