Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Batıgül Tunç Ankara’da

Batıgül Tunç Ankara’da

73 gündür işine dönme mücadalesi veren Buca Belediyesi işçisi Batıgül Tunç direnişini 2 günlüğüne Ankara’ya taşıdı.

Pazartesi günü saat 12:30’da CHP Genel merkezi önüne gelen Batıgül Tunç burada yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

”Buca belediyesi önünde 7 arkadaşımla başladığım direniş, 4 arkadaşımın sendikalı işe alınması ile sonuçlandı. Ben ve diğer 2 arkadaşıma ise taşeron tekrar dayatıldı. Daha sonra diğer 2 arkadaşım da işe alındı.İşe alınan 1 arkadaşım daha sonra işten çıkarıldı.

73 gündür Buca Belediyesi önünde direniyorum. Bu süre zarfı içerisinde onlarca kez saldırıya uğradım, yerlerde sürüklendim. Çocuklarımın gözü önünde polisin ve zabıtaların saldırısına uğradım. Ben işime geri dönmek için mücadele ediyorum. Sonunda ölüm de olsa bu mücadelemden vazgeçmeyeceğim.

Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’e geldiğinde konuşmak için yanına gitmek istedim. Korumaları beni tartaklayarak yerlerde sürüklediler. Seçim arabasında CHP’li kadınlar bana gülüyordu. İşte sosyal demokrasi söylemleri ile kadın hakları diyen, taşeronluğu kaldıracağını söyleyen CHP’nin işçi sınıfına ve kadınlara olan yaklaşımı ortada. Bu direniş sadece benim direnişim değil. Bu direniş işçi sınıfının ve tüm kadınların direnişidir.”

Batıgül Tunç yaptığı konuşmada direnişini görmezden gelen sendika bürokratlarını da eleştirdi. Tunç ” Buradan sendikalara sesleniyorum. Hangi sınıfı temsil ediyorsunuz, kimin çıkarlarına hizmet ediyorsunuz. Söyleyin de bilelim” dedi.

Basın açıklamasından sonra oturma eylemine geçildi. Saat 17:00’ye kadar sürecek olan oturma eyleminden sonra Batıgül Tunç Ankara’daki eylemini saat 18:00 da Yüksel Caddesi’nde yapacağı basın açıklamasından sonra CHP Ankara İl Başkanlığı önünde sürdürecek.

CHP’ li bir belediyede çalışırken güvenceli ve sendikalı çalışmak istediği için işten çıkarılan Batıgül, direnişteki birçok işçi gibi işçi sınıfının dostunun kim; düşmanının kim olduğunu kendi grev deneyiminden çıkardı. Batıgül’ün oturma eylemi yaptığı yerin tam karşısındaki CHP seçim bilbordundaki “Herkese güvenceli iş” vaadi, CHP’nin “oyunuzu alırım oyunuma bakarım” demesi gibiydi. İşçi sınıfının bugün içine girmiş olduğu girdabın bir versiyonu olarak Batıgül’ün direnişini ve deneyimini geniş kitlelerle buluşturmak bizi bu sarmalın dışına çıkarmada önemli bir rol oynuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*