Anasayfa » GÜNDEM » 61.gün: Taksim Eylemi

61.gün: Taksim Eylemi

Açlık grevlerinin 61. gününde DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin çağrısıyla bir araya gelen birkaç bin kişi Tünel’den Taksim Meydanı’na yürüdü. Devrimci Proletarya’nın da katıldığı eyleme çeşitli siyasi partiler ve kitle örgütleri de destek verdi. Yürüyüş boyunca sık sık “Ölüm değil, çözüm istiyoruz”, “Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük”, “Biji bıratiya gelan” sloganları atıldı.

İstanbul’daki yürüyüşün başlangıç noktası Taksim Tünel’di. Yürüyüşte “Ölüm değil çözüm istiyoruz!” sloganlı tek pankart en önde açılırken, “Ölüm değil, çözüm istiyoruz” ve “Anadil Bölmez, Tecrit Öldürür” dövizleri taşındı.

Coşkulu geçen yürüyüşte “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!”, “Tecridi kaldırın, ölümleri durdurun!”, “Anadil bölmez tecrit öldürür!”, “Direne direne kazanacağız!”, “İçerde dışarda hücreleri parçala!” sloganları atılırken Kürtçe sloganlar da sıklıkla haykırıldı. İstiklal Caddesinin kalabalıktan tıkandığı yürüyüş sırasında yer yer oturma eylemi yapılarak açlık grevleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Taksim Meydanı’na gelen kitle burada oturma eylemine başladı. Eyleme katılan sanatçılardan Koma Gule Xerzan ve Ozan Cane şarkılar söyleyerek açlık grevindeki mahpusları selamladı. Kitleyle birlikte söylenen şarkıların ardından kitleye seslenilerek ‘açlık grevleri 61. gününe girmişken şarkı söylemek de ne’ diyenlere Kemal Pir’in “Biz yaşamı uğrunda ölecek kadar sevdik” sözü hatırlatıldı. Hep birlikte söylenen Türkçe ve Kürtçe şarkı ve marşların ardından eyleme katılanlar hep bir ağızdan “Biz yaşamı uğrunda ölecek kadar seviyoruz” dedi.

Oturma eyleminde söz alan Barış Anneleri’nden Döndü Ergin şöyle konuştu: “Bizler yaşamı uğrunda ölecek kadar çok seviyoruz. Çocuklarımız 61 gündür açlık grevindeler. Çocuklarımız anadilde yaşam, anadilde savunma ve Sayın Öcalan’la görüşmelerin başlaması için bedenlerini ölüme yatırdılar. Biz de bu talepler için onların yanındayız.” Ergin, çözüm için tek yolun Öcalan’la diyalog kurmaktan geçtiği ifade etti. “Kürtler sussaydı 30 yıldır susardı” diyen Döndü Ergin “Hapishanelerden tek bir cenaze çıkarsa altında AKP kalacak, dünyayı başlarına yıkarız. Barış kazanacak, umudumuz kesilmesin.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Ardından, MKM sanatçılarından Mervan Tan’la birlikte eyleme katılan herkes hep bir ağızdan “Özgürlük Mahkûmları” türküsünü seslendirdi.

Daha sonra sözü BDP Milletvekili Pervin Buldan aldı. Buldan konuşmasına başlarken Türk, Kürt, Çerkez, Laz… Eyleme katılan herkesi selamladığını söyleyerek “Vicdanlı yürekler merhaba” dedi. Buldan konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün burada 61 gündür zindanlarda direnen yoldaşlarımız için bir araya geldik. Onların ölümüne izin vermeyeceğiz. Bir gün sahura kalkmadan oruç tutamayan AKP’li milletvekilleri bu yaşanan haksızlığa hukuksuzluğu anlayamazlar. .” AKP’li Kürt milletvekillerine seslenen Buldan, onurlu olan milletvekillerinin açlık grevine sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı: “Körleri sağırları oynayanlar bugün TBMM’den Büyükşehir Yasası’nı geçirmeye çalışıyorlar. Binlerce insan zindanlardayken AKP’nin Kürt vekilleri rant peşinde…”

Pervin Buldan’ın konuşması sürerken polis gaz ve su sıkma hazırlığı yaparak eylem alanını çembere aldı ve eylemin sonlandırılmasını dayattı. Polisin tehditlerine rağmen eylem sürdü. Eylem programı hızlandırılarak basın açıklamasının okunmasına geçildi. Eğitim Sen 8 No’lu Şube Başkanı Mustafa Turgutlu basın açıklamasını okudu. Açıklamada, “”Açlık grevlerinin başlamasına neden olan siyasi ve insani talepleri diyaloglarla çözmek yerine, sorunu değil de, sorunu ifade eden insanları ölüme sürüklenmesine seyirci kalınmasının, ülkemizde onarılması imkânsız derin yaralar açacağına inanıyoruz. Açlık grevlerine seyirci kalmak ölümlere seyirci kalmaktır. Bizler emek ve meslek örgütleri olarak hükümeti bu konuda sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz. Bu kez ölüme karşı yaşam kazansın” dendi.

Gergin bir havada sonlanan eylemin ardından eyleme katılanlardan bir grup İstiklal Caddesi’ne doğru “Ölüm değil çözüm istiyoruz” sloganlarıyla yürürken polis ve panzerler tacizini sürdürdü. Önü kesilen bir grup genç Oda Kule önünde çevik kuvvet polisleri ve zırhlı araçlarla çembere alındı. Burada GBT kontrolü bahanesiyle 10 eylemci gözaltına alındı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*