Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kavgada kazanan patron

Kavgada kazanan patron

Kürt inşaat işçileri anadilleri ile konuştukları için önce saldırıya uğradılar sonra tutuklandılar

Trabzon’un Beşikdüzü İlçesi’nde yatılı olarak çalışan Kars Kağızmanlı 8 Kürt işçi, kendi aralarında Kürtçe konuştuğu için inşaatta çalışan su tesisatçılarının saldırısına uğradı, ardından işçiler tutuklandı.

Kars’ın Kağızman İlçesi nüfusuna kayıtlı aynı aileden 8 inşaat işçisi, kendi aralarında iş esnasında Kürtçe konuştu. Bu sırada su tesisatçısı olarak inşaatta çalışan Trabzonlu bir işçi “Neden Kürtçe konuşuyorsunuz?” demesi üzerine tartışma çıktı. Tartışma giderek gerginleşince, işçiler arasında sopalı, demirli kavga çıktı. Çıkan kavga sonucunda Muzaffer Boztaş’ın burnu, Recep Boztaş’ın da kafası kırıldı.

Kavganın ardından gözaltına alınan Kürt işçilerden Muzaffer Boztaş, Recep Boztaş, Cemil Boztaş, Ercan Boztaş ile ismi öğrenilemeyen 4 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak hapishaneye gönderildi.

İşçiler öfkelerini patronlara yöneltmek yerine Kürt-Türk, taşeron-sözleşmeli-kadrolu, Alevi-Sunni mavi yaka-beyaz yaka vb ayrımlarla birbirlerine yönelttikçe patronların ekmeğine yağ sürmeye devam etmekten başka bir şey elde edemeyecektir.

İşçiler birbirleri ile kavga ettikçe üzerimizden kriz üstüne kriz geçer, patronların meclisinden torba torba yasalar geçeririlerek haklarımız gasp edilir, sömürü derinleştirilir, OSTİM’de Afşin’de, madenlerde, tersanelerde katlediliriz.

İşçiler kendilerini iliklerine kadar sömüren, tüketen patronlardan ve bu ayrımları körükleyen ve sömürü düzenlerini devam için kullanan patronların devletine karşı birleşmeden ne bu sömürü bitecektir ne de patronun değirmenine su taşıyan bu kavgalar.

2 yorum

 1. Daha fazla anadil ,daha fazla işçilerin birliği

 2. Trabzon’da Kavga Kürt İşçiler Tutuklanıp Kovularak Çözüldü!

  Trabzon Beşikdüzü’de Kürt ve Karadenizli olan inşaat işçileri arasında çıkan kavgada sekiz kişi yaralandı. 5’i Kürt 8 işçinin yaralandığı kavga sonunda yedi Kürt tutuklandı. Kürt işçilerin işlerine son verildi.

  Trabzon – BİA Haber Merkezi
  21 Şubat 2011, Pazartesi

  Trabzon’un Beşikdüzü İlçesinde yapılmakta olan öğrenci yurdu inşaatında çalışan Kürt işçilerle Karadenizli işçiler arasında kavga çıktı. Küfürden çıktığı iddia edilen kavga sonunda yedi Kürt işçisinin tutuklandığı ifade ediliyor.

  Kavgaya 11 kişinin karıştığı, beşi Kürt olmak üzere sekiz işçinin çeşitli yerlerinden yaralandığı belirtiliyor.
  Gerginliği “Kürdün işine son vererek” azalmak…

  Trabzon ve bölgesinde yayın yapan Taka gazetesi, haberi “Tehlikeli Gerginlik” bağlığıyla ve “Kavga sonrası olay yerine gelen emniyet güçleri kavgaya karıştığı tespit edilen doğu kökenli işçilerden 7 kişiyi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yaşanan üzücü olayın ardından gerginliğin azalması amacıyla doğu kökenli işçilerin işlerine son verildi” metniyle okuyucularına sundu.

  Yaralı sekiz kişiden durumu ağır olan Trabzonlu işçi Olcay Furuncu Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğum bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Diğer yaralılarsa ayakta tedavi edildi.
  Günebakış, Kars’taki siteleri suçluyor

  Karadeniz Günebakış gazetesi ise, “Küfür kavgası” başlığıyla yer verdiği haberinde, kavgaya Kağızman’dan bölgeye gelen işçilerin Karadenizli işçilere küfretmeleri üzerine çıktığının iddia edildiğini yazdı. Gazete, kavganın Kars’ta yayın yapan internet sitelerinde “bölücü yayınlarla manüple edildiğini” ileri sürdü.

  Haberde, Kars’ta yayın yapan İnternet sitelerinin “Trabzon’da Kürt işçilere saldırı” gibi başlıklarla vermeleri ve tutuklanan işçilerin tamamının Kürt kökenli olmasını belirtmeleri “bölücü yayın” olarak yansıtıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*