Anasayfa » GENÇLİK » Har(a)çlar Kalkmış!

Har(a)çlar Kalkmış!

Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında üniversite haraçlarının -1.öğretimlerle sınırlı olarak- kaldırıldığını ifade etti. Burjuva basın gelişmeyi “öğrencilere büyük müjde” şeklinde tüm haber sitelerinde son dakika olarak servis etti.

Bilindiği üzere 12 Eylül sonrası öğrenci gençlik mücadelesinin öne çıkan taleplerinden biri parasız eğitim oldu. Geçen on yıllar içerisinde yüzlerce öğrenci parasız eğitim eylemlerine katıldığı için gözaltına alındı, tutuklandı, terörist ilan edildi. Medya hükümetin harçlarla ilgili açıklamasının ardından Meclis’te ilk pankart açan öğrencilerden bugüne bu mücadelede yer almış olanlardan ulaşabildiklerine bu gelişmeyi nasıl değerlendirdiklerini sordu. Tüm bu röportajların arkasında saklı düşünce, eğitimin artık parasız olduğu, bu öğrencilerin geçmişte boş yere içeri atıldıklarıydı.

Oysa gerçek bu değil.
Birincisi kaldırılan harçlar sadece 1. öğretimi kapsıyor. Aldığı üniversite giriş sınav puanı 1. öğretime yetmeyen öğrenciler katlanmış harçları ödemeye devam edecekler.
İkincisi paralı eğitim=harçlar denklemi doğru değil. Üniversite öğrencisinin zorunlu harcamaları barınmadan ulaşıma, sağlıktan kültürel faaliyetlere dek uzanan geniş bir ihtiyaçlar yelpazesini kapsıyor.
Üçüncüsü paralı eğitimin ilk uygulamalarından bu yana dev bir yol alındı, atı alan Üsküdar’ı çoktan geçti. Bugün özel üniversiteler sayı ve kapsam olarak dev bir boyut kazandılar, üniversiteye gitmek isteyen parayı bastırıyor gidiyor!
Dördüncüsü hatırlatalım, üniversiteye girmek halen bedava değil! Yerleşikleşmiş zorunlu söğüşlenme sistemi olarak dershaneler ve özel eğitim kurumları üniversiteye uzanan yolda öğrenciler için zorunlu harcama eşiklerini oluşturuyorlar.
Beşincisi üniversite öncesi sistemde eğitim eşit ve parasız değil, öğrenciler sınıfsal kökenlerine göre 4+4+4 vb. gruplaştırılıp özel okul- devlet okulu- meslek lisesi- fiili dini okullar üzerinden ayrıştırıla ayrıştırıla, ancak tonla harcama sonrası üniversiteye ulaşabiliyorlar.
Altıncısı harçlı-harçsız, paralı-parasız öğrenciler için her biçimde üniversite bittikten sonra da üç kuruş para kazanma güvencesi için yarış ve rekabet devam ediyor.
Yedincisi ve sonuncusu kaldırdığınız harçlar “parasız eğitim” anlamına gelse dahi ne yazar, yaşadığımız hayatta siz hükümettekiler, siz patronlar bizleri paranın saltanatı altında yaşamaya mahkûm etmeye devam ettikten sonra…

Bir hükümet kararıyla bu işler nasıl oluyorsa, iyi izleyin, hayat uzun, günü gelip şu veya bu hükümet geçmişte parasız eğitim talebinden dolayı hapse atılan öğrencilerden bakalım nasıl “özür” dileyecek, onu da görebiliriz. Ne de olsa seçim takvimine giriyoruz yavaş yavaş, değil mi ama? Yalnız uyarıyoruz, bizim ne oyumuzu ne rızamızı almanız mümkün! 2500’den fazla öğrenci bu ülkede siyasi nedenlerle halen cezaevlerinde. Önce o öğrenci arkadaşlarımızı sizin elinizden almak bize düşer. Ayrıca fazla da havaya girmesin kimse, sağlıkta da gördük sizin niyetiniz tam tersi, ama belirtelim “parasız eğitim” sağlamak sizi de aşar AKP’liler, yarın öbür gün gelebilecek başka “solcu” hükümetleri de. En başta sizin sınıf karakteriniz buna elvermez. Parasız hayatı ancak biz işçiler yaratabiliriz. Evet, bunu da günü gelecek, biz sağlayacağız. Burjuvaziye ve temsilcilerine duyuruyoruz: “Bizim de ustalık dönemimiz gelecek.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*