Anasayfa » BASINDAN » Seçkin müşteri öğrencileri

Seçkin müşteri öğrencileri

Ezgi Başaran-Radikal

Ordu’da bir sabah, okula gidiyorsunuz. Öğrenci olarak.
Bir üniversite öğrencisi olarak. O gün, panoya iliştirilmiş bir ‘açıklama’dan öğreniyorsunuz ki… Aha! Siz aynı zamanda bir banka müşterisine dönüşmüşsünüz. Bilginiz ve isteğiniz dışında.

**
Öğrencilerin dikkatine!
“Okul öğrenci kartları değiştirilmiştir. Kartların dağıtımına bugün başlandı. Kartların alınması zorunludur. Okulun giriş çıkışlarına turnikeler kurulup giriş çıkışlar bu şekilde sağlanacaktır. Bugün kartlarını teslim almayan öğrencilerimiz Ordu Merkez Vakıfbank şubesinden alacaktır. 25.10.2011”

**
Evet Ordu Üniversitesi öğrencileri… Dahası da var: Bugünden tezi yok, muntazam bir Vakıfbank müşterisi gibi davranmazsanız, sadece okula girememekle, sınavlara alınmamakla kalmayacak, yemekhaneden bir lokma da yiyemeyeceksiniz. Tabii öyle. Çünkü yemekhanede de bu öğrenci kartı, pardon kredi kartı geçiyor. Üstelik ikinci öğün için(öğle yemeğinden sonra çıkmadan bir de akşam yemeğimi halledeyim derseniz) karttan iki kat ücret kesilecek.

**
Ordu Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Nuri Yılmaz’ı aradım, “Gerçekten mi? Siz ciddi misiniz?” diye sormak için… Şöyle cevap verdi: “Şubat 2011’de eski rektörümüz Vakıfbank ile bir sözleşme imzalamış. Buna göre resimli öğrenci kimlik kartını Vakıfbank basacakmış. Bu kart aynı zamanda bir kredi kartı gibi kullanılabiliyor evet. Ama bunun için öğrencinin bankaya gidip kullanıma açtırması gerek. Biz de yeni yönetim olarak bu uygulamadan kartların basılmasıyla haberdar olduk. Henüz giriş-çıkış için de turnike kurmadık.”

**
Bir kere… O turnikeleri henüz kurmamış olmanız, Vakıfbank kredi kartının Ordu Üniversitesi öğrencileri için tek kimlik kartı olarak geçerli sayılması gerçeğini değiştirmiyor. Zaten bunu siz de kabul ediyorsunuz. Örneğin, “Peki başka bir kart var mı?” diyorum. “Yok” diyorsunuz. Açık ve net.

**
İkinci husus… O kart aynı zamanda bir kredi kartı gibi kullanılmıyor, o kart bir kredi kartı. Bankaya gidip iptal ettirmek isteyen öğrencilere, “üniversiteyle yapılan anlaşma gereği kredi kartı özelliğinin iptal edilemeyeceği, sadece limitin 1 TL’ye düşürülebileceği” söylenmiş. Ne hakla?

**
Ne hakla diye soruyorum da… Üniversitenin bana gönderdiği yazılı açıklamanın son cümlesi gösteriyor ki, karşımdaki yönetim anlayışı böyle bir sorunun cevabını veremeyecek bir dünyadan sesleniyor hayata: “Ordu Üniversitesi üniversiteyi kazanan öğrencilerine bedava kredi kartı dağıtmamakta, tam tersine seçkin bir kimlik kazandırmaktadır.”

**
Öyleyse, aynı dilden konuşmaya çalışalım…
Devlet üniversiteleri rektörlüklerinin dikkatine!
Kart basma parasından kıytırayım derken bankalarla yaptığınız anlaşmalar kişilik haklarına aykırıdır. Öğrencilerin hakkınızda hukuki işlem başlatması an meselesidir. Üniversite olarak öğrencilerinize seçkin kimlik kazandırma yolunun kredi kartı dağıtmak olduğunu düşünüyorsanız, sizin vereceğiniz eğitimin niteliği bir kez daha gözden geçirilecektir. Öğrencilerin yakasından düşmenizi ivedilikle rica ederiz. 01.11. 2011

NOT: Benzer uygulamanın Ege Üniversitesi’nde de denendiği, öğrencilerden sonra kredi kartı uygulamasının öğretim görevlilerine de sirayet etmek üzere olduğu bilgim dahilindedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*