Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Haribo’da Direniş Sürüyor

Haribo’da Direniş Sürüyor

Hadımköy’de bulunan Haribo Gıda fabrikasında işçilerin başlattığı direniş 4. gününe girdi. Patron bu sabah fabrika önüne polis çağırarark işçilerin direnişini kırmaya çalışıyor. Ancak işçiler kazanana kadar direneceklerini belirtiyorlar.

Pamir Gıda bünyesinde faaliyet gösteren Haribo’da 300 işçi direnişlerini sürdürüyor. Zam talebi iin görüşmeye giden iki öncü işçiye yönelik saldırı ve sendikal çalışmalara dönük engeller üzerine işçiler direnişe başlamıştı. 2016 yılı için yüzde 30’luk zam talebi ve işten işçilerin işe geri alınması için başlattıkları direniş fabrika önünde devam ediyor.

İşçiler gün boyu ses aracından sloganlar atarak halaylar çekerek direniyorlar. Fabrikada şu an üretim durdu.  Direnişlerinin 2. Gününde %80 katılımla Tek Gıda-İş sendikasına üyeliklerini de gerçekleştiren işçiler bugün (25 şubat) itibariyle bekleyişlerine “Bu işyerinde grev var!” pankartı ile devam ediyor.

Patron işçilerin sendikaya üye olmasınında ardından fabrika önünde direnişi kırmak için polisleri çağırdı. Çok sayıda polis ve TOMA sermayenin egemenliğini korumak için Artvin’de olduğu gibi burada da görev başında.  Şu an için direnişe katılmayan 20 civarında işçi var, patronun bu işçilere yönelikte baskısı sürüyor. Patron İK müdürünü işten attı.

İşçiler, “Yasal olmayan hiçbir şey yapmıyoruz. Hakkımız için buradayız ve hakkımızı alıncaya kadar da burada olmaya devam edeceğiz!” diyerek kararlı bir şekilde bekleyişlerini sürdürürken herkesi direnişlerine destek olmaya ve kendileriyle dayanışma içinde olmaya çağırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*