Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Halk Cephesi’ne operasyon, avukatlar gözaltında

Halk Cephesi’ne operasyon, avukatlar gözaltında

Bugün sabah saatlerinde aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkezi, ÇHD İstanbul Şubesi, Halkın Hukuk Bürosu İstanbul ve Ankara büroları, İdil Kültür Merkezi, Yürüyüş dergisi merkez bürosu ile çok sayıda işyeri ve ev polis tarafından basıldı. “DHKP/C içinde faaliyet yürütmek” iddiasıyla, kapılar kırılarak, gaz bombaları kullanılarak ve helikopterlerle yapılan operasyonda 15’i avukat 63 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, Şube Sekreteri Güçlü Sevimli, Yönetim Kurulu üyesi Gülvin Aydın ile üyeler Efkan Bolaç, Şükriye Erden, Güray Dağ, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Naciye Demir ve Serhan Arıkanoğlu ile ÇHD Öğrenci Hakları Komisyonu’ndan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Umut Karakaya ile aynı zamanda Yurt gazetesi muhabiri olan Sami Menteş de bulunuyor.

Ankara’da da yine ÇHD’den Selçuk Kozağaçlı, Betül Kozağaçlı ile Özgür Yılmaz’ın ev ve işyerlerinde arama yapıldı. Operasyon sırasında Beyrut’ta bulunan Selçuk Kozağaçlı ile Oya Aslan’la ilgili arama kararı çıkarıldı.

Aramalar sırasında, operasyon mahalline gelen İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal dahil avukatların içeri girmesine izin verilmedi.

Gözaltına alınan ÇHD’li avukatlar için yapılan açıklamada, “Demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren, sisteme muhalefet eden, kişi ve kurumlara, devlet tüm araçları ile saldırmaktadır. Bir yanda anti demokratik yasal düzenlemeler diğer yandan bu düzenlemelere bile bağlı kalmayan uygulamalarla tüm toplum bastırılmaya ve sindirilmeye çalışılmakta, toplumsal muhalefet güçlerinin de yok edilmesi amaçlanmaktadır” denildi. ÇHD’li avukatlar, 19 Aralık katliamı, Engin Çeber, Festus Okey’in katli, Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz, Fazıl Say gibi davalarda savunma görevi yapmışlardı. Yandaş medya ise operasyonları daha önce gözaltına alınanların avukatlar ile ilgili verdikleri ifadelere dayandırıyor. ÇHD’li avukatlar, bürolarına dinleme cihazı bulunduğunu daha önce açıklamışlardı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*