Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » HDP kuruldu

HDP kuruldu

Seçimlere parti ile girme kararı alan Halkların Demokratik Kongresi (HDK), parti başvurusunu yaptı. Halkların Demokratik Partisi’nin eş başkanları Prof. Dr. Fatma Gök ile Yavuz Önen oldu. Kurucular Kurulu, şair Ahmet Telli, sinema oyuncusu Ayça Damgacı, avukat Ercan Kanar, yazar Hasan Kıyafet, sendika uzmanı İrfan Kaygısız, akademisyen Özgür Müftüoğlu ve akademisyen Sezai Temelli’nin de içinde olduğu 74 kişiden oluşuyor.

HDK, partinin kurulması kararını geçtiğimiz Mayıs ayında topladığı 1. Olağan Genel Kurulu’nda almıştı. Söz konusu kararda, “Yerel seçimler öncesinde, kongre niteliğini ortadan kaldırmayacak, aksine daha da güçlendirecek bir çalışma sürdürürken, kongre bünyesinde yerel seçimlere, Cumhurbaşkanlığı seçimine ve genel seçimlere müdahale edecek bir partinin kurulması, Kongre dışında kalan güçleri de mücadele ortaklığına ve seçim ittifakına çekilmesi adımlarını atmalıdır. Partinin kurulması süreci bir takvime bağlanmalıdır” denilmişti.

Kararın ardından başlatılan çalışmalar tamamlandı, başvuru yapıldı. Partinin ismi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) olarak belirlendi. Eş başkanlar ise Prof. Dr. Fatma Gök ile Yavuz Önen oldu. Partinin ilanı ise, 10-11 Kasım günlerinde Ankara’da toplanacak olan HDK genel kurulunda yapılacak.

etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*