Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hasta tutsaklar serbest bırakılsın

Hasta tutsaklar serbest bırakılsın

Adana‘da bu hafta hasta tutsaklar eylemi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü hapishanelerde geçirmek zorunda bırakılan hasta kadın tutsaklar adına yapıldı. Her zaman olduğu gibi saat 12:30’da “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın tecrite son” pankartının açıldığı eylemde, kadın hasta tutsakların resimleri açılarak “İçerde dışarda hücreleri parçala”,”Devrimci irade teslim alınamaz”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Hediye Aksoy’a özgürlük/Gülezar Akın’a özgürlük”, sloganlarıyla başlayan açıklamayı, platform adına kanser hastası tutuklu Halil Güneş’in kardeşi Gül Güneş gerçekleştirdi.
Basın açıklamsında şunlara değinildi;

“Yaşadığımız ülkede hapishaneler, keyfi uygulamaların, hak ihlallerinin, işkence ve tecridin odağı haline gelmiştir. Son 10 yılda 1758 tutuklu cezaevlerinde hastalıktan, tedavisizlikten, işkence ve tecrit koşullarından yaşamını yitirdi. İHD Genel Merkezinin hazırladığı rapora göreyse hapishanelerde 15’i kadın olmak üzere 226 ağır hasta tutuklu ve hükümlü bulunmakta.

“Sözde” devletin koruması altında bulunan tutsakların bir çoğu tedavi edilmezken bir o kadarı da doktorlar tarafından cezaevi koşullarında tedavilerinin yapılması mümkün değildir raporları verilmesine rağmen, sistem hız kesmeden tecrit ve sessiz imha politikalarıyla hasta tutuklu ve hükümlüleri ölüme göndermeye devam ediyor.

Bizler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde tüm taleplerimizi alanlarda haykırdık fakat. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü cezaevlerinde çeşitli tecrit ve işkence koşulları altında geçirmek zorunda bırakılan 15 ağır hasta tutuklu ve hükümlü kadın var. Bugün buradan tutsak kadınlarımızın taleplerine bizler sahiplenip seslerine ses katıyoruz hasta tutsaklar, kadın tutsaklar, yalnız değildir, hasta tutsaklar serbest bırakılsın.

Görme engelli ve kanser hastası Hediye Aksoy, sağlık şartları hapishane koşullarında kalmasına uygun olmadığı halde tahliye edilmiyor. Hediye Aksoy “Ben bir hapihaneye değil bir ranzaya mahkumum” diyor. 18 yıl önce gözlerini kaybeden Hediye Aksoy’un 8 yıl boyunca tedavisi yapılmadı. Tutukluluk sürecinde de tedavi olamayan Aksoy cezaevinde bu defa kanser hastalığına yakalandı. Doktor raporlarında yüzde 85 engelli olması, yaşamını tek başına sürdüremeyeceği ve kanser tedavisinin tutukluluk koşullarında yapılamayacağı belirtilmesine rağmen halen Bakırköy Kadın Tutukevi’nde tutuluyor. Geçtiğimiz cuma günü Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde göğsünden ameliyat olan Aksoy, hastanenin “hayati risk var” raporuna rağmen tekrar cezaevine gönderildi. Kadın hasta tutsaklardan Hediye Aksoy’la birlikte diğer kadın tutsakların sağlık durumu da her geçen gün daha da kötüye giderek tedavileri imkansız hale getirilmekte.

Kaze Özlü: Karataş Hapishanesinde: böbrek yetmezliği ve kemik erimesi hastalığı bulunan 60 yaşındaki Kaze Özlü’nün hastaneye sevki yapılmıyor ve tedavi edilmiyor.

Aynur Epli: Diyarbakır hapishanesinde Bağırsak kanseri.

Gülazer Akın: Adıyaman E Tipi Hapishanesinde, Hipofizde tümör var. Üç yıldır tedavi oluyor. Yumurtalıklarda kist, belde fıtık, belde yırtılma ve düzleşme ve mide ülseri var.tahliye edilmiyor.

Hediye Açık: Gebze M Tipi Hapishanesinde. Böbrek sorunu ve geçirdiği ameliyatlar sonucu ağır hasta tedavisi yapılmıyor.

