Anasayfa » GÜNDEM » Tuzla, Davutpaşa, Ostim: Unutmadık Unutturmayacağız!

Tuzla, Davutpaşa, Ostim: Unutmadık Unutturmayacağız!

Devrimci Proletarya, BDSP, BDP, ESP, SDP, Sosyalist Gelecek Parti Hareketi, DHF, DDSB, EHP, Kaldıraç, SP, TÖP ve 78’liler Girişimi, Meclis önünde yaptığı basın açıklamasında, OSTİM, Davutpaşa, Afşin-Elbistan gibi bir çok yerde yaşanan katliamları protesto etti, sorumluların yargılanmasını istedi. Eyleme BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da katıldı.

Kurumlar adına açıklamada şu ifadelere yer verildi;

”Tuzla, madenler ve Davutpaşa’dan sonra kayıtsız, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri almadan çalıştırmanın en kanlı bedellerinden biri de Ostim ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerinde işçilere ödetildi. 3 Şubat 2011 tarihinde binlerce işçi ve emekçi güvencesizliği katmerlendiren, geleceksizliği dayatan torba yasaya karşı alanlardayken Ostim ve İvedik’ te meydana gelen patlamalarda 20’ye yakın işçi katledilirken onlarcası da yaralandı.

Ostim ve İvedik organize sanayindeki iş cinayetlerinde katledilen işçi kardeşlerimizin cenazeleri kaldırılmadan Kahramanmaraş’tan bir iş cinayeti haberi daha geldi. Ardarda gelen bu iş cinayetleri tesadüf değildir. Katliamların sorumlusu madenlerde, fabrikalarda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri almadan, kayıt dışı istihdam ile merdiven altı işletmlelerde işçileri gece gündüz sefalet ücretine çalıştıran egemen zihniyettir; sömürü sistemidir. İş cinayetlerinin sorumlusu işçi sağlığı ve iş güvenliğine yönelik hiçbir önlem almayan patronlardır, gerekli denetimleri yapmayan devletin kendisidir.

Bugüne kadar gerçekleşen iş cinayetlerinde gerçek sorumlular yargılanmamış, kimi çalışanlar hakkında göstermelik cezalar verilmiştir. Davupaşa’da yaşanan iş cinayetinde bilirkişi tarafından sorumluluğu tespit edilen kamu görevlilerine dava açılması valilik tarafından engellenmiştir.

İş cinayetlerinin kaza ya da kader olmadığınının belirtildiği basın açıklamasında, önlem alınmadığı için yüzlerce işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Kara ve ranta dayalı üretim sisteminin iş yerlerinde temel kural haline geldiği ifade edilerek, iş cinayetlerinin temel nedeni olan taşeronluk sisteminin, kayıt dışı çalışma ve esnek üretimin son bulması ve bunlara kapı aralayan Torba Yasanın geri çekilmesi istendi.

BDP Şırnak Milletvekili Kaplan ise, “Ankara’nın göbeğinde, OSTİM’de meydana gelen patlamaların enkazının altında Büyükşehir Belediyesi ve Hükümet kalmıştır. Meclise yeniden ve emek güçleriyle daha güçlü gelmek bunun hesabını sormak bizim onur ve insanlık borcumuzdur” dedi.

Açıklamanın ardından Hasip Kaplan ile kurum temsilcilerinden oluşan 3 kişilik heyet, Meclis’e girerek, taleplerine ve iş cinayetlerine ilişkin hazırladıkları dosyayı grubu bulunan partilere vermek istedi. Ancak güvenlik görevlileri ve polisler, “eylem yasadışı” diyerek ve “eylem yapanların Meclis’e alınamayacağı”nı öngören genelgeyi gerekçe göstererek, heyetin Meclis’e girmesine izin vermedi.

BDP milletvekili Hasip Kaplan bu durumu protesto ederek heyet içeri alınana kadar oturma eylemi yapacağını belirtti. Yapılan görüşmelerin ardından heyet içeri alındı.

Eylem heyetin gelmesi ile sürecin takipçisi vurgusu yapılarak sonlandırıldı.

Eylemde” Tuzla, Madenler, Davutpaşa,Ostim, İvedik, Unutmadık Unutturmayacağız” ”Kaza Değil Katliam” ”Katliamlar Son Bulsun Sorumlular Yargılansın” ”Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği” sloganları sıklıkla atıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*