Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hasta tutsaklara özgürlük
İnsan hakları savunucuları bu hafta, Mardin E Tipi Cezaevi'nde kalan Abdülhakim Bulut'a uygulanan imha politikasına dikkat çekti.

Hasta tutsaklara özgürlük

Adana’da “Hasta Tutsaklar Platformu”, hasta tutsakların serbest bırakılması için başlattığı eylemlerine devam ediyor. İnönü Parkı’nda oturma eylemi gerçekleştiren platform üyeleri, tecritin işkence olduğunu ve yıllarca devrimci tutsakların katledildiğini bu hafta bir kez daha haykırdılar.
İnsan hakları savunucuları bu hafta, Mardin E Tipi Cezaevi’nde kalan Abdülhakim Bulut‘a uygulanan imha politikasına dikkat çekti.

Hapishanelerde uygulanan politikanın 12 Eylül faşizminin politikalarından farksız olduğu belirtilen açıklamada, “Sadece son on yılda tecrit işkencesi altında, 1748 tutsak katledilmiştir. Sadece 4 ay içinde 89 kişi daha öldü. Bu rakamlar hapishanelerde süren katliamın boyutunu gösteriyor. Dün ve bugün olanlar farksızdır. 1 Ağustos genelgeleriyle hapishanelerde terör estiren ANAP dönemi politikalarından, Buca katliamını gerçekleştiren DYP-CHP koalisyon hükümeti politikalarından, Ulucanlar ve 19-22 Aralık katliamını gerçekleştiren DSP-MHP politikalarından farksızdır” denildi.

Bu haftaki oturma eyleminde, Mardin E Tipi Hapishanesi’nde kalan Abdülhakim Bulut’un durumuna dikkat çekildi. Revirde doktor yerine gardiyan tarafından iğnesi yapılan Bulut, daha sonra fenalaştı. Bulut, yaşadıklarını bir mektupla kamuoyuyla paylaştı. Bulut, soğuk aldığı için rahatsızlanarak revire gittiğini ve kendisine verilen ilaçların vücudunda yanma, kızarma, şişme, kaşıntı gibi rahatsızlıklar meydana getirdiği için tekrar revire çıktığını kaydetti. Revirde doktor olmadığı için gardiyanların kendisine alerji iğnesi yaptığını söyleyen Bulut, ”Koğuşa geldim ve biraz sonra daha kötü bir hal aldım. Bu sefer saydığım hastalıklar vücudumun her tarafına yayıldı. Yine aynı akşam saat 02.00’de yine revire çıktım. Bu sefer acilden bir doktor geldi, o da bir iğne yapıp hastaneye sevkimi yazıp acil çıkmamı söyledi. Ve o halimle pazartesi gününe kadar bekledim” dedi. Cezaevi müdürüne durumunu izah eden bir dilekçe yazdığını ama birinci müdürün kendisini muhatap almayarak tekrar revire gönderdiğini söyleyen Bulut, bu seferki doktor kendisinden önce gelen doktorun sevkimi yazdığı ve ancak birkaç ay sonra beni hastaneye götüreceklerini söyledi. Acil olduğum halde beni göndermediler” şeklinde yazdı. Hastaneye sevk edilme durumunda en erken 6 ay sonrasında gidebildiklerini, yaklaşık 300-400 hasta tutuklunun hastaneye sevk durumunu beklediğini de ifade eden Bulut, ”Bu rezilliği bütün herkesin duymasını, bilmesini, istiyor, bu konuda yardımcı olabilecek bütün çevrelerin duyarlılık gösterip harekete geçmesini istiyoruz” dedi.

Eyleme İHD, Devrimci Proletarya, Halk Cephesi, Emek ve Özgürlük Cephesi ESP, BDSP katıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*