Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Halk Yasak Tanımadı, Newroz Ateşi Dört Bir Yanda Yanıyor

Halk Yasak Tanımadı, Newroz Ateşi Dört Bir Yanda Yanıyor

Valiliklerin Newroz kutlamalarını yasaklamasına rağmen ülkenin dört bir yanında halk Newroz ateşlerini yaktı. Binlerce kişi meydanları doldururken, bazı illerde polis halka saldırdı

Newroz kutlamalarına kısa bir süre kala birçok ilde valiliklerin kutlamaları yasaklamasına rağmen ülkenin dört bir yanında halk günledir Newroz ateşlerini yakmaya devam ediyor. Bugün (19 Mart) Van, Mersin, Ağrı, Antalya, Hatay, Bursa, Silopi, Ergani, Çınar, Kurtalan ve Derik’te binlerce kişi polisin tüm engellemelerine rağmen Newroz meydanlarını doldurdu. İstiklal saldırısının da lanetlendiği Newrozlarda bazı illerde polisin saldırılarına karşı halk direnişe geçti.

 

Van

van-newroz-2016

Valiliğin Newroz yasağını tanımayan binlerce Vanlı, kentteki polis kuşatması ve tüm engellemelere rağmen İki Nisan Kavşağı’nda bir araya geldi. Miting öncesi Edremit, İpekyolu ve Tuşba ilçelerine bağlı Şehit Fırat, Xaçort, Şabaniye, Süphan ve Bostaniçi mahallelerinden yüzlerce kişi tüm engellemelere rağmen Newroz alanına ulaştı. Birçok mahallede ise halk ateşler yakarak Newroz’u kutladı. Halk mitingin yapıldığı alanda toplanırken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile DTK Eş başkanı Hatip Dicle ise yüzlerce araçlık konvoyla Erciş-Van yolunda karşılandı.

Kutlamada açılış konuşmasını yapan HDP Van İl Eş başkanı Veysi Dilekçi’nin ardından DTK Eş Başkanı Hatip Dicle konuştu. 2016 Newroz’unun tarihi olduğunu söyleyen Dicle, geçtiğimiz yıllarda mesajı milyonlara iletilen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bu yıl milyonlarla buluşmasının engellendiğini belirterek, “Bu yıl Sayın Öcalan’ın göndereceği mesaj için sorun çıkardılar. Öcalan’ı bizim kalbimizden çıkaramazlar. Bin selam olsun Öcalan’a” dedi. Newroz’un Kürtler için zulüm ve zorbalığa karşı çıkış anlamı taşıdığını ifade eden Dicle, “Newroz direniş ve mücadeledir. Newroz’u bugüne kadar Kürtlerin dilleri ve mücadeleleri getirmiştir. Bugün özgürlük ve mücadele günüdür. Bugün bizleri, halkımızı bodrumlarda yakıyorlar. Şu an Cizre, Silopi ve birçok şehrimizde halkımıza zulüm ediyorlar. Buna rağmen halkımız bu barbarlığa karşı büyük mücadele ediyor. Amaçları Kürtleri bu şekilde terbiye altına almak ve demokrasi talebinden uzaklaştırmaktır. Onlar gözlerinin önüne Mazlum Doğan ile Kawa’ları getirsinler. Sêvê, Pakize ve Fatma’nın vermiş olduğu mesajlara baksınlar ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi görsünler. Statümüz ve kimliğimizi asla yok edemezsiniz. Bu Newroz’da mücadele ve direniş ile şehitlerimizin yolundan gideceğiz” diye konuştu.

