Anasayfa » BASINDAN » Hatay’da basın açıklaması, toplantı, gösteri yasaklandı!…

Hatay’da basın açıklaması, toplantı, gösteri yasaklandı!…

Hatay’da 25-26 Ağustos’ta Barışa Çığlık etkinliği ve 1 Eylül Dünya Barış Günü’ndeki kitlesel miting Hatay Valiliği’ni harekete geçirdi. Sokağa çıkanları hedef gösteren Hatay Valisi, bugünden itibaren kentte basın açıklaması, toplantı ve gösteri yapılmasını yasakladıklarını açıkladı

Geçtiğimiz hafta gazete ve televizyon temsilcileriyle buluşmasında Hatay ile ilgili yapılacak haberlere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, sermaye temsilcilerini, esnaf odalarını ve vakıf temsilcileri ağırladı. Antakya’daki 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine tepki gösteren Lekesiz, mitingde atılan sloganları hatırlatarak “Hatay’ın toplumsal huzuru için herkesin söylediğine, yaptığına ve hareketlerine dikkat etmesi zorunludur” dedi.

Bu tarz eylemlerin ve “Antakya sokağa, El Kaide’yi kovmaya” şeklindeki sloganların, gençlerin beyninde olumsuz davranışlar olarak kalacağını öne süren Lekesiz, “80’li yılları yaşadık. Ne olur dikkat edin. O yıllardan ders çıkaralım” diyerek gözdağı verdi.

Lekesiz, 80’li yıllar hatırlatmasını daha da ileri götürdü. Hataylıların daha serinkanlı olmalarının bir zorunluluk olduğunun altını çizen Hatay valisi, “toplumsal huzurun sağlanması için” bugünden itibaren yürüyüş ve basın açıklaması gibi etkinliklerin yasaklandığını açıkladı.

’Hareketlerine dikkat etsinler’
Lekesiz’in ardından toplantıya katılan kurumlar adına Hatay Esnaf Odaları Başkanı Abdülkadir Teksöz de bir konuşma yaptı. Hatay’da Alevi, Sünni, Hıristiyan ve Kürt olan herkesin kardeşlik içinde yaşadığını kaydeden Teksöz, Hataylıların provokasyona gelmeyeceğini de ifade etti.

Teksöz, konuşması sırasında Vali Lekesiz’e dönerek kent merkezine inen Suriyelilerin sergiledikleri hareket ve tavırlarda daha dikkatli olmasını istedi. Bunun gerekirse güvenlik güçleri tarafından yapılması gerektiğini söyleyen Teksöz, Suriyelilerin de mümkün olan en kısa zamanda ülkelerine geri dönmesini ayrıca talep etti.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak sürdü.

sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*