Anasayfa » BASINDAN » Hakkari’li öğretmenler 4+4+4 hakkında ne düşünüyor?

Hakkari’li öğretmenler 4+4+4 hakkında ne düşünüyor?

Yüksekovahaber-Yeni sitemle ilgili dün görüştüğümüz Hakkâri İl Milli Eğitim Müdürü M. Sena Yakut’un ardından bugün de Eğitim –Sen Hakkari Şube başkanı ve yöneticileri ile konuştuk.

Eğitim–Senliler Türkiye’de en sorunlu alanların başında eğitim geldiğine işaret ederek, yeni eğitim sistemi için okulların fiziksel altyapısının yetersizliği, bölgesel alandaki dengesizliklerin yanında, her iktidarın eğitim için kendi politikasını uygulamaya çalıştığını aktardılar.

“AKP EĞİTİMİN DOKUSU İLE OYNUYOR”

AKP’nin iktidara gelmesi ile birlikte eğitimin dokusu ile oynadığını anlatan Eğitim –Sen Hakkari Şube Başkanı Şerif Ateş, bunun en önemli örneğini ise iktidarın bir dönem getirmiş olduğu sözleşmeli öğretmenlik uygulaması ile öğretmenlerin özlük haklarını gasp ettiğini bununda öğretmenler arasında farklılaşma ve çatışmaya sebep olduğunu belirtti.

Ateş, hükümetin Hiçbir fiziki alt yapısı hazırlanmadan “ideolojik kaygılarla” alelacele tasarısını hazırlayıp yasallaştırdığı yeni eğitim sistemine karşı Eğitim-Sen olarak büyük mücadeleler verdiklerini belirtti. Ancak AKP ideolojik kaygılar ile bu sistemi bütün ülkeye dayattı. Bu asimilasyon politikasının bir ürünü ve devamıdır. 5 yaşındaki bir çocuğu aileden koparıp sisteme daha çabuk entegre olmasını sağlamak en önemli amaçlarından biri olduğunu düşünüyoruz. Bu sistem ile dayatılan seçmeli dersler ayırımcılık içeriyor. Seçmeli din derslerini getirirken maalesef bu ülkenin farklılıkları göz önünde bulundurulmamıştır. Türkiye toplumunun önemli bir kesimi Müslüman evet ama biz herkesin kendini içinde bulabileceği ve toplumsal bir mutabakatla sağlanacak bir eğitim sistemi olması gerektiğini düşünüyoruz. Farklı dini aidiyetleri olan kesimlerin hassasiyetleri göz önün de bulundurulmadan hareket edilmiştir. Çünkü ‘mahalle baskısı’ nedeniyle birçok öğrenci bazı dersleri zorunlu olarak seçmek durumunda bırakılabilir.” şeklinde konuştu.

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürü M. Sena Yakut’un ‘Yeni sistem ile birlikte Hakkari’de 5 bin öğrenci arttı’ dediğini ifade eden Ateş, “Artan 5 bin öğrenciye rağmen Hakkari’de bu sayıya cevap olacak ne yeni öğretmen ne de artırılan bir okul ya da yeni bir derslik yok. Bu durum okullarda büyük bir yığılmaya neden olacaktır. Üstelik mevcut durumda Hakkâri’nin öğretmen açığı 1013’tür. Buna ne gibi bir çözüm bulunacak merak ediyoruz?” diye sordu.

“KÜRTÇE SEÇMELİ DERS AMA KÜRTÇE İBARESİ YOK”

Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren temel eğitim politikasının Kürt çocuklarını asimile etmeye yönelik olduğunu kaydeden Eğitim –Sen örgütlenme sekreteri İlkay Şimşek 4+4+4 diye bilinen yeni eğitim sistemi AKP’nin okullar üzerinden Kürt çocuklarını asimile etmeye çalıştığını vurguladı. Şimşek,”Yeni sistem ile birlikte Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulacağı söyleniyor ancak öğrencilere dağıtılan seçmeli ders çizelgelerinde Kürtçe ibaresi yerine ‘yaşayan diler’ ibaresi kullanılmış. Bu bile Kürtçe ile ilgili paranoyadan vazgeçilmediğini ve Kürtçeye tahammül edilmediğini gösteriyor.” diye konuştu.

“BİR ULUSUN DİLİ SEÇMELİ OL(A)MAZ”

Eşitlik temelinde Demokratik, bilimsel, laik, parasız ve anadilinde eğitimi içeren bir eğitim sistemi istediklerini belirten, Eğitim – Sen Şube sekreteri Yusuf Demir, “Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulmasına karşıyız. Çünkü bir ulusun dili seçmeli ders ol(a)maz. Bu anlayış o ulusa karşı yapılan bir haksızlıktır. Ayrıca belli bir kesimi ve zümreyi kapsayan dayatmacı eğitim sistemini kabullenmek mümkün değildir. Biz 5. Sınıfta Kürtçenin seçmeli ders olarak verilmesine karşıyız bunu yerine bu ülkede mevcut bütün dilleri korumak ve yaşatmak için ana sınıftan itibaren çok dilli olarak anadilde eğitim yapılmasını talep ediyoruz.”dedi.

