Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Cansel Malatyalı İşe Geri Alındı

Cansel Malatyalı İşe Geri Alındı

“Performans yetersizliği” bahanesiyle çalıştığı Ankara İnşaat Mühendisleri Odası’dan (İMO) işten çıkarılan Cansel Malatyalı, direnişinin 242., açlık grevinin 36. gününde işe geri alındı.

Cansel Malatyalı direniş süresince polis tarafından bir çok kez gözaltına alınmış, direnişi oda yönetimi tarafından karalama kampanyalarına maruz kalmıştı.

İnşaat Mühendisleri Odası sitesinde yapmış olduğu bir açıklamayla Cansel Malatyalı’nın işine geri döneceğini duyurdu.

Ankara’da Cansel Malatyalı’nın direnişine destek kapsamında İMO çalışanlarına, sanatçı ve aydınlara bir mektup atma eylemi yapılacaktı. Yenişehir postanesinde toplanıldığı sırada Cansel Malatyalı’nın işe alındığı haberi geldi.

Bunun üzerine Yenişehir postanesi önünde bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Cansel Malatyalı’nın işe geri alındığı, direnişin kazanımla sonuçlandığı ifade edildi. Kitle buradan İMO önüne yürüdü. İMO önünde de bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

CANSEL MALATYALI KAZANDI !.. DİRENİŞ KAZANDI !..
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetimi tarafından “performans” gerekçesiyle işinden atılan; “çalışma hakkı gaspedilen” Cansel MALATYALI, işyeri önünde kurduğu çadırında 8 ay direndi.
Defalarca gözaltına alındı, saldırılara uğradı, çadırı, eşyaları sökülüp atıldı, mücadelesine karşı yoğun bir karalama kampanyası yürütüldü, uzun süren çeşitli oyalamalar sonucunda; “ona iş bulduk, çalışmadı” gibi gerçekdışı iddialarla kamuoyu yanıltıldı.
En son 13-14 Eylûl 2012 günlerinde 24 saat dolmadan peş peşe iki kez gözaltına alınıp Polis şiddetine maruz bırakıldıktan sonra direnişini; “süresiz açlık grevine” çevirdi.
Bugün açlık grevinin 36. Günü.
Artık “kritik” denebilecek bir sürece doğru hızla yaklaştı. Her an iç organlarından bir ya da birkaçında geri dönülmez arızalar-sakatlıklar ortaya çıkabilirdi.
“Ben işime geri dönmek istiyorum…” dedi.
Bu son derece yalın, meşru, haklı ve insanî talep karşısında Onu işten atanlar ise inanılmaz derecede katı, acımasız “patron” tavrıyla; “Cansel MALATYALI bir daha İMO’dan içeri adımını atamaz…” demeye devam ettiler
Dahası “performans” gibi bir gerekçeyle işten attığı bu direngen kadın emekçinin ve dostlarının İMO’ya girişini engellemek için 8 ayda fazladan 10 tane “güvenlik elemanı” istihdam edebildiler. Cansel MALATYALI’nın haklı ve meşru talebi doğrultusunda arabulucu olmak isteyen, görüşme talebinde bulunan, heyetler oluşturup görüşen devrimci-demokrat sosyalist kurum temsilcilerine, insan hakları savunucuları ile emek örgütü temsilcilerine itibar etmediler, hatta bu kurumları da sürecin dışına itmek için çeşitli baskı ve karalama yöntemlerine başvurdular.
Daha da ötesi büyük bir pervasızlık içinde; kendilerine hiç toz kondurmadan; arabulucu olmaya çalışan kurumlara; “çok seviyorsanız Cansel MALATYALI’ya siz iş verin..” diyebildiler, Cansel MALATYALI için yapılan destek eylemlerine; “orta oyunu” diyecek kadar dillerini bozdular, hatta ve hatta; “Cansel MALATYALI’ya zarar gelmesini istemiyorsanız Onu açlık grevinden vazgeçirin…” diye hiç de yabancısı olmadığımız “devlet dili”yle hitap edebildiler.
Aslında bugün burada İMO (ve TMMOB) yöneticilerinin ne dediğini tartışmak da çok anlamlı değildir.
Cansel MALATYALI direnişe başladığında mevsim kıştı. İlkbahar-yaz geçti, şimdi sonbahar da bitmek üzere…
Ve bu gün açlık grevinde 36. Gün. Bir kadın emekçi, atıldığı işine geri dönmek için verdiği onur mücadelesinde bedenini ortaya koymuş.
Emekçilerin, ezilenlerin hangi mücadele yöntemini seçeceğine biz karar veremeyiz ve meşru zeminlerde yürüttükleri mücadelelerde herhangi bir biçimde onların iradesini kırmak da bizim işimiz değildir.

