Anasayfa » GÜNDEM » Hasan Ferit Gedik Davasında Hukuksuzluk

Hasan Ferit Gedik Davasında Hukuksuzluk

Gülsuyun’da çeteler tarafından katledilen Hasan Ferit Gedik ile ilgili dava görülmeye devam ediyor. Dün karanlıkta yapılan davada tam bir hukuksuzluk örneği yaşandı. Sanık avukatlarının bir dediğini iki etmeyen mahkeme Hasan Ferit Gedik’in Avukatlarının hiç bir talebini kabul etmediği gibi çetecilerin avukatları tehdit etmelerine de ses çıkarmayarak adaletin birkez daha kimin tarafında olduğunu bizlere göstermiş oldu.

Hasan Ferit Gedik davasında mahkeme savcı ve sanık avukatlarının talebi üzerine mahkeme duruşmaların kapalı yapılmasına karar verdi. Bunun üzerine duruşma salonunda bulunan basın emekçileri dışarı çıkarıldı.

Maltepe Gülsuyu’nda Hasan Ferit  Gedik’in ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin Anadolu Adalet Sarayı’nda görülecek duruşma öncesi polis adliyeyi abluka altına aldı.

Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerine karşı yapılan yürüyüş sırasında açılan ateş sonucu Hasan Ferit Gedik’in hayatını kaybetmesine ilişkin açılan davanın görülmesine 6 Nisan günü devam edildi.

Kartal adileyinin önünde ki boş alanda bile davayı takibe gelenlerin toplanılmasına izin verilmedi. Polis TOMA ve biber gazı ile kitleye saldırdı. Davayı izlemek isteyenler adliye bahçesine girmek istedi. Polis, davayı izlemek isteyenlerin girmesini engelledi. Bunun üzerine kitle oturma eylemi yaptı. Polis oturma eylemi yapan kitleye saldırdı.

Duruşma sonucunda, davada tutuklu yargılanan 22 kişiden 6’sı tahliye edildi

 

 

Davaya 22’si tutuklu 24 çete üyesi sanık ile taraf avukatları katıldı. Mahkeme Hasan Ferit Gedik’in avukatlarına da sınırlama getirdi. Yaşanan bu gelişmeler üzerine avukatlar salonu terketti.

Salona ilk önce tutuklu sanıklar ve ardından basın mensupları alındı. Tutuklu sanıklardan Şahin Eren, “Birazdan buraya gelecek insanlar savcıyı şehit edenleri gidip adli Tıp’tan alan insanlar. Asıl örgüt onlar” diye konuştu. Avukatların alınacağı sırada Hasan Ferit Gedik’İn babası İbrahim Gedik duruşma salonunun kapısından, “Böyle adalet olmaz, korkaklar” diye bağırdı.

Mahkeme başkanı Mahir Merdun yaşanan olaylarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirimde bulunduğunu belirterek, “Geçtiğimiz celse SEGBİS kayıtlarından da anlaşılacağı üzere müşteki tarafın avukatlarıyla sanıklar ve avukatlarının arasında çıkan tartışmalar üzerine yargılama faaliyetinin devam edemediği tüm CD görüntülerinin gerekli işlemlerin yapılması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği, diğer celselerde de duruşma salonunda aynı şekilde arbede çıktığı bununla ilgili duruşma salonunda suç işleyenler hakkında gerekli işlemlerin yapılması konusunda Cumhuriyet Savcılığı’na bildirimde bulunulduğu” cümlelerini zapta geçirdi.

Hasan Ferit Gedik’in avukatlarından Ebru Timtik, “Sizleri yasaya uygun davranmaya davet ediyoruz. Müştekiler, müşteki vekilleri ve gazeteciler kapının önünde duruşmayı izlemek için bulunmaktadır ve yasaya aykırı bir şekilde içeriye alınmamaktadır. Bize mübaşir tarafından her müşteki için bir avukatın girebileceğini söylemiştir. Böyle bir karar varsa gösterilmelidir” dedi. Mahkeme başkanı ise bir kısım basın mensuplarının duruşma salonunda olduğunu belirtti.

Duruşma savcısı Mustafa Okay, “Geçen celse sözlü çatışmaların fiili çatışmaya dönüşmesi nedeniyle duruşmaların yapılamaması gözününe alınarak kamu güvenliğinin gerekli kıldığı hal mevcut olduğundan duruşmaların kapalı yapılması talep olunur” dedi.

 Sanık  avukatlarıda savcı ile aynı doğrultuda hareket ederek “Savunma daha sağlıklı olacak ve dertlerini daha iyi anlatabilecekler. Gazeteciler ve davayla ilgisi olmayan giremeyecek, duruşmalar kapalı yapılsın” dedi. Diğer sanık avukatları da bu görüşe katıldıklarını beyan etti.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, “Duruşma salonu ve dışındaki kısımlarda çıkan arbedelerin sanıkların ve vekillerinin rahatça duruşmaya geleceğini engelleyebileceği gibi, arbede ve olayların duruşmanın yapılmasını engelleyici sorunlar doğurduğu, bu olayların en son duruşmada görüldüğü gibi taraf vekilleri arasında cereyan ettiği, baştan beri mahkememizin duruşma salonunun yetersiz olduğu ifade edildiği, yargılamanın sağlıklı yürütülememesi ve CMK182/2 maddesinde düzenlenen ‘Genel ahlakın veya kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hallerde, duruşmanın bir kısmının veya tamamının kapalı yapılmasına mahkemece karar verilebilir’ maddesi nedeniyle duruşmaların kapalı yapılmasına karar verilmiştir” cümlelerini zapta geçirdi. Bunun üzerine duruşma salonunda bulunan basın mensupları dışarı çıkarıldı. Duruşma devam ediyor.

Avukat Ebru Timtik adliye önünde yaptığı açıklamada, mahkeme heyetini eleştirdi. Timtik, reddi hakim talebinde bulunduklarını belirterek, şunları söyledi: “İlçede arbede oluyorsa bunun sebebi sanıkların saldırgan davranışlarıdır. Sanıklar ilk celseden itibaren müşteki vekillerine saldırmışlardır. Bugüne kadar çok ciddi şüphelerimiz vardı. Bu saatten sonra bu mahkemenin bu yargılamayı adil bir şekilde yürütebileceğine inancımız kalmadı ve biz reddi hakim talebinde bulunduk. Yani heyeti reddettik. Dedik ki, eğer bu mahkeme salonunda bir olay olduysa, insanlar birbirlerine seslerini yükselttiyse bunun bir tek nedeni vardır o da mahkemenin basiretsizliğidir. Mahkeme, duruşmaları yönetemedi. Avuç içi salonda 35 tane sanık, bu kadar müşteki bulunabilir mi? Bulunamaz.”

Avukatların ardından Hasan Ferit Gedik’in annesi söz aldı. “Can güvenliğimiz yok. Şuanda kendi başlarına mahkemeyi görüyorlar. Biz bugün 3 müştekiyiz. 3 müştekiye birer avukat. 6 kişi. O çeteler zaten 22 kişiler. 10-15 de avukatları var. Cidden çok üzgünüm. Adalet için bir umudum vardı, bugünden sonra umudum da kalmadı. Her seferinde mücadele için çabaladım. Dik durmaya çalıştım ama bugünden sonra artık umudum yok. Adalet yok” dedi

 

hasan-ferit-gedik-davasi-06-04-15-1

hasan-ferit-davasi-halka-kapatildi

hasan-ferit-davasi-halka-kapatildi1

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*