Anasayfa » DÜNYA » Haiti’de İMF ve zam isyanı

Haiti’de İMF ve zam isyanı

Kriz, İMF, zam isyanları dalgası dünyayı dolaşmayı devam ediyor.

Bu kez sıra, Haitili işçiler, kent yoksullarındaydı. Haiti son 10 yılda büyük yıkımlar yaşamıştı. 8 yıl önceki deprem 100 bine yakın yoksulun canını almış, ardından Hurracaine fırtınası yıkımı büyütmüş, kolera salgını da binlerce can almaya devam etmişti. On binlerce evsiz kırık dökük kamplarda büsbütün sefilleşen bir yaşam sürmek zorunda kalmıştı. İşçilerin, işsizlerin, yoksulların öfkesi büyümüştü.

Derken bu yılın haziran ayında başbakan Jack Guy Lafontant, İMF programı uyarınca benzin sübvansiyonun kaldırıldığını açıkladı. Benzin fiyatlarına yüzde 38-51 arası zamlar, tüm temel geçim mallarını da anında zıplattı.

Ve öfke patladı. Zamlara karşı genel grev, bir isyan dalgasına dönüştü. Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’den başlayıp yayılan gösteriler, sokak barikatları, benzin istasyonları ve bazı karakolların yakılması, çok sayıda dükkan, polis arabası ve devlet binasının tahrip edilmesi, sokak barikatları ile büyüdü. Evsiz ve yoksul kampları da gösterilere katıldı. İsyancılar hükümetin derhal istifasını istediler, hatta devrim çağrıları bile görüldü.

Gösteri ve çatışmalarda, bir gösterici bir polis öldü.

Burjuva parlamentonun alt kanadı, gösterileri yatıştırmak için, hükümeti zamları geri almazsa düşürmekle tehdit etti. Hükümet zamları “geçici olarak” geri aldığını açıkladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*