Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Hava-İş’te yönetim değişti

Hava-İş’te yönetim değişti

Hava İş 27.Olağan Genel Kurulu 7-8 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi.

Genel Kurulun ilk günü grupların konuşmaları ile geçerken 2.gün seçimler yapıldı. Atilla Ayçin’in konuşması sırasında Reform Harekiti’nden delegeler salonu terk etti.

300 delegeden 211 delegenin oy kullandığı seçimde Türk İş ve THY yönetiminin desteklediği AKP’ye yakın “Reform Hareketi” öncülüğünde oluşan ve Değişim Grubu ve Emek Meclisi’nin oluşturduğu Güç Birliği 206 geçerli oyun 133′ünü alarak Hava İş yönetimini kazandı. 133 oy alan Ali Kemal Tatlıbal Hava İş’in yeni Genel Başkan’ı oldu. Atilay Ayçin’in listesi ise 73 oyda kaldı.

Hava-İş içerisinde etkili olan ve delege seçimlerinde 95 delege çıkartan Gökkuşağı Hareketi delege arkadaşlarının işten çıkartılma ile tehdit edildiği gerekçesi ile Genel Kurula katılmadı. Gökkuşağı Hareketi’nin bu tavrı bir tarafta Güç Birliği ekibinin işine yaradığı belirtilerek eleştirilirken bir tarfatan da “her iki tarafla da örtüşmeyen yapısıyla “sadece yönetime gelmek” fırsatçılığı peşinde olmamıştır” denilerek tavrı desteklendi.

Ayçin’in kaybetmesi “sol”un kaybetmesi şeklinde okunan bir taraf ise “300 oyun içinde Ayçin, Gökkuşağı ve İşçi Komitesi’nin 167 oyu vardı Ayçin’in koltuk sevdasından bir araya gelinemedi” yorumları yapılıyordu.

Hava-İş Sendikası Genel Kurulunda işçi sınıfının örgütlenme ve hak alma mücadelesinin önünü açan, bu yolda kararlı şekilde yürüneceğini belirten programların yarışı olmadı tabi. Yine son gece yapılan kulis pazarlıkları ile koltuklar pay edildi.

Ne Ayçin nede taze yönetim sendikada farklı bir yol izleyecektir. Birisi AKP birisi CHP’ye bel bağlamış, 5 yıldızlı otellerde kurulan masalarda sözleşmeler imzalandı, imzalanacaktır.

Şimdi hava işçisine düşen örgütlenerek, taban insiyatiflerini oluşturarak sendika bürokrasinin karşısına çıkmak ve o koltukları onlara dar etmektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*