Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hasan Ferit Davası Ertelendi

Hasan Ferit Davası Ertelendi

Gülsuyun’da sermayenin beslemesi çeteler tarafından katledilen Hasan Ferit Gedik’in bugün görülen ikinci mahkemesi de bir yargılama fiyaskosuna dönüşmüştür. Dün Ethem’in Katiline ödül gibi ceza verenler ile bu gün mahkeme salonunda aileye ve avukatlara çeteler tarafından tehditler yağarken susanlar, Hasan’ın ailesi, avukatları ile davayı izlemeye gelen devrimci ve ilerici güçlere saldıran aynı sermaye devletidir.

Duruşma öncesinde kartal adliyesi bahçesinde toplanan Halk Cephesi üyeleri, “Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür”, “Hasan Ferit’in katillerini tanıyoruz halkın da bir adaleti var” şiarlı pankartlar açarak, “Hepimiz Ferit’iz öldürmekle bitmeyiz!”, “Ferit’in hesabı sorulacak!” ve “Çeteler halka hesap verecek!” sloganlarını attı. Duruşma başlayana dek katılımların devam ettiği kitle, Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik’i alkışlarla duruşma salonuna uğurladı.

Adliye önünde ve içerisinde polis yığınağı ve ablukası yoğundu. Mahkeme salonuna çok sayıda avukat ve gazeteci alınmadı. Girmek isteyenlere ise polis ve ÖGB saldırdı.

Saldırılar sırasında Gülsuyu’nda Hasan Ferit’in katledildiği çete saldırısında Hasan Ferit’le yan yana olan Gökhan Aktaş’ın ailesi de darp edildi ve abisi gözaltına alındı. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan üst arama dayatmasında bulunan polis ve ÖGB’lere tepki gösterdi.

Mahkeme heyetinin karmaşadan yararlanarak davanın kapalı görülmesi kararına avukatlar müdahale ederek kararı geri aldırdılar. Avukatların böylesine kalabalık sanık ve müdahillerin bulunduğu bir davanın küçücük bir salonda görülmesine yaptıkları itiraz kabul edildi. Dava daha büyük bir salonda görülmek üzere 15 Eylül’e ertelendi.

Duruşma bitiminde ise avukatlar polis saldırısına uğradı. Sivil ve çevik kuvvet polisleri, avukatlara pervasızca saldırıda bulundu. Saldırı sırasında birçok avukat yerlerde sürüklendi ve çeşitli yerlerinden yaralandı.

Adliye bahçesinde Hasan Ferit’in annesi bir açıklama yaptı. “Çeteler bana duruşmada, ‘Başın sağ olsun anne’ dediler utanmadan. Ben de, ‘Siz katilsiniz çocuğumu nasıl katlettiniz onu anlatın” dediğini, mahkeme çıkışında ise polis tarafından darp edildiğini söyledi.

Avukatların kısa açıklamasının ardından adliye önünde bulunan kitlede bir sonraki mahkemeye çağrı yaparak adliye önünden ayrıldı.

csm_hasan-ferit-2_46d3a30137

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*