Anasayfa » KADIN » Güvencesizlik öldürüyor

Güvencesizlik öldürüyor

(EVİD-SEN’in, ev işçisi Yeter Akyüz’ün iş cinayetinden ölmesi üzerine yaptığı eylemde okunan basın açıklaması)

Yeter artık!
verdiğimiz kurbanlar
Yaşanan ölümler, kör şiddet, taciz ve tecavüzlerin, yaşanan sakatlanmaların, iş kazalarının, iş cinayetlerinin yeter artık bitsin bu vurdum duymazlık, bu aymazlık ve yüzsüzlük yeter artık.
Bir kurban daha, ve adı Yeter!

Güvencesizlik öldürüyor
Antalya’da 8’inci kattan düşen ev işçisi Yeter Akyüz hayatını kaybetti. Antalya’nın Murat Paşa ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi 2060 Sokak’ta bulunan Anket Sitesi A Blok’ta temizliğe giden arkadaşımız 52 yaşındaki Yeter Akyüz, balkondaki fayansın kırılması sonucunda iş cinayetine kurban verdik. Bunun önlemini almak çok kolay evlerinde düşmesini önleyecek bir palet bulundurmaları veya döner pencere kullanmaları bu tür iş cinayetlerini önleyebilirdi.

Yaşanan bu iş cinayetleri nereye kadar! Neden daha hissedilmiyor devletçe bu durum…
Ve en önemlisi böyle giderse ne Yeter’lerin sonu gelecek nede iş cinayetlerinin.
Eşinin ölümünden sonra ailesininin ve kendisinin geçimini sağlamak için Neşe Baygüneş isimli bir kadının evinde yaklaşık 3-4 aydır ev işçisi olarak çalışan Yeter Akyüz, öğle saatlerinde camları silerken fayansın kırılması sonrası dengesini kaybederek 8’inci kattan aşağı düşerek iş cinayetne kurban gitti Yeter geride gözü yaşlı çocukını bıraktı.

Yeter dedik artık sistemin ve gözü kara kapitalist dengenin mağdur kimliği olan ev işçileri daha nereye kadar Yeter artık. Bu iş cinayeti daha bu sene içinde elli ev işçisi arkadaşımızı iş cinayetlerine kurban verdik ayrıca Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ev işçilerini örgütlenme-toplu pazarlık dahil temel haklardan yararlanma yolunu açan sözleşmesini Türkiye’nin de tanıması gerektiğini belirterek, ev işçilerinin haklarını koruyacak olan Ev İşçileri Dayanışma Sendikası’nın çalışmasına engel olacak çalışmalardan Türkiye bürokrasisinin vazgeçmesi gerekiyor. “Cam silerken düştükleri” söyleniyor, ama birçok kadın da evde uğradığı tacizden, tecavüz girişiminden kurtulmak için kendisini camdan atmak zorunda kalıyor, ya da evine gidip intihar ediyor Bu nedenle çalışan ev işçilerinin beyanını esas alan bir düzenlemeye gidilmesi gerekiyor.

ILO dünyadaki sayılarının en az 52.6 milyon olduğu çok büyük bir çoğunluğunun kadın olduğunu tahmin edilen ev işçilerine ilişkin ilk uluslar arası hukuki oluşumları olduğunu kaydetti.
Ayrıca Ev işçileri Dayanışma Sendikası olarak Hükümete ve Çalışma Bakanlığı’na çağrıda bulunarak görevlerinin sorumluluklarını yerine getirmelerini bir kez daha hatırlatıyoruz. En kısa zamanda İLO sözleşmesini kabul ederek kamuoyuna açıklama yapmalarını bekliyoruz.
Ölümlerin sakatlanmaların aile ve bireyler üzerindeki sosyolojik ve psikolojik etkilerini unutmamak gerek.
Biz Ev İşçileri Dayanışma Sendikası olarak arkadaşımızın çocuklarına ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
EV İŞÇİLERİ DAYANIŞMA SENDİKASI

(evid-sen.blogspot.com)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*