Anasayfa » BASINDAN » Hani ‘iftira’ydı: Hatipoğlu’na ait otelin kaçak olduğu tescillendi!-diken.com.tr

Hani ‘iftira’ydı: Hatipoğlu’na ait otelin kaçak olduğu tescillendi!-diken.com.tr

Ramazan programlarında aldığı astronomik ücretlerle gündeme gelen Nihat Hatipoğlu’na ait Sultanahmet’teki Aya Sultan otelinin kaçak olduğu İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından doğrulandı.

‘İftira’ demişti

Hatipoğlu’nun 4.5 milyon TL’ye satın aldığı binayı üç yıllık yenileme çalışmasının ardından hizmete açtığı ve yapılan inşaat çalışmalarının Koruma Kurulu’ndan izin alınmadan yapıldığı kısa süre önce basına yansımıştı.

Hatipoğlu ise ilk günden itibaren oteline dair iddiaların ‘iftira’olduğunu öne sürmüştü.

Hatipoğlu son olarak ‘havuz medyası’ndan Sabah’ta yayımlanan yazısında şöyle demişti:  “Vicdanınız yok mu, bu iftiralardan ne beklersiniz diyoruz utanmadan sırıtıyorlar. Çünkü kendi iradeleriyle değil, talimatla saldırıyor ve çamur atıyorlar. Mahkeme-i Kübra’da bu iftiracıların imanına talip olacağım. Bu yalan ve iftira haberlerini yapan, yayan, vesile olan kim varsa, asla hakkımı helal etmeyeceğim.”

Koruma Kurulu: Onayımız yok

ayasultan

radikal.com.tr’den Ömer Erbil’in haberine göre İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir bilgi notu göndererek Hatipoğlu’nun binayı Koruma Kurulu’ndan izin almadan yenilediğini ve 1/1000 ölçekli Tarihi Yarımada İmar Planı’na aykırı işlem yaptığını bildirdi.

Koruma Kurulu, binanın kentsel sit alanı içinde kaldığını, ancak binanın korunması gerekli kültür varlığı tescil kaydının yapılmadığını açıkladı.

Fatih Belediyesi’nin de kurula kesinlikle inşaatla ilgili bilgi vermediğine dikkat çekilen notta, güçlendirme faaliyetinin ancak ilgili belediye ve koruma kurulunca onay verildikten sonra yapılabileceği vurgulandı.

Kaçak üç metre yükseklik

Bilgi notunda binanın bulunduğu alanın imar planında 2’nci derece koruma bölgesi olduğu belirtildi. Bu bölgede yükseklik izninin 12.5 metre olduğuna dikkat çekildi.

Hatipoğlu’nun izin alınmadan restore ettiği ve Aya Sultan adıyla hizmete açtığı binanın yüksekliği ise 15.5 metreye yükseltilmişti.

Hatipoğlu’nun ‘imara aykırı’ otel binası üç yılda üç metre ‘boy atmış’

Ateizm Derneği’nden Nihat Hatipoğlu’na dava: Ateistlere karşı nefret aşılıyor

Tayfun Atay: Nihat Hatipoğlu’nun reytingleri düştü

diken.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*