“NE ÖĞRENCİ NE DE ÖĞRETMEN YENİ SİSTEME HAZIR”

Eğitim-Sen Kadın komisyonu yetkilisi Şükran Sönmez de okullardaki altyapı ve materyal eksikliğine dikkat çekerek, “Anasınıfı ve yeni okula başlayacak olan çocuklar oyun odaklı bir eğitimden geçiyorlar. Bu çocukların ilgi süreleri her biri için ortalama 10 dakikadır. Ancak bizim çocuklarımız 20 kişilik sınıflarda tutulmaya çalışılmaktadır. Okul öncesi eğitim alan çocuklar çok hareketlidir. Bu çocuklar etkinlikler ile zaman geçirmektedirler. Yeni sistem çocukların hareket alanını sınırlandıracaktır. Bu yaştaki çocukların en önemli sorunu dil problemidir. Çocuklar çok çabuk yeni bir dil öğrenirler. Buda çocuğu anadiline yabancılaştırır. Çocuğun benlik gelişimini etkilediği gibi çocukta aşağılık duygusunun oluşmasına sebep olur. Bu sistem öğretmenlere de çok büyük zorluklar yaşatacaktır. 5 yaşındaki bir çocuğun beslenme, tuvalet v.s. gibi birçok ihtiyacı ile ilgilenmek gerekecek ancak ne bu öğrenciler ana sınıf statüsündedir. Ne de öğretmenler bu konuda gerekli eğitimi almışlardır.”diye konuştu.

“ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER CANLI DEĞİL Mİ?”

Eğitim –Sen Eğitim Sekreteri Dersim Bulut ise Hakkari il Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sena Yakut’un öğretmen ve öğrencilerin bir canlı olduğunu unuttuğunu ifade ederek, “Artan öğrenci sayısı ile birlikte çözümü öğrenci ve öğretmenlerin okula giriş – çıkış saatlerinde dakikalar ile oynayarak bulmaya çalışan milli eğitim müdürü öğretmen ve öğrencilerin canlı bir organizma olduğunu unutmuş her halde. Teneffüsler ve öğle arasında zamanı kısaltarak çözüm bulmak ne kadar mantıklı? Bu durum veliyi, öğrenciyi ve öğretmeni de mağdur edecektir. Hakkâri’de hiçbir okulda altyapı değişikliği yapılmadan yeni sistem hayata geçirilmek isteniyor. Okullarımızda lavabolar 6-7 yaşındaki çocuklara bile cevap veremezken, acaba yeni sistemle okula kabul ettiğimiz 5 yaşındaki çocuklar bu lavaboları nasıl kullanacak onu merak ediyoruz? Bir sene önce İstanbul Maltepe de lavabodan musluğu açmaya çalışan 6 yaşındaki bir öğrencinin ölümüne sebep olduğu sanırım görülmüyor. Okullardaki merdivenler ve masalarda 5 yaşındaki çocuklara yaşam alanı sağlayacak durumda değildir. Dolayısıyla bizim velilere çağrımızdır 5 yaşındaki çocuklarını 1. sınıfa değil ana sınıfa göndersinler.

“EĞİTİMDEKİ KAOSU YAMA İLE ÇÖZEMEZSİNİZ!”

Hükümetin ülkeye dayattığı yeni sistemin büyük bir kaosa neden olacağını kaydeden Eğitim-Sen Mali Sekreteri Hüseyin Tuğan, “Bakanlık ve Milli Eğitim Müdürlükleri bu kaosu yamamaya çalışmaktadır. Bakanlık Anasınıfı öğretmenlerinin 4 yılda almış olduğu eğitimi sınıf öğretmenlerine telekonferans yöntemi ile 5 gün içinde vermeye çalışıyor. Bakanlık yumuşatmak için Çocuklara oyun temelli bir eğitimin verileceğini belirtiyor. Ancak ne öğretmenlerin bu konuda alt yapısı var ne de mevcut sınıflar buna uygundur.” dedi.

“4+4+4’E KARŞI 4 KOLDAN ANKARA’YA YÜRÜYORUZ”

Eğitim-Sen Hakkari Şubesi yöneticileri Eğitim –Sen öncülüğünde 4+4+4 eğitim sistemine karşı 4 koldan Ankara’ya yürüyoruz sloganı ile 15 Eylül tarihinde kitlesel bir şekilde Ankara yürüyüşüne katılacaklarını da sözlerine eklediler. Ve bu yürüyüşe ilimizdeki bütün emekçileri davet ettiklerini belirtiler.

Yüksekova Haber

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*