Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kapitalizmin helali kardır

Kapitalizmin helali kardır

Sermayenin dini imanı para olduğu zira bilinmekteydi. Böylesine fütursuzca insanların inançlarını kar marjını yükseltmek için sömürüye alet etmesine şaşmamak gerekir. Fransa da Kuzey Afrika Müslümanlarının yoğun kitleyi oluşturması fast food restaurant zincirlerine yeniden harekete geçirdi. Marsilya ve Toulouse da Helal hamburger satışında patlama yakalayan Mc Donalds Paris banliyölerindeki şubelerinde aynı yöntemi uygulama kararı aldı. Quick’den hemen sonra Mc Donalds, Fransa-Almanya-İngiltere de Helal burger, hamburger satışları yapacağını açıklayan Fransa’da hükümet partisi UMP ile muhalefetteki PS arasında polemiklere neden oldu.

Mc Donalds ve Quick
Fast food resturant zincicirlerinde rekabet içindeki iki tekel olarak gözükseler de Avrupa piyasalarında Quick ve Mc Donalds müşteri çekme sloganlarında ortaklaşmaktalar. Müslümanların yemek kültürünü de kara çevirme derdindeki fast food tekelleri camekanlarında şimdi “Halall” tabelası bulundurarak orta kuşak müslümanları da etki altına almayı hesaplamaktalar ..

Quick zincirinin sahibi olan Belçikalı milyarder Albert Frerer Fransa devlet başkanı Sarkozy’nin yakın arkadaşı olmasına rahmen Sarkozy’nin partisi UMP uygulamaya sıcak bakmadı. Sarkozy, kültürel milliyetçiliğin yoğun olduğu Fransa’da halkın tepkisini kontrol etmek gereğini hissetmekte.

Fransa’da bütün resturantların tükettiği et mamüllerinin yüzde 70’i iç piyasaya hizmet veren Rancy kesimhanesi tarafından sağlanıyor. Rancy kesimhanesinde islami kurallar gereği kesim yapılmadığı halde doksanlı yıllarda ilk önceleri Arap kökenli restaurantlarda Helal tabelası veya duvarlara iliştirilmiş ilan türü uyarılar asıldı. Müşteri psikolojisini etkileyen bu uygulamaya hızla geçiş yapan ilk önce Türk dönerci ve kepapçıları oldu.

Türk, Arap dönercileriyle, Mc Donands ve Quick’in ortaklaştıkları şey, sermayenin dini imanının olmayacağı, ama dinin de pekala sermayeleştirilebileceği, İslamın da kolayca pazarlaştırılabileceğiydi. Bu gün dünyada 31600 şubesiyle emperyalist bir fast food tekeli olan Mc Donald, ABD emperyalizminin ordusuna milyar dolarlar aktararak emperyalist savaşların başlıca destekçilerinden biri durumunda. Her şey azami kar için. Mc Donalds işçilerinin insanlık dışı çalışma koşulları, muazzam reklam kampanylarıyla özendirilen sağlıksız beslenme biçimleri, maliyeti düşürmek için ölüm saçan menüler, en sonu dini inançları da paraya çevirmek…

Fransa’dan Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*