Dicle’nin ardından halka seslenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halkın Newroz’unu kutladı. İstiklal Caddesi’nde yaşanan saldırıyı da kınayan Demirtaş, “Bize artık ‘Bu şekilde yaşamalısınız’ diyenlere karşı ölüme savaş ve katliama alışmayıp normal değil diyeceğiz. Onlar bu katliamları kanıtsamış olabilir. Ama biz bunlara alışmayacağız. Bu ülkede, Ankara’da siyasi zihniyeti barışa alıştırana kadar, adil barışı seslendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Yüksekova’daki saldırılara da değinen Demirtaş, “Gever’de, Sur’da yaptıkları katliamın aynısını yapıyorlar. Bir ülkenin yönetimi kendi yurttaşlarını ‘hain’ ilan edemez. Bir yurttaşı sanık ve suçlu olarak mahkeme kararı ile ilan edersin ama bütün yurttaşları hain ilan edemezsin. Kim neyin ve kimin düşmanıdır? Bu topraklarda halkın dili, kimliği, Kürt ve Türk arasında ayrımcılık yaparsa bu vatanın haini odur. Bizi kendi vatanımızda ‘vatan haini’ ilan edenler vatanın çalıp çırpmadığı yerini bırakmadı. Devletin bütün olanakları ile halka zulüm ettiniz ve kendi yandaşlarınıza her türlü imkânı sağladınız. Siz bu ülkeyi sattığınız için vatan hainisiniz. Bu topraklarda yaşayan bütün halklar bu toprakların asıl sahipleridir. Hain sizsiniz” diye konuştu.

Türkiye’nin her yerinde acı ve cenaze olduğunu söyleyen Demirtaş, şu çağrıda bulundu: “Sözde kendini milliyetçi ilan eden kesimler, saray ve içindekine yaranmak için seslerini çıkarmadılar. Bunların milliyetçiliği bile sahte. Bu siyasi partilerin Kemalistlikleri, milliyetçilikleri hepsi sahtedir. Samimi olsalardı Kürtlerin uzattığı samimi eli görür ve kıymetini anlarlardı. Onların işleri güçleri ellerine geçen devleti soymaktır. Türkiye’nin her yerinde cenaze ve acı var. Taziye evlerine bakın yoksulların evi. Ölenler ve öldürenler yoksullardır. Siz hiç Saray’da taziye kurulduğunu duydunuz mu? Biz diyoruz ki gelin el ele verelim. Bu savaşı durduralım.”

Türkiye ve Kürdistan’daki katliamlara dikkat çeken Demirtaş, “Ülkenin bu tarafında insanlar evlerine giremiyor, diğer tarafta insanlar canlı bombalar yüzünden evlerinden çıkamıyorlar. Bütün bunların sorumlusu iktidardır. Amerika ve Almanlar 3 gündür söylüyorlar. Almanlar kendi vatandaşlarına mesaj çekiyor ‘Türkiye’yi terk edin’ diyorlar. Ama bu ülkenin valisi, bakanı hesap vermiyor, istifa etmiyorlar. Bütün olup bitenlerden HDP’yi sorumlu tutuyorlar” sözleriyle tepki gösterdi. Demirtaş, savaşı ve katliamları durdurmak için mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalar ardından kitle zılgıt ve sloganlar eşlinde alandan ayrılırken, polis Şehit Fırat ve Xaçort mahallelerine doğru yürüyüşe geçen gençlere saldırdı. Saldırının ardından gençler Şehit Fırat ve Xaçort mahallelerinde yolu trafiğe kapattı. İki mahallede de saldırıya karşı direniş başladı.

Mersin

mersin-newroz-2016-1

Mersin’de Valiliğin yasağını tanımayan binlerce kişi, sabah saatlerinden itibaren HDP Akdeniz ilçe binasının önünde bulunan Newroz alanına akın ederek Newroz’u kutladı. Büyük bir coşkunun yaşandığı kutlamada, şalı şepik giyinen ve sarı, kırmızı, yeşillerle süslenen çocuklar renkli görüntüler oluşturdu. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın katıldığı ve saygı duruşu ile başlayan kutlamada Newroz ateşini kadınlar yaktı.

Ateşin etrafında büyük bir coşku ile saatlerce halay çekildikten sonra HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat konuştu. Yaşanan katliamlar nedeniyle kutlamayı bayram havasında kutlayamadıklarını dile getiren Fırat, “Önümüz aydınlık hiç merak etmeyin” dedi. Newroz Bayramı’nın tüm insanlığın bayramı olduğunu dile getiren Fırat, “Her Dehak’ın bir Kawası vardır. Mutlaka halk kazanacak” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yükseldağ ise halkı selamlayarak, Türkiye’nin dört bir yanında halkın yasaklara rağmen Newroz’u kutlamak için alanlarda olduğunu söyledi. Tüm baskılara rağmen barış, demokrasi ve direniş dediklerini dile getiren Yüksekdağ, siyasi iktidarın barıştan ve özgürlükten korktuğunu ifade ederek, “Bu ülkeye barışı ve özgürlüğü getireceğiz” dedi. Mücadele ve direniş ile halklara demokratik Cumhuriyeti getireceklerini söyleyen Yüksekdağ, geçen yıl Newroz’un PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı ile halkın alanlarda olduğunu ancak şuan ise bütün meydanların bir can pazarına dönüştürüldüğünü anlattı.