Biz bu gün burada esas olarak; “sınıf dayanışmasına, devrimci dayanışmaya..” ve her şeyden önce 8 aylık direnişinde bedenini ortaya koyan, onur mücadelesi veren direngen bir kadın emekçi için “insanî” duyarlılığa davet etmek için toplandık.
Cansel’in iş arkadaşlarına, onunla 10+4.5 yıl aynı havayı soluyan İMO ve TMMOB çalışanlarına, sınıf kardeşlerine, bu güne kadar şu ya da bu nedenle uzak durmuş bütün “devrimci-demokrat” kamuoyuna, emekçilere, ezilenlere, aydınlara, yazarlara, gazetecilere, halkın temsilcisi olan parlamenterlere seslenmek üzere geldik.
“Kurtuluş yok, tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz..” demek için neyi bekliyoruz ? “Sınıf dayanışmasını…” dillerde “retorik” olmaktan çıkarıp somuta indirgemek için; şimdi değilse ne zaman? Her gün yanından geçerek içeri girdiğiniz işyerinin önüne, bir gün hep birlikte bir demet çiçek alıp inmek, iş arkadaşınızı, sınıf kardeşinizi sahiplenmek ço mu zor ?
…Demek için geldik
Biz artık İMO (ve TMMOB) yöneticilerine bir şey demiyoruz !..
…derken nihayet İMO’dan açıklama geldi !..
Meğer Cansel MALATYALI pekâlâ İMO’ya geri dönebiliyormuş !..
İMO yönetimi Cansel MALATYALI’yı tekrar aynı işine başlatacağını sitesinde duyurdu.
Gönül isterdi ki bu iş bu kadar uzamasın. Cansel MALATYALI da bu kadar eziyet çekmesin, İMO yönetimi de bu kadar yıpranmasın.
Bir de işe alırken biraz daha özeleştirel bir dil kullanılabilseydi çok daha iyi olurdu.
Yine de işçi sınıfı kazandı, emek kazandı, direnen bir kadın emekçi kazandı, devrimci dayanışma kazandı, sınıf dayanışması kazandı.
Umarız bu; bundan sonra da emek ve meslek örgütlerinden pervasızca işten atmalara karşı bir dayanışma ve mücadele örneği olur.
– Yaşasın devrimci dayanışma
– Yaşasın sınıf dayanışması
– Zafer direnen emekçinin oldu
– Yaşasın direniş, yaşasın zafer
– İşçiyiz, haklıyız kazandık

İHD ANKARA ŞB, ÇHD ANKARA ŞB, ANKARAYA DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK GİRİŞİMİ, ÖZGÜR ÜNİVERSİTE, ANKARA EĞİTİM SEN 5 NOLU ŞUBE, ESM ANKARA 1 NO LU ŞUBE, DEVRİMCİ PROLETARYA, BDSP, ALINTERİ, HALK CEPHESİ, EDP

Basın açıklamasının ardınan Cansel Malatyalı da bir açıklama yaptı.

Fiili ve ideolojik anlamda kazanacağının bilinciyle direnişe başladığını dile getiren Cansel Malatyalı direniş boyunca kendisine destek veren devrimci demokrat kurumlara ve direniş boyunca kendisini yalnız bırakmayan herkese desteklerinden dolayı teşekkür etti. Cansel Malatyalı açıklamasını “yaşasın sınıf dayanışması, yaşasın devrimci dayanışma” sözleriyle bitirdi.

Yapılan açıklamaların ardından halaylar çekildi. Polisin gözaltı terörü ile dafalarca sökülen ve kararlılıkla tekrar kurulan direniş çadırı 242. günün sonunda sloganlar ve halaylar eşliğinde destekçilerle birlikte söküldü.

İMO Yönetiminin sitesinden yapmış olduğu açıklama

Basına ve Kamuoyuna

Açlık grevinin Cansel Malatyalı’nın hayatını tehdit edecek boyuta varması nedeniyle, Oda Yönetim Kurulumuz durum değerlendirmesi yapmıştır.

Eski Oda çalışanımız Cansel Malatyalı, iş akdinin feshedildiği 31 Ocak 2012 tarihinden kısa bir süre sonra Oda hizmet binamızın önünde oturma eylemine başlamıştır.

Oturma eylemi son bir aydır açlık grevi şeklinde devam etmektedir.

Eylem kısa sürede, TMMOB içinde politik iddiaya sahip bir grubun denetim ve yönlendiriciliğine geçmiş, bu tarihten sonra, TMMOB ve İMO örgütlülüğüne karşı asla kabul edilemeyecek bir tutum geliştirilmiş, örgütümüz hak etmediği suçlamalara maruz bırakılmıştır.

Açlık grevinin Cansel Malatyalı`nın hayatını tehdit edecek boyuta varması nedeniyle, Oda Yönetim Kurulumuz durum değerlendirmesi yaparak şu karara varmıştır:

Malatyalı`nın iş akdinin feshedilme gerekçeleri kurumumuz açısından hâlâ geçerliliğini korumaktadır. Örgütümüzü töhmet altında bırakan yaklaşımları, yöneticilerimize ve çalışanlarımıza karşı yapılan fiili saldırıları, İMO ve TMMOB genel kurullarında yaşanan kargaşaları, merkez binamıza saldırılarak yönetim katının tahrip edilmesini, Oda çalışmalarının militan bir grubun baskısıyla kilitlenmiş olması gerçeğini yok saymamız, yaşanmamış kabul etmemiz mümkün değildir.

Yaklaşık 8 aydır hizmet binamızın önünde gerçekleşen bu eylem, hiçbir şekilde haklı, meşru ve masumane değildir.

Ancak bir insanın sağlığı yukarıda ifade edilen gerçeklerin önüne geçmiştir.

Yönetim Kurulumuz bu metin aracılığıyla Cansel Malatyalı`ya işine geri dönmesi çağrısında bulunmaktadır.

Hizmet binamız önündeki çadırın ivedilikle kaldırılması kaydıyla Cansel Malatyalı, bugünden itibaren Odamızda daha önce çalışmakta olduğu kadrosunda işe başlayabilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*