Anasayfa » BASINDAN » Hava’da grev hazırlıkları

Hava’da grev hazırlıkları

Hava-İş Sendikası, dün gerçekleştirdiği genel yönetim kurulu toplantısının ardından kamuoyuna yönelik yaptığı açıklamayla, 15 Mayıs’ta yapılacak grev için tüm hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

Hava-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, grev hazırlıklarına ilişkin dün yaptıkları toplantıda alınan kararları açıkladı. Dönem toplu iş sözleşmesinin tümü olan 107 Maddeyi uyuşmazlığa götüren ve görüşmelerin 2. Oturumunda masadan kalkan THY yönetiminin asıl amacının toplu sözleşmeyi ve sendikayı ortadan kaldırmak olduğunu belirten Hava-İş Sendikası, “Taleplerimiz sadece ücretle ilgili değildir. Sağlığımız, sosyal hayatımız, iş huzurumuz, iş güvencemizi ve çalışma koşullarımızı kazanılmış hakları ile güvence altına almak istiyoruz. 305 içinse yargı kararları uygulansın diyoruz” dedi.

‘GREV THY ÇALIŞANLARI İÇİN DÖNÜM NOKTASI’

Bu nedenle grevin THY çalışanlarının geleceği için bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken sendika, imza attığı toplu iş sözleşmesini iki dönemdir yetki itirazları ve boşlukları ile ihlal eden, imzasını dahi reddeden THY yönetimi başkanının verdiği sözlerinin boş vaatten ibaret olduğunu söyledi.
“THY çalışanları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada sağduyu ile yasalar ve hukuk çerçevesinde demokratik hukuk devletinin, Anayasa ve yasaların güvencesinde temel bir hak olan grev hakkını kullanacaktır” diyen Hava-İş, işverenin grevi kaçınılmaz kıldığını belirtti.

‘LUFTHANSA GREVE ÇIKTI, SİZ HİÇBİR ALMAN BAKANIN İŞÇİLERİ TEHDİT ETTİĞİNİ GÖRDÜNÜZ MÜ?’

Siyasi iktidarı, idari makamları, yargıyı, Sivil Havacılık Otoritesi SHGM’yi göreve çağıran Hava-İş, şunları söyledi: “Bu nasıl bir tahammülsüzlüktür. Lufthansa greve çıktı. Siz hiçbir Alman Bakanın işçileri tehdit ettiğini gördünüz mü? Şirket CEO’nun grev kırıcılığı ile sonuç almaya çalıştığını gördünüz mü? Ancak bu ülkede kendini siyasi iktidara dayayan patronlar demokratik haklara tehditler yağdırmaktadır.”

GREV HAZIRLIKLARI TAMAM

Yetkililere, “Bu grevde taraflar arasında birinin menfaatine yönelik uygulamalara kesinlikle izin vermeyin” çağrısı yapan Hava-İş, grevin başarısız olması için yapılacak her hangi bir zorlama ve hukuksuzluktan THY yönetimi ve tüm yetki kurumların sorumlu olacağını kaydetti.

Grev hazırlıklarının tümüyle tamamlandığını bildiren sendika, “Uygulama esasları açıkça ilan edilmiştir. Bu esaslar çerçevesinde grevimiz, Sayın Hamdi Topçu’nun bugün yaptığı açıklamadaki tutum sürdüğü müddetçe kesin uygulanacaktır” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*