Yüksekdağ, “Peki o yıldan bu yıla ne değişti. Başkan olamayan zat. Tek başına iktidar olamayan parti bütün Türkiye halklarına savaş ilan etti. Bu ülkede birileri barışı red ediyor. Halkları birbirine öldürmeye çalışıyor. Her meydanı halka dar etmeye çalıştılar. Halkımızın bayramını yasaklayanlar bu karanlık güçlerdir. Bize her yer Newroz; her yer direniş. Yeni yaşama olan özlemimizi ifade edeceğiz” dedi.

Siyasi iktidarın iç savaş provasını yaptığını ifade eden Yüksekdağ, “Cizre’nin, Sur’un Kürdistan çocuklarına selam duracağız. AKP ve Saray rejimi ülkenin dört bir yanı savaş çevirmek için elinde geleni yapıyor. Bugün Türkiye’yi Suriye’ye çevirilmesi Saray’daki Başkan olması içindir. Hiç utanmadan ve sıkılmadan bu halkın evlatlarını ölüme gönderiyorlar. Türkleri Kürtlere karşı savaş gönderiyorlar. Vatan savunmasıymış. 300’e yakın asker ve polis öldü. Yüzlerce yurttaşı yazmıyor. Ölenlerin bizim acımız, bizim kaybımızdır. Askerleri kendi iktidarı için kurban ediyor. Bir halka her gün ölüm ve zulüm dayatılıyor” diye konuştu.

HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarına da değinen Yüksekdağ, siyasi iktidarın halkın iradesini tutuklayıp, tasfiye etmeye çalıştığını dile getirdi. Yüksekdağ, “Bir halkın iradesini tavsiye etmeye çalışan kendisi tasfiye olacak. Vardır, var olacağız. Her yerde halkımızın iradesi ile geleceği bizler kazanacağız. Bu zulüm bittiğinde bir yarına gidenler kalacak, bir de yarın için direnenler kalacak” dedi.

Yüksekdağ’ın konuşmasının bitmesinin ardından yurttaşlar sloganlar eşliğinde yürümeye başladı. Dağılma esnasında herhangi bir şey olmamasına rağmen polis yurttaşlara gaz ve tazyikli su ile saldırdı. Polisin saldırısına gençle taşlar ile karşılık verdi. Ara sokaklara dağılan gençler ile polis arasında çatışmalar başladı.

Bursa

bursa-newroz-2016-1

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yapılmak istenen Newroz, valilik yasağına, polisin tüm baskı ve engellemelerine karşı halkın direnişiyle kutlandı. Newroz’un kutlanacağı Arabyatağı Odun Depoları Meydanı’nı sabah saatlerinde sivil polis araçlarıyla ve TOMA’larla işgal eden polis, halkın Newroz alanına girişini yasakladı. Polisin yasak ve ablukasına aldırış etmeyen halk ise, HDP il binası önünden Newroz’un yapılacağı alana doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Newroz yürüyüşüne, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı ile binlerce yurttaş katıldı.

Halk Newroz alanı olan Odun Depoları Meydanı’na varmadan polis engeliyle karşılaştı. Alana girişin yasak olduğunu söyleyen polis ekipleri, halkın meydana girişine izin vermedi. Newroz alanının girişinde basın açıklaması yapılarak Newroz’un yasaklanması protesto edildi.

Konuşmaların ardından HDP Yıldırım İlçe binasına dönen halk, burada Kaya ve Anlı’nın Newroz ateşini yakmasıyla halaylar çekti. Newroz’un etrafında sloganlar eşliğinde kısa bir süre halay çeken halka polisin müdahalesi gecikmedi. TOMA’larla Newroz ateşi söndürülürken, polisin saldırısının ara sokaklarda kısa bir süre devam etmesinin ardından, Newroz kutlaması sloganlarla sona erdi.

