Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Haziran Direnişi’nin Yıl Dönümünde Açılan Soruşturmaya Takipsizlik Kararı

Haziran Direnişi’nin Yıl Dönümünde Açılan Soruşturmaya Takipsizlik Kararı

Haziran İsyanı’nın yıl dönümü nedeniyle eylem çağrısı yapan Taksim Dayanışması’ndan 5 kişiye dava açılmıştı. Dava açılanlar arasında Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun da vardı.

İstanbul Terör Savcılığı ise yıldönümü eylemleri nedeniyle Mücella Yapıcı ile sanatçılar Tarık Akan ve Edip Akbayram’ın da aralarında bulunduğu 13 kişi hakkında soruşturma başlatmıştı. Üç aydır devam eden soruşturma tamamlandı ve savcılık soruşturma hakkında takipsizlik kararı verdi.

Sanatçılar hakkında ki soruşturma “31 Mayıs 2014’te Meydandayız” video çağrısı nedeniyle açılmıştı. Takipsizlik kararı verilen dosyada bu sanatçıların isimleride yer aldı.

Savcılık, Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla yapılan basın açıklaması hakkında, “Örgütlenme hakkı çerçevesinde demokratik bir hak kullanılmıştır” dedi.

Savcılık söz konusu isimlere isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığını ve demokratik hakkın kullanıldığını belirterek, dava açılmasına gerek olmadığına karar verdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*