Anasayfa » GENÇLİK » “Hacettepe Ayakta! Üniversitesine Sahip Çıkıyor!

“Hacettepe Ayakta! Üniversitesine Sahip Çıkıyor!

18 Mart’ta düzenleyiciliğini faşist bir grubun yaptığı etkinliği protesto etme amaçlı toplanan öğrencilere okul idaresi tarafından çağırılan polisin müdahalesi ve sonrasında üniversitede iki günlük tatil ilanı ve OHAL’ le yükseltilmeye çalışılan korku kültürü ve faşist yaklaşımların mimarı Rektör Murat Tuncer’in tutumunu kınamak için Hacettepe Üniversitesi öğrencileri bugün rektörlük önünde protesto eylemi gerçekleştirdi. Saat 12:30’da Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler ellerinde kitapları ve 1978’de faşistler tarafından katledilen öğretim üyesi Bedrettin Cömert’in resmiyle rektörlüğe yürüyüşe geçti. Rektörlük önünde bir basın açıklaması okundu.

Okunan basın açıklaması şöyle:

“Hacettepe Ayakta! Üniversitesine Sahip Çıkıyor!

18 Mart günü Beytepe Kampüsünde yaşanan polis saldırısı bir saldırı olmaktan öteye faşist-idare ve polis iş birliğinin göstergesidir. Üniversite öğrencilerinin saldırılara karşı gösterdiği haklı tepki ise 18 Mart için düzenlenen etkinliği engelleme amacı gütmeyip, üniversite içerisinde estirilen faşist ve polis terörüne karşı üniversiteyi koruma amacı taşımaktadır. Tarihin geçmiş dönemlerinden bu yana ellerinde sopalar, satırlar ve kesici aletlerle üniversitemizde arz-ı endam etmeye çalışan faşist çeteler bugüne üniversitemizde terör estirmektedir. Türk Dünyası ve Araştırma Topluluğu adı ile kampüs içerisinde faaliyet yürütmeye çalışan faşist topluluğun amacı 18 Mart etkinliği gerçekleştirmek olmayıp, insanların milli duygularını istismar etmekten öteye geçmemektedir.

Tarihin sayfalarına kazınan 16 Mart katliamı ve bahçelievler katliamı olarak bildiğimiz 7 üniversiteli öğrencinin katledilmesi ile sonuçlanan olayın failleri dönemin ülkücü öğrencileridir. Hacettepe Üniversitesi’nde ileri ve aydın bir öğretim görevlisi olan Bedrettin Cömert’i çapraz ateş açarak katledenler de Ülkücü Gençlik Derneği üyeleridir. Tarihleri bugünlerine de yol gösteren faşist katiller bugün üniversite öğrencilerine okul içinde olduğu gibi okul dışında da saldırmaya devam etmektedirler. Yakın dönemde bir Hacettepe öğrencisi bu katiller tarafından saldırıya uğrayarak saatlerce amliyatta kalmıştır. Bugün kampüs içeresinde topluluk altında kümelenerek faaliyet yürütmeye çalışanlar tarihlerinden aldıkları kanı Beytepe üzrende bulaştırmak istemektedirler. Geçtiğimiz hafta bu kişilerce öğrencilere bıçak çekilmesi bunun bir başlangıç örneğidir.

Hacettepe Üniversitesi’nde yaşananlar göreve geldiği günden beri demokrasi kisvesi altında gösterilerine devam eden “Biber gazı ihalelerini iptal ettim” diyen Murat Tuncer’in maskesini bir kez daha düşürmüştür. Bugün Rektör Murat Tuncer’in ihalesini iptal ettirdiği biber gazları kampüs içerisinde anfilere, dersliklere, kütüphaneye düşerek binlerce üniversiteliyi hedef almış, bilim yuvası olarak adlandırılan üniversiteyi adeta savaş alanına dönüştürmüştür. Hiçbir uyarı yapmaksızın polisin öğrencileri hedef alarak gerçekleştirdiği saldırılara zemin hazırlayan da yine rektörlüğün kendisidir.

Bizler Hacettepe Üniversitesi öğrencileri olarak, faşizmin “karşıt görüş” değil insanlık ayıbı olduğunun bir kez daha altını çiziyoruz. Üniversitenin bilimsel kimliğini de zedeleyen üniversiteye yönlik her türlü saldırıya karşı bu üniversitenin öğrencileri olarak, daima savunmada olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Devrimci Proletarya okuru öğrencilerin de katıldığı eylem, Bedrettin Cömert anısına şiir ve Hürriyet Marşı’nın okunması ile sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*