Kuratalan

Siirt’in Kurtalan ilçesinde Newroz kutlaması yasaklamaya rağmen yapıldı. Kömür Sahası’nda kutlanması beklenen Newroz’a izin verilmeyince yurttaşlar Sanat Sokağı’nda Newroz’u kutladı.

Burada konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Abdulgafur Kubilay, yasaklara rağmen halkın Newrozu’nu kutlamaya devam edeceğini söyledi. HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ise AKP’nin engellediği Newroz’un bin yıllardır Mezopotamya ve Kürdistan’da kutlandığını hatırlatarak, Mazlum, Agit, Zekiye ve Rahşanların direniş ruhuyla Newroz’u kutlamaya devam edeceklerini ifade etti. Konca, 21 Mart’ta Siirt’te kutlanacak Newroz’a katılım çağrısında bulundu.

Ergani

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde yasaklanan Newroz kutlamaları tüm engellemelere rağmen yüzlerce yurttaşın katılımıyla mahallelerde kutlandı. İstasyon Mahallesi’nde kutlanan Newroz’da lastikler yakılarak davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Newroz’a HDP Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, Ergani Belediye eş başkanları, DBP ve HDP eş başkanları ve yöneticileri ile yüzlerce yurttaş katıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp halkın Newroz bayramını kutlayarak “Her zaman ve her yerde eşit ve özgür ama barış içinde yaşamamızın gerektiğini söyledik. Ama birileri bunun karşısında hep ölümü ve acıyı getirdi. Bugün Sur’da, Silopi’de, Cizre’de ve her yerde şehitlerimiz var. Elbette Newroz’umuz geçen yıllar ki Newroz’lar gibi olmayabilir. Ama bu şehitlerin verdiği mücadele için barış ve eşitlik için Newroz’umuza sahip çıkacağız” dedi.

Çınar

Diyarbakır Çınar’da yasağa rağmen kutlanan Newroz HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi tarafından kutlandı. Kadınların rengarenk yöresel kıyafetleri ile katıldığı kutlamada konuşan Erdoğmuş, “Saddam Hüseyin 5 bin Kürt’ü Halepçe’de katletti. Ama gelin görün ki bu gün Irak’ta yerel yönetimle idare edilen Başur Kürtleri alınları açık bir şekilde onurlarıyla dimdik ayaktayken Saddam Hüseyin’in akıbetine bakınız. Bu gün herkes onu lanetle anıyor. Peki Türkiye’de yaşayan 20 milyon Kürt’ü siz yasaklarla, siz tehditlerle, siz saldırılarla, siz onları sindirerek, onları katliamlarla durduramazsınız. Zararın neresinden dönerseniz kardır. Gelin yeniden müzakere masasına dönelim” diye konuştu.

Karakoçan

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde Newroz yasaklamaya rağmen büyük bir coşkuyla kutlandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Krakoçan Meydanı’nda bir araya gelerek Newroz’u kutladı. Newroz ateşi, Diyarbakır zindanında bedenini 3 kibrit çöpüyle ateşe vererek Newroz’un simgesi haline gelen Mazlum Doğan’ın direniş ateşi gibi kadınların ellerinde tutuşturdukları 3 kibrit çöpüyle yakıldı. Ardından barış güvercinleri uçuruldu.

Antalya

Antalya’da Valiliğin yasağına rağmen binlerce kişi “Direnerek kazanacağız” diyerek Newroz Bayramı’nı kutladı. HDP Milletvekili Garo Paylan’ın katılımı ile Kepez ilçesi Cumartesi Pazarı mevkiinde kutlanan Newroz’da, İstanbul’da yaşanan patlama nedeni ile halay çekilmedi. Polisin provokasyon girişimine rağmen saygı duruşu ile başlayan Newroz’da konuşan HDP Milletvekili Garo Paylan, alanın etrafında bulunan polislere seslenerek, “Keşke sizler de bizleri engellemek yerine bizlerle beraber baharın gelişini kutlasaydınız ve beraber halaylar çekseydik” dedi. Newroz’un özgürce kutlandığı hiç bir yerde sorun yaşanmayacağını söyleyen Paylan, “Biz burada ezilen halklar olarak Newroz Bayramı’nı yasağa rağmen kutluyoruz. Başta AKP ve onun Valileri şunu bilsin ki baskıları bizi haklı mücadelemizden vazgeçirtmeyecektir” diye konuştu.

