Anasayfa » GENÇLİK » Hacettepe’ de Newroz

Hacettepe’ de Newroz

Cuma günü saat 12.00’dan itibaren Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde baharın gelişini müjdeleyen ve Mazlum Doğanların, Kemal Pirlerin mücadelesiyle birlikte ezilen halkların ve Kürt ulusal hareketinin simgesi haline gelen Newroz; yemekhane önünde sloganlarla, halaylarla, zılgıtlarla kutlandı.

IMG_9785

IMG_9821

Sarı, kırmızı, yeşilin hakim olduğu alanda YPG bayrakları ve Öcalan’ın posteri asıldı. “Newroz’u Yaratanlara Bin Selam..” sloganıyla Mazlum Doğan’ın, Kemal Pir’in resimedildiği bir pankart da asıldı. Sınıfsız imzalı “Newroz Piroz Be!”, “Ya Yeni Bir Yaşam İçin Dövüşeceğiz Ya da Çürüyeceğiz!” sloganlarının yeraldığı ozalitler de alanda yerini aldı.

IMG_9777

IMG_9782

“Biji Serok Apo, Newroz Piroz Be, Öcalansız Dünyayı Başınıza Yıkarız!” sloganları ile halaylar çekilirken bir grup sivil faşist Öcalan ve YPG bayraklarını bahane ederek önce sözlü tacizde bulundular. Sözlü tacizlerin ardından Newroz alanına kutlamaya gelen devrimci-demokrat yurtsever öğrenciler tarafından gerekli cevap verildi. Etkinlik halaylarla devam ederken sivil faşistlerin alana daha kalabalıklaşarak saldırmaya çalışmasının üzerine devrimci-demokrat yurtsever öğrenciler tarafından faşistlerin olduğu grup dağıtıldı. Daha sonrasında Newroz alanına Rektör Murat Tuncer gelerek etkinliği 15 dk içinde bitirilmesi gerektiğini aksi halde okula çevik kuvveti çağıracağını söyledi. Bunun üzerine etkinlik halaylar ve marşlarla devam etti. Saat 14:30 da kutlama alnında bulunan kitle pankartla okul içinde “Beytepe Faşizme Mezar Olacak!, Biji Serok Apo!, Yaşasın Devrimci Dayanışma!” sloganlarıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından akşam saatlerinde yapılacak Newroz kutlamaları için ODTÜ ye geçildi.

 

IMG_9791

IMG_9783

 

Sınıfsız dergisi olarak Newroz alanına Kobané’ de IŞİD çetelerine karşı savaşırken şehit düşen Komünis Nefer Erkan Altun yoldaşı ve onun nezdinde devrim komünizm mücadelesinde şehit düşenlerin mücadeemizde yaşatacağımızı belirten “Devrimciler Öldü Yaşasın Devrim ve Komünizm Erkan Altun Yoldaş Ölümsüzdür sloganlarının yeraldığı ozalitler asıldı.

IMG_9787

 

Dün Batman’da, Cebeci Kampüsünde , bugün Van’da Newroz alanında gerçekleşen saldırıların bir benzeri de Hacettepe’deki Newroz etkinliğinde de yapılmak istendi. Ancak tüm saldırılarda olduğu gibi devlet ve sivil faşistler amacına ulaşamadan püskürtüldü. Bu sene gerçekleşen Hacettepe Newroz’unda eylem komitesinin olmayışı, alanda oluşturulmaya çalışılan komiteyi de kimsenin tanımayışı; ufak çapta yaşanan gerginliklerin büyümeden çözüleceği yerde daha büyüğüne yerini bırakmasına neden oldu. Geçen senelere nazaran bu seneki Newroz; daha dar bir bileşenle, organizasyon ve nitelik yönüyle zayıf bir etkinlik oldu.

IMG_9808

Hacettepe Sınıfsız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*