Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Halepçe katliamı Adana’da lanetlendi

Halepçe katliamı Adana’da lanetlendi

Tarih 16 Mart 1988 Güney Kürdistan‘nın Halepçe kentinde en az yedi bin Kürt başta hardal gazı olmak üzere sarin, tabun, sinir gazı ve hidrojen siyanid içeren kimyasal gazların atılmasıyla katledildi.

16 Mart Çarşamba İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi tarafından örgütlenen “Halepçe ‘yi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” şiarı ile Adana‘nın Kürt işçi snıfının yoğun olduğu Denizli Mahallesinde bir meşaleli yürüyüş gerçekleştirilerek Halepçe katliamı lanetlendi. Yaklaşık 300 kişiyle başlayan meşali yürüşte “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Halepçe’yi unutmadık unutturmayacağız” sloganlar eşliğinde Salı Pazarı Meydanına gelindi.

Salı Pazarı Meydanına gelindiğinde İHD Adana Şube başkanı Aydın Sincar “Halepçe ve benzeri tüm katliamları insanlık suçu olarak görüyor ve nefretle lanetliyoruz”dedi. Ayrıca basın açıklamasında Halepçe katliamın kimler ve niçin yapıldığına değinildikten sonra “Ülkemizde bu gün bu katliamı andıkları, protesto ettikleri için okullarından atılan öğrenciler, işten atılan işçiler var. Halepçe katliamını unutmadık unutturmayacağız. Geçmişteki katliamların hesabını sormak, yeni katliamların önüne geçmek ve katliamcıları yargılamak için örgütlü gücümüzü harekete geçirelim. Yaşasın halkların eşit ve özgür kardeşliği” diyerek basın açıklamasını bitirdi.

Basın açıklamasının ardından Halepçe katliamında yaşanan vahşeti gösteren bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Sinevizyon gösterimi sırasında Kürt anaları katledilen çocukları için gözyaşlarını saklamadılar.

Devrimci Proletarya/Adana

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*