Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hapishane’den Selam

Hapishane’den Selam

Pandemi süreci nedeniyle Tekirdağ hapishane görüşlerine zorunlu verdiğimiz uzun aradan sonra, geçtiğimiz hafta Ercan Akpınar ve Fehim Horasan ile görüş gerçekleştirdik.

Görüşler 1 Haziran sonrası kapalı olmak kaydıyla kısa bir süre haftalık yapılmaya başlanmıştı. Ancak son süreçte salgının hız kazanması ile tekrardan ayda bir kapalı görüş şeklinde gerçekleştiriliyor.

Pandemi sürecinin dışarda yaşattığı zorunlu tecrit, zaten hapishanelerde uygulanan tecrit ve baskılamayı kat kat arttırdı. Koruma tedbirleri adı altında tüm hapishaneler kendi inisiyatif ve yetkilerini tutsaklar üzerinde keyfince uyguluyorlar. Örneğin dışardan kargo göndermeye getirilen “2 ayda bir sınırı” oldukça sıkıntılı. Dışarıyla bağlantının kesilme hedefi pandemi gerekçesiyle yoğunluk kazanmış durumda. Devrimci tutsaklar için hayati önem taşıyan kitap ve kaynak ulaşımını engelleyen bu uygulama büyük sorunlardan biri. Gönderilen kargo kolileri personel yetersizliği gerekçe gösterilerek ya çok geç teslim ediliyor ya da teslim edilmeden iade ediliyor. Ve en kötüsü bu durumları idare ile konuşamamaları, muhatap olacak kimseye ulaşamamaları. Her türlü dilekçeleri cevapsız, karşılıksız bırakılıyor. Kantin alışverişlerinde yaşanan sıkıntı ise zaten oldukça kısıtlı olan ihtiyaçlarını giderememeleri, istedikleri “şeyleri” alamıyor olmaları.

Özellikle bu iktidarın hapishanelere farklı ve daha derin bir anlam yüklediği herkesin malumu. Yönetme, tehdit, baskı araçlarının başında hapishaneler geliyor. Kolay girilen ama zor çıkılan yerler olarak bilinçlere kodlanmasını, tehdit imgesinin her zaman canlı kalmasını, caydırıcı olmasını istiyorlar. Ancak bu yoğun tecrit altında dahi devrimci tutsaklar hala üretken, hala diri. Ve içerden doğru tecrit duvarlarını yıkıyorlar. Birkaç örnek verecek olursak; Pandemi süreci başından bu yana Ercan Akpınar’ın “Hapishaneden Korona Notları” adı altında yazılarını paylaşmaya devam ediyoruz. Fehim Horasan yeni projeler üretmeye devam ediyor, kaynak noktasında destek beklediğini iletiyor. Bu ihtiyaçları tekrardan yeri geldikçe paylaşacağız. Görüş yapamasak da mektupları gelen Erol Zavar ve Mahmut Soner km. lerce uzaklıktan birlikte düşünmeye üretmeye devam ediyorlar.

Ayrılırken tüm dostlara, yoldaşlara “Görüşeceğiz” diyerek selamlarını ilettiler. Tüm bu olumsuz koşullar altında tekrar buluşmak ve birebir onların selamını iletmek ise bize güç veriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*