Deniz Yıldız: Sincan F Tipi hapishanesinde:,hükümlü kanser hastası kemoterapi tedavisi görüyor günden güne bedeni eriyerek ölüme gün sayıyor. Hastalığı nedeniyle 35 kiloya düşen Deniz Yıldız geçtiğimiz yıl Adli tıp kurumuna sevki sırasında çıplak arama dayatmasına karşı çıktığı için 4 kadın gardiyan tarafından saldırıya uğramış zorla çırılçıplak soyularak yerlerde sürüklenmişti,Deniz Yıldız savcılğa suç duyurusunda bulunmuş ve bu kişiler hakkında hiçbir yasal işlem yapılmadığı gibi,Yıldaz,a saldırıp darp eden 4 gardiyan Yıldız hakkında saldırı ve darp edildiklerine dair dava açarak mahkeme sürecini başlatmışlardır. Kanser hastası olan Deniz Yıldız 4 kadın gardiyana saldırı ve darptan 10 ila 15 yıl hapis istemiyle yargılanıyor,

Hatice Bolat: Gebze M tipi hapishanesinde. Wernicke Korsakof hastası. Konuşma ve yürümede zorlanıyor. Belli aralıklarla gözleri tümüyle görmüyor, kılcal damarlarından kan akıyor, yürümede ve konuşmakta zorlanıyor, vücutta uyuşmalar oluyor.

Seyran Gördük:Alanya hapishanesinde:,troit kanseri hastası ve tedavisi yapılmıyor,

Sibel Kurt: Gebze M tipi hapishanesinde:kalp hastası,sağlık durum giderek kötüye gidiyor,ölüm tehlikesi olduğu halde hastaneye sevki yapılmıyor.

Suzan Zengin: Bakırköy hapishanesinde,yüksek tansiyon,kemik erimesi,yüzünde ve kulak bölgesinde tehlikeli kistler mevcut plastik cerrahide tedavisinin yapılması için randevu alınmasına rağmen düzenli tedaviye götürülmüyor.

Hazne Haykır: Mardin Midyat M tipi hapishanesinde:70 yaşında kalp hastası,yemek alamıyor,uyumuyor ve sürekli travma geçiriyor.

Gülay Çetin: Antalya hapishanesinde:mide ve yumurtalık kanseri tedavisi yapılmıyor.durumu çok ağır, ölüme gün sayıyor.

Zeliha Bulut: Sincan hapishanesinde:şizofren hastası.

Aygül Kapçak
: Sincan hapishanesinde:vücudunda şarapnel parçaları var ve jinekolojik ciddi hastalıklara sahip tedavisi yapılmıyor.

Fatma Tokmak: Bakırköy hapishanesinde: kalp yetmezliği mevcut,düzenli tedavisi yapılmıyor.

Hediye Aksoy: İstanbul Bakırköy hapishanesinde: iki gözü birden görmüyor.böbrek hastası ve kanser tanısı var. Ağrıları devam ediyor tedavisi yapılmıyor,görme engelli olduğu için tek başına ihtiyaçlarını karşılayamıyor,yeni bir ameliyat geçirdi.

Yaşamını kendi başına sürdüremeyecek durumda engelli olan Hediye Aksoy’un ve tüm hasta tutsakların Ceza İnfaz Kanunu’nun 16. maddesi gereği tahliye edilmeleri yasal bir zorunluluktur. Bu yasaya riayet etmeyen adalet bakanlığı, adli tıp kurumu,ve ceza infaz kurumları bu yasaya karşı gelerek suç işlemektedirler, Bizler buradan keyfi gerekçelerle yasaların hükmünü yerine getirmeyen,yetkisini kullanmayan yetkililere sesleniyoruz; Bizler tedavi hakları gasp edilerek ölüme gönderdikleri,
Gurbet Mete, Güler Zere örneklerinin bir kez daha yaşanmasına göz yummayacağız, 226 ağır hasta tutuklu derhal serbest bırakılmalı ve bu süreç içersinde de tedavileri aksatılmadan yapılmalıdır.


BDSP, Devrimci Proletarya, EÖC, ESP, Halk Cephesi, İHD

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*