Anasayfa » DÜNYA » Paris’te 1 Mayıs

Paris’te 1 Mayıs

Fransa‘da 286 yerde yapılan 1 Mayıs gösterilerine 160 bin işçi katıldı. Paris‘te yapılan kutlamalarda ise yaklaşık 25 bin işçi yürüdü.

Paris’te yağmur altında yapılan 1 Mayıs kutlamaları CGT, FSU ve SUD sendikaları tarafından organize edildi. Sosyalist Parti hükümetinin iş güvencesini ortadan kaldıran dayatmalarını kabul ederek anlaşma imzalayan diğer sendikalar ise 1 Mayıs’ı başka illerde kutladılar. Saatler öncesinden toplanılan Bastille meydanından Nation meydanına doğru saat 15.00 civarında başlayan yürüyüş yağmur altında devam etti. Türkiyeli örgütler ise alanda uzun süre bekledikten sonra başlayan yürüyüşte yer almadılar.

Paris 1 Mayıs’ında işçiler yaygın işten çıkarmalara, esnek çalışmaya ve sosyal harcamaların kısıtlanmasına karşı talepleriyle yürüdüler. Kapatılma kararı alınan ve Ocak ayından beri grevde olan CGT üyesi Peugeot Citroen (PSA) Aulnay işçileri de Peugeot’nun simgesi aslanı alaya alan tişörtleri ile alandaydılar. Havayolu, sağlık, inşaat, su, temizlik işçileri de 1 Mayıs’ta yerlerini aldı Bunun yanı sıra FKP, Front Gauche (Sol Cephe), liseliler, havaalanı yapımına karşı mücadele eden gruplar vd.leri de irili ufaklı kortejler oluşturdular.
pp
1 Mayıs’a katılım Fransa’nın bütününde olduğu gibi Paris’te de düşüktü. Önceki 1 Mayıs’larda Sarkozy‘nin gitmesi için yürütülen mücadele ve ona karşı oluşan kutuplaşma katılımı büyütmüştü. Bu kez ise, krizin büyüyen faturasına rağmen işçilerin de çoğunluğunun oy verdiği Sosyalist Parti hükümetinin yarattığı hayal kırıklığı ve kafa karışıklığının katılımı belirgin bir biçimde düşürdüğü görülüyordu. FKP ve CGT, 5 Mayıs’taki reformist hedefli “6. Cumhuriyet için yurttaş yürüyüşü”ne ve 15 Haziran’da sendikal eylemlerden dolayı işçilere verilen cezaların kaldırılması için yapılacak eyleme çağrıda bulundular.
p
Eylemin enternasyonal bileşiminde Türkiyeli siyasi parti ve örgütlerin yanı sıra Sri Lanka, İran, Tunus, Cezayir ve Yunanistan‘dan örgütler yer aldı. Yunanistan’daki krize karşı talepler birkaç yerde pankartlarla ifade edildi. PKK alanda “Abdullah Öcalan’a özgürlük” sloganları ile yer aldı. Türkiyeli örgütlerin oluşturduğu Devrimci Güç Birliği‘nin de 1 Mayıs’ı alanın ayrı bir yerinde ve kendi içine dönük tarzda kutladığı görüldü.
ppp
Devrimci Proletarya okurları alanın geçiş noktasında konumlandı. Alanda Fransızca “Krizsiz bir dünya sosyalizmde mümkün” ve “Kahrolsun kapitalizm Yaşasın komünizm” pankartları ile Türkçe “Yaşasın sosyalist işçi demokrasisi”, “Komünizmin özgürlük dünyası için” ve “Devrimci Proletarya” pankartları asıldı.

Eylem boyunca Komünist Devrim Örgütü pankartının da asıldığı görüldü.

Kamyonetten farklı dillerde işçi ve devrim marşları çalındı. Devrimci Proletarya bildirisi Türkçe ve Fransızca okundu. Devrimci Proletarya, İşçi Meclisi ve Sınıfsız standı açıldı. Alanda kamyonet ve stand civarına çok sayıda gelen oldu. Yürüyüş sırasında ise kortej 25-30 kişi civarındaydı. Kortejde gençler ve kadınların ağırlıkta olduğu gözlendi. Kısa süren yürüyüş sırasında “Kahrolsun kapitalizm Yaşasın komünizm” sloganı Fransızca olarak atıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*