Paylan’ın ardından söz alan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Ortadoğu halklarının barış ve direniş bayramı olan Newroz’un gerçek bir bayram gibi kutlanacağı barış ortamı için hala geç olmadığını belirterek, barış için mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. Kutlamanın ardından HDP Antalya İl Eş Başkanı Ahmet Kaya polisler tarafından darp edildi. Yurttaşların tepki göstermesi üzerine alandan polisler ayrılırken, Newroz alkış ve sloganlar ile son buldu.

Newroz’u takip etmek için Antalya’da bulunan DİHA Muhabiri Hanifi Aktaş ise Newroz öncesi polisler tarafından yarım saat alıkonuldu. Çantası, üzeri ve not defteri didik didik aranan Aktaş’ta suç unsuru bulamayan polis bu defa “Niye buraya geldin Diyarbakır a gitsene, bak İstanbul’da bomba patladı haberi kaçırdın” diyerek tehditler savurdu.

Hatay

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Yıldırımtepe Newroz alanında Newroz İskenderun Kaymakamlığı’nın “yasak” kararına rağmen kutlandı. HDP ilçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında HDP Milletvekili Ertuğrul Kürtçü’nün de bulunduğu yüzlerce kişi sloganlar eşliğinde Newroz alanına yürüdü. Mahalle girişinde polis tarafından önleri kesilen halk açıklama yaptı. HDP Hatay İl Eş Başkanı Mehmet İnsan kısa bir konuşma yaparak, yasağı tanımadıklarını söyledi. HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Newroz yasaklarını protesto ederek, “Halka savaş açarsanız sizin de sonunuz gelir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından bu sefer HDP Buluttepe Mahalle Temsilciği’ne yürümek isteyen kitleye polis yine engel olmak istedi. Polisin engeline rağmen temsilcilik önüne gelen yurttaşlar burada çalınan müzikler eşliğinde halay çekerek Newroz’u kutladı. Burada konuşma yapan Kürkçü, yasaklamalarla halkın mücadelesinin önüne geçilemeyeceğini söyledi. Dünyada silinmeyle yüz yüze kalmış bir bayramın yeniden canlandırıldığını kaydeden Kürkçü, egemenlerin tüm engellemelerine rağmen tüm Türkiye ve Kürdistan’da milyonların alanlara akarak bayramlarını kutladıklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik son bulurken, kitle dağıldığı esnada üniversite öğrencisi 12 kişi polislerce gözaltına alındı. Gözaltına alınanların İskenderun ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Ağrı

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde düzenlenen Newroz, kaymakamlık yasağına rağmen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Polis ablukasına rağmen kutlamanın yapıldığı kentte, esnaf da kepenk kapatarak Newroz coşkusuna katıldı. Seslendirilen direniş ezgileri eşliğinde halaya duran kitle, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Derik

Mardin’in Derik ilçesinde valiliğin yasağına rağmen halk Newroz’u kutladı. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi, kutlamanın yapıldığı ilçe merkezinde bir araya geldi. Kutlama öncesi Demirel ve beraberindekiler ilçe esnafını ziyaret ederek Newrozlarını kutladı. Newroz kutlamasında sık sık direniş sloganları atılırken, çalınan direniş parçaları eşliğinde halay çekildi.

Newroz kutlamasında konuşan Demirel, Botan direnişinde ölümsüzleşen özgürlük savaşçılarını anarak, “Onlar Kürdistan tarihine tıpkı Mazlum Doğan gibi, Sakineler gibi, Zekiye Alkan gibi tarihi direnişle tarihte yerini aldılar. Şuan halen Cizir’de, Hezex’te, Nusaybin’de, Gever’de, Derik’te, Sur’da ve tüm Kürdistan’da mücadele verenleri kutluyoruz, direnişlerini selamlıyoruz ve Newrozlarını kutluyoruz” dedi. Kutlama yakılan ateşin etrafından çekilen halaylarla sona erdi.

Sendika.Org, DİHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*