Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hasta tutsaklar için eylemler devam ediyor
Ankara ve Adana'da her hafta hasta tutsakların serbest bırakılması ve tecritin durdurulması için yapılan eylemler devrimci kueumların desteğiyle beraber devam ediyor...

Hasta tutsaklar için eylemler devam ediyor

Ankara ve Adana’da her hafta hasta tutsakların serbest bırakılması ve tecritin durdurulması için yapılan eylemler devam ediyor.

Ankara

Hasta tutsakların serbest bırakılması ve tecritin sonlandırılması için her Cuma saat 18:00’da yapılan basın açıklamaları devam ediyor. Devrimci kurumların destek verdiği basın açıklaması 28 Ağustos Cuma günü Sakarya Caddesi’nde 18:00’da yapıldı.

Sakarya Caddesi’nde yapılan basın açıklamasına eylemci kitle hasta tutsakların serbest bırakılması, tecritin durdurulması taleplerini içeren dövizleriyle katıldılar.

Yapılan basın açıklamasında “Bıkmadan, usanmadan tekrar ediyoruz, hapisanelerde acil olarak tedavisinin yapılması gereken onlarca ağır hasta tutsak vardır. Tedavisi süresincede cezaların ertelenmesi gerekmektedir. Hasta tutsakları serbest bırakın.” ifadelerine yer verildi.

Eylemci kitle “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Tecrite son”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganlarıyla Sakarya Cadesi’nden ayrıldılar.

Eyleme Devrimci Proletarya okurlarıda destek verdi.

Adana

Her hafta olduğu gibi bu hafta da Adana’da devrimci demokrat güçler saat 12.30’da İnönü Parkı’nda bir araya gelerek hasta tutsakların serbest bırakılması için taleplerini bir kez daha tekrarladılar.

Türkiye’de hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin, buna karşı idarenin ve yetkililerin keyfi tavırlarının devam ettiği, hak ve özgürlükleri koruma konusunda en korumasız insanlar olan tutsakların sağlıklarının bozulmasına ve yaşamlarının son bulmasına neden olduğu, tecrit işkencesinin sürdürdüğü, hasta tutsakların sessiz imha politikalarıyla katledilmeye devam edildiği bir kez daha yapılan eylemde haykırıldı.

En son Bolu F tipi cezaevinde hükümlü bulunan gırtlak kanseri hastası Nesimi Özkan ve ağır hasta tutuklu İdris Çalışkan‘ın tedavilerinin yapılmadığı, her geçen gün daha ilerleyen hastalıklarının keyfi gerekçelerle engelendiği vurgulandı.

Yine Adıyaman E-tipi cezaevinde tutuklu bulunan İsmet AYAZ, Çukurova Ünüversitesi Balcalı Hastanesi’ne getirilerek, patoloji raporu gelmeden kobay gibi ameliyata alınmak istenmesi raporu gelmeden ameliyat olmayı reddetmesi üzerine tekrar cezaevine gönderildiğinin dile getirildiği eylem “Hasta tutsaklar onurumuzdur”, “Tutsaklara özgürlük”, “Tecriti kaldırın ölümleri durdurun” sloganlarıyla son buldu.

Eyleme Devrimci Proletarya, İHD, BDSP, Halk Cephesi, Emek ve Özgürlük Cephesi katıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*