Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hasta la Victoria Siempre

Hasta la Victoria Siempre

Beşiktaş Çarşı grubunun Fenerbahçe derbisi için yaptığı “Hasta la Victoria Siempre” yazılı dev pankart, polis tarafından “siyaset içeriyor” gerekçesiyle önce yasaklandı. Sonra Beşiktaş taraftarlarının uluslar arası yankı yaratan tepkileri sonucu, Beşiktaş yönetiminin mecbur kaldığı girişimler sonucunda, “izin verildi” ve yeniden stada asıldı.

Pankartta yer alan “Hasta la Victoria Siempre”, büyük devrimci Che Guevera’nın, dünya çapında devrimci bir slogan haline gelmiş bir sözü. “Zafere kadar daima (mücadele)!” anlamına geliyor.

Çarşı grubundan bu dev pankartın yapımı için içlerinde grafitici ve duvar ressamlarının da olduğu onlarca kişi gönüllü olarak 3 ay boyunca çalışmış, pankart yapımında yüzlerce sprey boya kutusu kullanılmış, pankartın binlerce lirayı bulan maliyeti, binlerce taraftarın gönüllü katkılarıyla karşılanmıştı.

Polis ve Valiliğin pankartı, Che Guevera’nın sözünü içeriyor diye yasaklaması ve staddan indirtmesi, büyük bir tepki yarattı. “Pankartıma dokunma” hashtagı uluslararası yankı yarattı.

Tepkiler üzerine, Beşiktaş yönetimi polis ve valilikle görüşmeler yapıp yasağın kaldırılmasını sağladı. Yasağın kaldırılmasının asıl nedeni ise, Çarşı’nın 3 aylık kolektif emeğine sahip çıkması ve polise ve Beşiktaş yönetimine büyük tepkilerdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*