Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Günün bilançosu: Bir “aşüfte”, bir mobbing!

Günün bilançosu: Bir “aşüfte”, bir mobbing!

Bugün medyada kadın cinayetleri yoktu. Ezilen cins, günü TRT Genel Müdürü’nün Rojin için kullandığı “aşüfte kadın” küfrü ve Hava-İş sendikasındaki mobbing davası ile kapattı.

Önce öldür sonra namaz kıl, ya da “aşüfte” vakası!

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, bir çalışma toplantısında Rojin için “aşüfte kadın” küfrünü kullandı. Olay medyaya yansıyınca kendisini “kadın açılımcı” olarak pazarlayan ve her bir üyesi benzer türde binbir çam devirmiş olan hükümet cephesinden ard arda telefonlar alan Rojin için son açıklama TRT Genel Müdürü’nden geldi. TRT Genel Müdürü, özrü kabahatinden büyük açıklamasında, “Sanatçı Rojin’le ilgili maksadı aşan bir ifade kullandım. Bundan dolayı hem kendisinden hem de Türkiye kamuoyundan özür diliyorum” dedi.

İbrahim Şahin, kendisini “Toplantıda bulunanlardan biri, kanalın yayıncılık anlayışını hakkaniyetsiz bir biçimde eleştirdi. Kışkırtıcı nitelikteki soru ve ifadelerin ardından ben de TRT 6’nın yayıncılık sürecinde karşı karşıya kalınan zorlukları anlatırken, sanatçı Rojin’le ilgili maksadı aşan bir ifade kullandım. Bundan dolayı hem kendisinden hem de Türkiye kamuoyundan özür diliyorum” diye savundu.

İbrahim Şahin’in “maksadı” neydi de, üstelik TRT 6 gibi bir parodide bir dönem yer alan Rojin’e cinsellik üzerinden küfür edecek tarzda “aşılmış” oluyordu? Egemen cins için bunu anlamak da, haklı görmek de zor değil. Fakat artık bu rezaletin kabul görmeyeceğini bağıra bağıra ortaya koyan ezilen cinsi hiçbir yaptırımı olmayan “özür”le “teskin etmek” imkansız!

Hava-İş yöneticileri mobbing iddiasıyla yargılanıyor

Türk-İş içerisindeki muhalefetin bileşenlerinden, Hava-İş’in yıllanmış sendika bürokratı Atilay Ayçin, Genel Sekreter Mustafa Yağcı ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Kaya Sayın hakkında sendikada danışmanlık yapan N. Ö.’ye mobbing’de bulundukları iddiasıyla dava açıldı.

THY’den 2003 yılında emekli olduktan sonra Hava-İş’te danışmanlık yapmaya başlayan N. Ö., çalıştığı süre boyunca işi bırakması için mobbing yapıldığı gerekçesiyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Yapılan soruşturmanın ardından sendika yöneticileri hakkında mobbing suçundan Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

N. Ö., ifadesinde “Atilay Ayçin, seçildikten sonra beni sendikanın merkezine aldılar. Merkezde 3 ay bana görev dahi verilmedi. Arşiv görevlisi, evrak dağıtıcısı gibi işlerde kullandılar” dedi. N.Ö.’ye yapılan mobbing’i tanık ifadeleri, bilirkişi raporu ve İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı raporu doğruladı.

Tanıklardan Hava-İş sendikasında işçi olarak çalışan Ayşe Kaya “Personelden sorumlu genel sekreter Mustafa bey bizzat bana ve diğer personele işyerinde N.Ö. ile konuşmamızı ve tavır almamız gerektiğini söyledi. İşten kendi isteğiyle ayrılması için sürekli baskı altında tuttular” dedi. Diğer tanık Eylem Ateş de, ifadesinde, “N.Ö., 2007 yılında sendika yöneticisi Kaya Sayın’ın birlikte otelde konaklamayı teklif ettiğini bana söylemesi üzerine ben de konuyu Genel Başkan Atilay bey ile paylaştım. Kendisi bana Kaya beyin daha önceden bayan personele tacizde bulunması nedeniyle ‘Yine mi Kaya bey, yine mi bu adam’ dedi. Sendika seçiminden sonra N.Ö., Kaya Sayın ile ilgili şikayeti üzerine merkeze alındı. Üç ay boyunca kendisine oturacağı masa bile verilmedi” dedi. Bilirkişi olarak dosyayı inceleyen Kadir Has Üniversitesi Ceza Hukuku Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynel Kangal ise raporunda, “Şüpheliler fiillerini kasten gerçekleştirdiklerinden eziyet suçu oluşmuştur. Fiillerin sistematik olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle eziyete suçunun oluştuğu sonucuna varılmıştır” ifadelerini kullandı. Adli Tıp Kurumu da N.Ö. hakkında ‘Travma sonrası stres bozukluğu ve majör depresyon’ tanısı raporu verdi. Uzmanlar, N.Ö.’nün sağlığının ve algılama yeteneğinin basit tıbbi bir müdahale ile giderilemeyecek ölçüde bozuk olduğunu saptadı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*